eu_green_logo_szare.png

Zespół

prof. dr hab. inż. Andrzej Kotecki

Baza Wiedzy UPWr

brak_zdjecia.png

Urodził się 30 sierpnia 1952 roku w Wieleniu nad Notecią, woj. wielkopolskie. W 1977 ukończył z wyróżnieniem studia na Wydziale Rolniczym Akademii Rolniczej we Wrocławiu, uzyskując stopień magistra inżyniera rolnictwa.

Stopień naukowy doktora nauk rolniczych w zakresie agronomii uzyskał w 1985 roku na Wydziale Rolniczym Akademii Rolniczej we Wrocławiu na podstawie rozprawy pt.: „Uprawa wyki siewnej (Vicia sativa L. ) na nasiona w siewie czystym i współrzędnym”, a stopień naukowy doktora habilitowanego nauk rolniczych w zakresie agronomii w1991 roku na podstawie dorobku naukowego i rozprawy pt.: „Wpływ składu gatunkowego oraz zróżnicowanego udziału komponentów na plon nasion peluszki uprawianej w różnych warunkach glebowych”. Tytuł naukowy profesora i stanowisko profesora nadzwyczajnego otrzymał w 1995 roku, a w 1999 roku uzyskał stanowisko profesora zwyczajnego.

Odbył staże naukowe w: byłym ZSRR (Akademia Rolnicza im. Timirjazewa Moskwa), Jugosławii (Uniwersytet Nowy Sad), Litwa (Akademia Rolnicza Kowno ), Niemcy (Uniwersytet Bonn, Gissen, Getynga ). Promotor 18 prac doktorskich. Prodziekan Wydziału Rolniczego ds. Studiów Zaocznych ( 1993 -1996 ), Dziekan Wydziału Rolniczego ( 1996 - 2002 ), prorektor ds. nauki (2002 – 2005 ), redaktor merytoryczny Zeszytów Naukowych Akademii Rolniczej we Wrocławiu, seria Rolnictwo (1993 - 2002), redaktor naczelny wydawnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (2005 – nadal). Kierownik Katedry Szczegółowej Uprawy Roślin (2001 – 2017), a od 2018 roku dyrektor Instytutu Agroekologii i Produkcji Roślinnej.

W latach 1996 – 2016 członek Komitetu Uprawy Roślni PAN, Przewodniczący Sekcji Szczegółowej Uprawy Roślin Komitetu Uprawy Roślin PAN (1999 - 2006), Zastępca Przewodniczącego Komitetu Uprawy Roślin PAN (2007 – 2010). ). Od 2016 roku członek Nauk Agronomicznych PAN. Wiceprzewodniczący Polskiego Towarzystwa Łubinowego (1999 - 2002) Prezes Polskiego Towarzystwa Łubinowego (2014 – nadal). Członek komisji ds. Rejestracji Odmian Roślin Pastewnych COBORU (2005 – nadal). Członek Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów (2013 – nadal), a od czerwca 2019 roku członek Rady Doskonałości Naukowej, gdzie w Zespole nauk Rolniczych pełni funkcje zastępcy Przewodniczącego.

Autor bądź współautor 221 oryginalnych prac twórczych, pod jego redakcją powstało 20 monografii, w tym jest współautorem w 16, współautor 4 podręczników akademickich i 1 skryptu.

dr hab. Magdalena Szymura, prof. uczelni

Baza Wiedzy UPWr

magdalena_szymura.jpg

Z wykształcenia biolog, pracę doktorską pt. „Morfologiczne zróżnicowanie epidermy wybranych gatunków z rodziny Asteraceae” obroniła w 2004 roku, habilitację uzyskała w 2016 roku na podstawie cyklu publikacji zatytułowanego: „Inwazja nawłoci (Solidago L. i Euthamia Nutt.) w południowo-zachodniej Polsce”.

Od 2004 roku pracuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. W pracy badawczej skupia się głównie gatunkami inwazyjnymi, ich wpływem na środowisko przyrodnicze oraz metodami zwalczania i odtwarzania siedlisk, ze szczególnym uwzględnieniem zbiorowisk łąkowych. Zajmuje się także zagadnieniem związanymi z metodami utrzymania bioróżnorodności łąk i pastwisk.

Jest członkiem International Association for Vegetation Science (IAVS), Polskiego Towarzystwa Botanicznego, Polskiej Asocjacji Ekologii Krajobrazu, Polskiego Towarzystwa Łąkarskiego.

Zainteresowania pozanaukowe: Muzyka baroku i malarstwo impresjonistów, a także wycieczki górskie


prof. dr hab. inż. Józef Sowiński

prof. dr hab. inż. Anna Karczewska

Baza Wiedzy UPWr

zdjecie.png

Profesor w Instytucie Nauk o Glebie i Ochrony Środowiska. Specjalista w zakresie gleboznawstwa i ochrony środowiska. Zainteresowania naukowe: właściwości gleb zanieczyszczonych, badanie form, mobilności i bioprzyswajalności metali ciężkich i metaloidów (arsenu i antymonu) w glebach w zróżnicowanych warunkach środowiska; ocena ryzyka ekologicznego, ekotoksyczność i fitotoksyczność gleb na terenach zanieczyszczonych, zwłaszcza na terenach dawnego i współczesnego górnictwa i przetwórstwa rud, procesy rekultywacji i remediacji gleb, w tym - metody fitoremediacji, relacje między zanieczyszczeniem gleb i procesami przemian materii organicznej.

Ponadto: metodyka badań monitoringowych gleb, dynamika składników nawozowych i pierwiastków śladowych w glebach, właściwości gleb górskich, przeobrażenia antropogeniczne gleb miejskich i przemysłowych.

dr hab. inż. Jacek Twardowski, prof. uczelni

Baza Wiedzy UPWr

twardowski_jacek.jpg

Jest entomologiem i specjalistą z zakresu ochrony roślin przed szkodnikami. Dyplom doktora uzyskał w 2002 r., natomiast doktora habilitowanego w 2011 r. na podstawie dorobku oraz monografii pt. „Wpływ uproszczeń w uprawie roli pod pszenicę ozimą na zgrupowania stawonogów epigeicznych i glebowych”. Od 2014 r. zatrudniony na stanowisku profesora UPWr w Katedrze Ochrony Roślin.

W pracy naukowej zaangażowany jest w badania dotyczące integrowanej ochrony roślin przed szkodnikami oraz pożytecznej fauny występującej w różnych ekosystemach. Doświadczenie naukowe zdobył w trakcie długoterminowego stażu w Holandii i krótkich wyjazdów do innych zagranicznych ośrodków naukowych. Był kierownikiem i wykonawcą licznych grantów finansowanych ze środków zewnętrznych. Współpracuje z przedsiębiorstwami z branży ochrony roślin, środków biobójczych i produkcji rolniczej. Prowadzi szkolenia dotyczące ochrony roślin, wykonuje ekspertyzy entomologiczne. Popularyzuje wiedzę jako autor książek i artykułów popularnonaukowych.

dr Iwona Gruss

Baza Wiedzy UPWr

zmniejszone.png

Dyplom magistra biologii uzyskała w 2010 r. na Wydziale Przyrodniczo-Technicznym, Uniwersytetu Opolskiego. Od 2010 r. związania z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu, uzyskując tytuł doktora nauk rolniczych (specjalność agronomia) w 2014 r. Od 2015 r. adiunkt w Katedrze Ochrony Roślin.

W pracy naukowej skupia się na entomologii stosowanej i stosowanej zoologii gleb, rozpatrując wpływ różnych czynników antropogenicznych (w tym rolnictwa) na występowanie bezkręgowców. Obecne badania dotyczą głównie wpływu zmian klimatu na organizmy glebowe, prowadzone w ramach współpracy zagranicznej.

Doświadczenie naukowe zdobyła jako wykonawca projektów realizowanych na Uniwersytecie Przyrodniczo-Technologicznym oraz w ramach współpracy międzynarodowej, w tym staży zagranicznych (Niemcy, Czechy).

Zainteresowania pozanaukowe: zadania logiczne, turystyka górska

dr inż. Bartosz Kozak

Baza Wiedzy UPWr

bkozak.jpgMagister inżynier Biotechnologi Stosowanej, specjalność Biotechnologia Roślin, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie. W 2014 ukończył studia doktoranckie na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, Wydział Przyrodniczo Technologiczny, gdzie wykonywał pracę doktorską w Katedrze Genetyki, Hodowli Roślin i Nasiennictwa, pod kierunkiem prof. dr hab. Ewy Sawickiej- Sienkiewicz. W 2015 roku odbył staż na Uniwersytecie Hohenhemi w grupie prof. Karla Schmida w Niemczech, a w 2016 roku staż na Uniwersytecie Kolumbi Brytyjskiej (UBC) w grupie dr Simone Castellariniego. W roku 2019 ukończył klejny staż na Uniwersytecie Munster w grupie prof. Wojciecha Makałowskiego (Niemcy). Od 2015 jest adiunktem na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.

Jego zainteresowania naukowe związane są z mapowaniem genów dla cech użytkowych u łubinu wąskolistnego. W swojej pracy wykorzystuje techniki biologii molekularnej, PCR, RT-PCR, elektroforeza sekwencjonowanie. W prowadzonych badaniach natomiast wykorzystuje także narzędzia bioinformatyczne do danych pochodzących z sekwencjonowania nowej generacji, przede wszystkim RNAseq.

dr hab. inż. Kamila Nowosad, prof. uczelni

dr Marta Preisner

Baza Wiedzy UPWr

wzb.jpgMarta Preisner od kwietnia 2017r. jest adiunktem w Katedrze Genetyki, Hodowli Roślin i Nasiennictwa. Wcześniej doświadczenie w pracy badawczej zdobywała jako asystent/adiunkt naukowo-badawczy w projektach realizowanych przez Uniwersytet Wrocławski i Wrocławskie Centrum Badań EIT+. Ukończyła studia z tytułem magistra inżyniera na kierunku Biotechnologia na Politechnice Wrocławskiej. Stopień doktora nauk biologicznych w dziedzinie nauk przyrodniczych uzyskała w 2015 roku na Wydziale Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Badania prowadzone przez dr Preisner dotyczą percepcji czynników środowiskowych przez roślin użytkowe. W szczególności tyczy się to mechanizmów molekularnych, przez które rośliny odbierają czynniki pochodzące ze środowiska. Jest autorką kilkunastu prac naukowych, odbyła kilka staży zagranicznych (Chiny, Niemcy, Czechy). Dr Preisner jest kierownikiem projektu badawczego SONATA finansowanego przez NCN pt. „Zmienne pole elektromagnetyczne jako czynnik regulujący ekspresję genów w roślinach na przykładzie lnu”.

dr hab. inż. Daniel Pruchniewicz, prof. uczelni

Baza Wiedzy UPWr

wzb_daniel_pruchniewicz.jpgTytuł doktora nauk rolniczych w dyscyplinie agronomia uzyskał w roku 2013 na podstawie rozprawy doktorskiej pt. „Wpływ czynników środowiskowych i sposobu użytkowania na roślinność łąk świeżych w wybranych rejonach Sudetów Środkowych”. W roku 2019 zdobył stopień doktora habilitowanego za osiągnięcie naukowe pt. „Wybrane zagadnienia ekologii trzcinnika piaskowego (Calamagrostis epigejos L.) jako gatunku degenerującego górskie łąki świeże”. Od tego samego roku jest zatrudniony na stanowisku profesora UPWr w Katedrze Botaniki i Ekologii Roślin.

Doświadczenie naukowe zdobył na licznych stażach odbytych w ośrodkach akademickich w Niemczech, Czechach, Macedonii Północnej oraz Portugalii.

W prowadzonych badaniach skupia się na przemianach jakim podlega roślinność górskich zbiorowisk trawiastych w wyniku zmian w ich tradycyjnym użytkowaniu.

Zainteresowania pozanaukowe: sport, podróże.

dr Piotr Stępień

Baza Wiedzy UPWr

piotr_stepien_22.jpgObecnie pracuje na stanowisku adiunkta w Katedrze Żywienia Roślin. Dyplom doktora nauk biologicznych uzyskał na Uniwersytecie Wrocławskim, prowadząc prace nad wpływem zasolenia na aktywność fotosyntetyczną roślin typu C3 i C4. Przez kolejne 3 lata jako stypendysta programu Marie Curie Unii Europejskiej pracował w University of Manchester. Po powrocie do kraju kontynuował badania w ramach zdobytego grantu ERG Unii Europejskiej. W latach 2014-15 ponownie odwiedził Manchester jako stypendysta European Molecular Biology Organisation (EMBO).

Jego zainteresowania badawcze dotyczą zagadnienie głodu oraz postępujące w dużym tempie zmiany klimatu, ograniczające plonowanie i globalną produkcję żywności, to jeden z najbardziej istotnych problemów współczesnego świata. W połączeniu z faktem powiększającej się populacji ludzkiej, bezdyskusyjna stała się potrzeba pogłębienia wiedzy na temat tego w jaki sposób rośliny reagują na niekorzystne warunki środowiska. Prowadzone przeze niego badania skupiają się na identyfikacji czynników determinujących odporność roślin, w szczególności zaś na zrozumieniu mechanizmów adaptacyjnych procesu fotosyntezy w odpowiedzi na stres. Zdobyta w tym zakresie wiedza znajdzie zastosowanie w procesie tworzenia odmian o wyższym stopniu odporności. Tematyka prowadzonych badań łączy wiedzę z zakresu biochemii, biofizyki i biologii molekularnej z możliwościami jej aplikacji do nauk rolniczych. Takie interdyscyplinarne działania są przyszłością dla tworzenia nowych technologii w rolnictwie.



dr hab. inż. Przemysław Bąbelewski, prof. uczelni

Baza Wiedzy UPWr

Absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu o specjalizacji „Kształtowanie terenów zieleni”. Od drugiego roku studiów związany z Katedrą Ogrodnictwa, gdzie obecnie pracuje w Zakładzie Roślin Ozdobnych i Dendrologii, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu na stanowisku profesora. W 2004 roku obronił rozprawę doktorską pt. „Rozmieszczenie, ekologia i fenologia bożodrzewu gruczołowatego (Ailanthus altissima (Mill.) Swingle we Wrocławiu”. Habilitował się w 2018 roku z tematu badawczego: Synantropizacja wybranych gatunków drzew pochodzących z Ameryki Północnej rosnących we Wrocławia.

Wykładowca dendrologii oraz przedmiotów z zakresu roślin ozdobnych. Jego zainteresowania naukowe obejmują zagadnienia ekologii roślin drzewiastych w środowisku miejskim, analizy dendroflory Śląska, pielęgnacji i doboru drzew i krzewów ozdobnych dla środowiska miejskiego z uwzględnieniem taksonów oczyszczających powietrze. Prowadzi również badania z zakresu szkółkarstwa ozdobnego. Jego zainteresowania skierowane są również na   uprawę drzew i krzewów dla pozyskiwania biomasy oraz oceną wartości prozdrowotnych, ozdobno-użytkowych taksonów drzew i krzewów dla pozyskiwania żywności funkcjonalnej. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego, Polskiego Towarzystwa Nauk Ogrodniczych i Polskiego Towarzystwa Botanicznego. Popularyzator wiedzy ogrodniczej, prowadzi wykłady i szkolenia, jest autorem licznych prac (około 400)  popularnonaukowych i popularnych z zakresu uprawy roślin ogrodniczych szczególnie drzew i krzewów ozdobnych.

Hobby: zapalony kajakarz przepłynął w całości liczne rzeki polskie. Pasjonat wycieczek górskich, obserwator przyrody. Kolekcjoner i hodowca  roślin, w wolnych chwilach zajmuje się ich uprawą w ogrodzie i szkółce roślin ozdobnych.

dr hab. inż. Bogdan Stępień, prof. uczelni

Baza Wiedzy UPWr

img_5766_filtered_zdjecie_b_stepien.jpgPracownik badawczo-dydaktyczny zatrudniony w obecnym Instytucie Inżynierii Rolniczej od 1988 r. Praca doktorska pt. „Badania cech reologicznych ziarna pszenżyta w oparciu o pętlę histerezy odkształceń” obroniona w 1996 r. Habilitacja na podstawie monografii pt. „Modyfikacja cech mechanicznych i reologicznych wybranych warzyw pod wpływem różnych metod suszenia” uzyskana w 2010 r. Od 2017 r. kierownik Zakładu Podstaw Techniki. Zakres jego zainteresowań naukowych obejmuje zagadnienia związane z suszarnictwem surowców pochodzenia roślinnego oraz jakością produktów, szczególne w kontekście zmian cech mechanicznych i reologicznych. Autor lub współautor 58 oryginalnych prac twórczych, 2 skryptów oraz wzoru użytkowego. Wykonawca 7 projektów badawczych finansowanych ze źródeł zewnętrznych, w tym jeden jako kierownik projektu.

W latach 2011-2016 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Przyrodniczo-Technologicznego ds. kierunków studiów ekonomia oraz zarządzanie i inżynieria produkcji. Od 2016 r. pełni funkcję dziekana Wydziału. Członek Senatu UPWr oraz wielu komisji wydziałowych i senackich.

Zainteresowania pozanaukowe: muzyka, sport, polityka

dr inż. Anna Jama-Rodzeńska

mgr inż. Michał Pol

Chathura Perera

Hassanali Mollashahi

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpglogo-1.png