Święto UPWr za nami

Podczas tegorocznego Święta Uczelni wyróżniono tytułem doktora honoris causa dr Cecile Neuvéglise z Francuskiego Narodowego Instytutu Rolnictwa, Żywności i Środowiska. W uroczystości wzięli udział rektorzy reprezentujący uczelnie konsorcjum EU GREEN.

Święto Uniwersytetu Przyrodniczego to nie tylko uroczysta promocja doktorów – absolwentów Szkoły Doktorskiej UPWr oraz wydziałowych studiów doktoranckich, doktorów habilitowanych, pamiątkowe statuetki dla profesorów tytularnych. Podczas tegorocznego spotkania w Auli im. Jana Pawła II rektor-elekt prof. Krzysztof Kubiak, który we wrześniu rozpocznie 18. kadencję rektorską na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, z rąk przewodniczącego uczelnianej komisji wyborczej prof.  prof. Romana Wacławowicza odebrał akt wyboru.

Rektor UPWr prof. Jarosław Bosy w krótkim wystąpieniu zwrócił się m.in. do doktorów, czekających na uroczystą promocję: – Nie rezygnujecie z własnych aspiracji i potrzeby rozwoju. Jeśli jest w was prawdziwa niezależność, żadne braki systemowe, strukturalne, niczyja zła wola, nie mogą was ograniczyć. Odrzućcie więc myślenie przez pryzmat ograniczeń, myślcie przez pryzmat możliwości. Sami będziecie zdumieni, jak wiele możecie. Nasz uniwersytet właśnie dzięki myśleniu przez pryzmat możliwości, dołączył do konsorcjum EU GREEN.

W piątkowej uroczystości uczestniczyli przedstawiciele dziewięciu europejskich uczelni, tworzących EU GREEN, przedstawiciel Komisji Europejskiej, rektorzy wrocławskich uczelni, przedstawiciele samorządu województwa i miasta, ale także byli rektorzy UPWr i doktorzy honoris causa uczelni. Podczas uroczystości prof. Alicja Kowalczyk odebrała medal “Zasłużony dla Polskiego Rolnictwa”, wręczono także medale „Za Zasługi dla UPWr” i odznaki „Zasłużony dla UPWr”, wyróżnienia dla najbardziej aktywnych studenckich kół naukowych. Zwieńczeniem Święta Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu było nadania dr Cecile Neuveglise z French National Research Institute for Agriculture, Food And Environment (INRAE) w Montpellier tytułu doktora honoris causa.

Drugi dzień świętowania upłynął pod znakiem jarmarku pawłowickiego – poradom, warsztatom towarzyszyły tradycyjne już zawody na ergometrach, pokaz kulinarny, występu Zespołu Pieśni i Tańca „Jedliniok” i Chóru UPWr pod dyrekcją prof. Alana Urbanka i z towarzyszeniem Artura Caturiana. Poznaliśmy też zwycięzców konkursu „Doktorat w 3 minuty”.

W zawodach na ergometrach bezkonkurencyjna okazała się drużyna Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności, drugie miejsce zajęła ekipa Szkoły Doktorskiej, a trzecie – Wydział Biologii i Hodowli Zwierząt. Doktoranci, którzy w 3 minuty musieli wykonać karkołomne zadanie – przedstawić temat swojego doktoratu. Te szczególne zawody wygrała Safoura Reza, drugie miejsce zajął Muhammad Zubaidi, a trzecie Magdalena Matwiejczyk. Ta trójka dostała czeki, na dofinansowanie do wybranej przez siebie konferencji naukowej.

Galeria zdjęć