Mamy mistrzów biznesu

Drużyna studentów z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu wygrała Akademickie Mistrzostwa Menedżerskie – największy konkurs biznesowy dla studentów w Polsce.

Finał konkursu, w którym studenci rywalizują ze sobą prowadząc swoje wirtualne przedsiębiorstwa wykorzystując do tego Branżowe Symulacje Biznesowe Revas, odbył się 12 czerwca w sali Notowań Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Wygrała drużyna z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Rejvach stworzyli Aniela Fałek, Mateusz Nosek, Roksana Łakoma, obecnie na studiach drugiego stopnia na Wydziale Gospodarki Przestrzennej i Architektury Krajobrazu. Opiekunem drużyny był prodziekan tego wydziału, prof. Piotr Krajewski z Instytutu Gospodarki Przestrzennej.

– Na siódmym semestrze, a więc na pierwszym stopniu studiów, nasi studenci mają zajęcia z przedsiębiorczości. Polegają one na prowadzeniu wirtualnej firmy, do czego wykorzystuje się między innymi oprogramowanie firmy Revas – mówi prof. Krajewski, który jest jednym z prowadzących te zajęcia i od razu dodaje, że Rejvach, który zakwalifikował się do ogólnopolskich mistrzostw, został wyłoniony w wewnętrznych mistrzostw uczelnianych na UPWr, a całość tej wewnętrznej kwalifikacji prowadził mgr Jacek Major z Katedry Badań Systemowych. Na tym etapie na UPWr wyłoniono trzy ekipy, które zgłoszono do finału mistrzostw. Eliminacje trwały kilka tygodni.

Zwycięska drużyna z UPWr wraz z opiekunem i honorowymi patronami
fot. materiały prasowe/Revas

– W mistrzostwach przyjęto zasadę, że pierwszy zgłoszony zespół to podstawowy team, a wszystkie pozostałe trafiają do ostatniego, dziesiątego koszyka. W sumie koszyków było dziesięć.  W ostatnim łącznie 109 zespołów, a w dziewięciu pozostałych 85 – tłumaczy opiekun Rejvacha, dodając, że jego podopieczni pokonali w eliminacjach pozostałe 108 zespołów z rezerwowego koszyka, w którym się znaleźli. Ich zadanie w eliminacjach polegało na prowadzeniu biura podróży, w finale zaś na prowadzeniu agencji interaktywnej.
– Studenci mieli za zadanie opracować strategię biznesową uwzględniającą sezonowy popyt na różne usługi, w ramach agencji  kształtować odpowiednie ceny na rynku usług, zatrudniać wirtualnych pracowników, zamawiać towary, które są potrzebne do realizacji tych usług, oraz kształtować marketing tradycyjny i internetowy. W finale walczyło ze sobą dziesięć zespołów, czyli po jednym zwycięskim z każdego koszyka – mówi opiekun Rejvacha, dodając, że wygrała najlepsza strategia biznesowa opracowana w ramach 6 rund, które trwały od 45 minut do godziny. Oceniano wszystkie czynniki, które pokazywały wynik ekonomiczny, wskaźnik rozwoju firmy i zadłużenia, zadowolenie pracowników i klientów, ale wynik ważył się do samego końca, bo przed ostatnią rundą studenci z UPWr zajmowali drugie miejsce. Na pierwsze wskoczyli po ostatniej rundzie.

– Dzisiaj studenci tworzący Rejvach są na studiach drugiego stopnia, więc to zwycięstwo do ocen im się nie wliczy, ale na pewno oprócz satysfakcji i nagrody, będzie to istotny punkt w CV, które przedstawiać będą swoim przyszłym pracodawcom –  informacja o zwycięstwie w mistrzostwach będzie odnotowana w suplemencie do dyplomu – podkreśla prof. Piotr Krajewski, a Mateusz Nosek ze zwycięskiej drużyny dodaje: – To dla nas po pierwsze dużą radość, że mogliśmy godnie reprezentować nowy wydział naszej uczelni, ale też duża frajda, bo większość z nas studiuje architekturę krajobrazu, a konkurowaliśmy ze studentami ekonomii czy zarządzania. To był też sprawdzian umiejętności, zmierzenie się z wyzwaniami, jakie niesie ze sobą przedsiębiorczość czy własny biznes.

W finałowej rozgrywce udział wzięło 10 najlepszych zespołów, które wyłonione zostały spośród 195 zespołów reprezentujących 86 uczelni z całego kraju. Zwycięzcy zostali nagrodzeni nagrodami pieniężnymi: 6000 zł za pierwsze miejsce, 4000 zł za drugie miejsce oraz 2000 zł za trzecie miejsce. Dodatkowo, wszyscy finaliści otrzymali medale, puchary i dyplomy.

Gośćmi specjalnymi finału byli minister Nauki Dariusz Wieczorek, który mistrzostwa objął honorowym patronatem oraz Rafał Brzoska – właściciel marki InPost oraz fundator Fundacji Rafała Brzoski. Patronat nad zawodami objęli też Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Polska Agencja Inwestycji i Handlu oraz Prezydent m.st. Warszawy. Podczas uroczystości wręczenia medali oraz pucharów minister Wieczorek wskazywał, że Polska potrzebuje menedżerów, nie tylko w sektorze prywatnym ale także publicznym, a Akademickie Mistrzostwa Menedżerskie są jednym z elementów kształcenia młodych ludzi w zakresie ekonomii i finansów. Z kolei Rafał Brzoska podzielił się ze studentami swoimi doświadczeniami biznesowymi oraz udzielił cennych wskazówek dotyczących kariery w biznesie. To siedem punktów: wyznacz swoje priorytety, podążaj za intuicją, planuj szczegółowo, zwiększ swoją produktywność, buduj różnorodny zespół, twórz szeroką sieć kontaktów i dbaj o równowagę.

Organizator mistrzostw firma Revas specjalizuje się w tworzeniu Branżowych Symulacji Biznesowych dla szkół, uczelni i biznesu na całym świecie, pomagając wykładowcom w przejściu od nauczania „o biznesie” do rzeczywistego „nauczania biznesu”. Symulacje pozwalają studentom prowadzić wirtualne firmy podczas zajęć, co umożliwia im zdobycie praktycznych umiejętności w bezpiecznym, pozbawionym ryzyka środowisku. Wykorzystuje je ponad 900 instytucji na całym świecie, a wirtualne firmy poprowadziło już prawie 250 000 użytkowników. Branżowe Symulacje Biznesowe Revas posiadają certyfikaty jakości międzynarodowych instytucji edukacyjnych EAF (Finlandia) oraz ISTE (USA). Revas jest laureatem konkursu Deloitte Technology Fast 50. Głównym partnerem mistrzostw jest Fundacja Alior Banku.

sukcesy