eu_green_logo_szare.png

Aktualności

wybierz kategorie wiadomości

Leśny Zakład Doświadczalny w Złotówku – nie tylko zmiana nazwy

19.06.2024

Gdy ponad dwa lata temu zmienił się zarząd Ośrodka Badań Środowiska Leśnego i Hodowli Zwierząt Łownych w Złotówku, jednym z celów, jaki postawiła sobie załoga, była zmiana nazwy na Leśny Zakład Doświadczalny i dołączenie do grona czterech podobnych jednostek w kraju. I to się udało!

Doktorant UPWr bada użyteczność nowych formulacji NLPZ do walki z rakiem

19.06.2024

Vaikunthavasan Thiruchenthooran, doktorant Szkoły Doktorskiej UPWr w ramach pracy doktorskiej zajmuje się badaniami nad możliwościami wykorzystania dobrze znanych i powszechnie stosowanych leków z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) do walki z rakiem. Zastosowanie dostępnych na rynku leków do nowych celów terapeutycznych określane jest mianem repozycjonowania leków (z ang. drug repurposing) i cieszy się obecnie ogromnym zainteresowaniem ze strony przemysłu farmaceutycznego.

Rodzinne Pawłowice

18.06.2024

Już po raz drugi pawłowicki pałac i park stały się scenerią pikniku rodzinnego organizowanego przez radę osiedla i Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. Były koncerty, strefa kibica, domowe jedzenie i dużo zabawy nie tylko dla najmłodszych.

Cztery granty OPUS 26 przyznane dla UPWr

18.06.2024

W bieżącym cyklu finansowania cztery projekty powiązane z UPWr wyróżniły się wartością naukową oraz potencjalnym wpływem na przemysł i ochronę środowiska. Projekty te, kierowane przez dr. hab. Adama Dobrowolskiego, prof. Zbigniewa Lazara, dr. hab. Tomasza Janka oraz prof. Joannę Szydę, uzyskały łącznie dofinansowanie w wysokości około 6 milionów złotych.

Mamy mistrzów biznesu

17.06.2024

Drużyna studentów z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu wygrała Akademickie Mistrzostwa Menedżerskie – największy konkurs biznesowy dla studentów w Polsce.

Cel 6: dostęp do wody

13.06.2024

Analitycy polityczni przewidują, że w ciągu kilkudziesięciu lat świat stanie w obliczu wojen o wodę. Bo to woda i jej jakość determinują życie i jakość tego życia.

Prof. Niżański ponownie przewodniczącym komitetu PAN

12.06.2024

Prof. Wojciech Niżański, kierownik Katedry Rozrodu z Kliniką Zwierząt Gospodarskich Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UPWr i szef Wiodącego zespołu Badawczego Innowacyjna diagnostyka i terapia weterynaryjna (Inno-WET) został wybrany na Przewodniczącego Komitetu Nauk Weterynaryjnych i Biologii Rozrodu PAN.

UPWr w czołówce rankingu THE Impact

12.06.2024

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu już po raz trzeci znalazł się w prestiżowym brytyjskim zestawieniu THE Impact, które bada, czy i w jakim stopniu uczelnie na całym świecie wdrażają ogłoszone przez ONZ w 2015 roku Cele Zrównoważonego Rozwoju.

Wyczyść skrzynkę – szkoda prądu

11.06.2024

Sektor technologii informacyjno-komunikacyjnych, w tym centra danych, generuje nawet do 2% globalnych emisji dwutlenku węgla. To poziom porównywalny z udziałem sektora lotniczego. Stąd pomysł, by na uczelniach tworzących sojusz EU GREEN, efektywnie zmniejszać ślad węglowy poprzez akcję czyszczenia skrzynek mailowych.

Dzień otwarty na Kampusie Biskupin

07.06.2024

Dzień Otwarty zgromadził licznych gości zainteresowanych ofertą edukacyjną Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. 6 czerwca na Kampusie Biskupin uczestnicy mieli okazję wziąć udział w różnorodnych wykładach, warsztatach i pokazach przygotowanych przez pracowników oraz studentów uczelni.

Krzysztof Kotlarz – doktorat na finiszu

05.06.2024

Krzysztof Kotlarz jest na czwartym roku Szkoły Doktorskiej, którą rozpoczął po licencjacie. Przygotowuje się do obrony rozprawy doktorskiej napisanej pod kierunkiem prof. Joanny Szydy z Katedry Genetyki.

Kandydaci na dziekanów w kadencji 2024-2028

05.06.2024

Rektor Elekt, prof. Krzysztof Kubiak przedstawia zaakceptowanych kandydatów na dziekanów kadencji 2024-2028.

Kompost – mikroświat fascynujący i przydatny

04.06.2024

Wrocławscy naukowcy udowodnili, że z pryzmy kompostowej można otrzymać nie tylko doskonały nawóz, ale także tlenek węgla niezbędny w wielu dziedzinach przemysłu. Zidentyfikowali bakterie, które produkują ten cenny gaz i jednocześnie przetwarzają bioodpady, których wytwarzamy coraz więcej.

Dr Katarzyna Graja wykładowczynią roku Fundacji Uniwersytet Dzieci

04.06.2024

Dr Katarzyna Graja, wykładowczyni Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, została wyróżniona prestiżową Nagrodą Fundacji Uniwersytet Dzieci w kategorii Wykładowca roku 2023/2024. To wyróżnienie przyznawane jest za wyjątkowe zaangażowanie w rozbudzanie ciekawości naukowej wśród dzieci i młodzieży.

ECOpiknik – święto ekologii i integracji

03.06.2024

Za nami ECOpiknik zorganizowany przez Samorząd Studencki Wydziału Przyrodniczo-Technologicznego. Organizatorzy, współpracując z Samorządami Studenckimi WBiNOŻ i WBiHZ, stworzyli wydarzenie pełne atrakcji i inicjatyw proekologicznych, które nie tylko bawiły, ale także edukowały.

Prof. Bosy przewodniczącym Komitetu Geodezji PAN

29.05.2024

Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, prof. Jarosław Bosy, został przewodniczącym Komitetu Geodezji Polskiej Akademii Nauk. Kadencja potrwa do 2028 roku.

Drużyna z UPWr awansowała do Akademickich Mistrzostw Menedżerskich

28.05.2024

Zespół Rejwach z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu awansował do finału Akademickich Mistrzostw Menedżerskich.

Święto UPWr za nami

28.05.2024

Podczas tegorocznego Święta Uczelni wyróżniono tytułem doktora honoris causa dr Cecile Neuvéglise z Francuskiego Narodowego Instytutu Rolnictwa, Żywności i Środowiska. W uroczystości wzięli udział rektorzy reprezentujący uczelnie konsorcjum EU GREEN.

Trwa spotkanie rektorów sojuszu EU GREEN

23.05.2024

Na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu rozpoczęło się strategiczne spotkanie rektorów sojuszu EU GREEN – Board of Rectors – zrzeszającego dziewięć europejskich uczelni. To wydarzenie o kluczowym znaczeniu, odbywające się dwa razy w roku, podczas którego wyznaczana jest dalsza ścieżka rozwoju międzynarodowego partnerstwa.

Miejska Farma na Swojcu. Plony trafią do wrocławskich żłobków

23.05.2024

Na terenie Stacji Badawczo-Dydaktycznej UPWr na Swojczycach uruchomiono Miejską Farmę. Uprawiane tam warzywa trafią do maluchów we wrocławskich żłobkach, gdzie będą dowożone elektrycznym pojazdem, a resztki plonów zagospodaruje organizacja pozarządowa. Na farmie pracują osoby wykluczone społecznie ucząc się nowego zawodu. To wspólna inicjatywa miasta Wrocław i naszej uczelni.

Dni Odry 2024: pikniki, wystawy, koncert, warsztaty

22.05.2024

Dni Odry odbywają się we Wrocławiu już po raz ósmy. Jak co roku miasto we współpracy z uczelniami w tym także z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu, zaprasza na warsztaty, rodzinne pikniki czy wystawy.

  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 60

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpglogo-1.png