eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Trwa spotkanie rektorów sojuszu EU GREEN

Na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu rozpoczęło się strategiczne spotkanie rektorów sojuszu EU GREEN – Board of Rectors – zrzeszającego dziewięć europejskich uczelni. To wydarzenie o kluczowym znaczeniu, odbywające się dwa razy w roku, podczas którego wyznaczana jest dalsza ścieżka rozwoju międzynarodowego partnerstwa.

Podczas spotkania Board of Rectors rektorzy, Executive Committee i Senat konsorcjum omówią implementację wspólnych modułów zajęć, zwanych microcredentials. Tematem dyskusji będzie również wprowadzenie dyplomu europejskiego, czyli European Degree zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej.  Dyplom europejski ma poprawić współpracę między uczelniami wyższymi w Unii Europejskiej. Pakiet zaproponowany przez KE obejmuje plan działania dla europejskiego dyplomu oraz rekomendacje dotyczące poprawy jakości kształcenia i uznawania kwalifikacji. Dyplom, który jest dobrowolny i automatycznie uznawany w całej Unii, umożliwi studentom studiowanie w różnych krajach UE. Ponadto Senat konsorcjum ma zatwierdzić Strategię Komunikacji, a na spotkaniach roboczych omawiana będzie bieżąca realizacja projektu.

dsc_4703.jpg
Board of Rectors
fot. Tomasz Lewandowski

Ważnym punktem obrad jest również debata nad statusem prawnym sojuszu EU GREEN. Reprezentanci innych europejskich konsorcjów (EUT+ – European University of Technology, The STYX Project – European Grouping of Territorial Cooperation, ECIU The European Consortium of Innovative Universities, ESEU Project – A European Status for ECIU University) będą prezentować różnorodne rozwiązania prawne stosowane przez siebie. Podczas sesji, uczestnicy zgromadzenia będą analizować, które z nich mogłyby zostać przyjęte przez EU GREEN.

Wielowymiarowość zagadnienia zrównoważonego rozwoju jest kolejnym kluczowym tematem spotkania. Dyskusje obejmą perspektywy społeczne, ekonomiczne i środowiskowe, co ma na celu wypracowanie spójnej strategii zrównoważonego rozwoju dla wszystkich członków sojuszu.

– Jesteśmy z różnych krajów o różnych, nierzadko trudnych doświadczeniach. A jednak łączy nas Europa i świadomość, że kształcąc młodych ludzi na naszych uniwersytetach tak naprawdę wpływamy nie tylko na to, jakie będą nasze uczelnie, ale też miasta, regiony, gospodarka, szkolnictwo, relacje międzyludzkie i międzypaństwowe. Wpływamy więc na to, jaka będzie ta nasza wspólna Europa. I robimy to nie dla siebie, ale dla naszych wnuków, prawnuków i kolejnych pokoleń – mówi rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu prof. Jarosław Bosy, dodając, że spotkanie rektorów uczelni tworzących konsorcjum to najlepszy dowód, że EU GREEN, cele zrównoważonego rozwoju, inkluzywność, równość, współpraca, otwartość i tolerancja to nie marketingowe hasła, ale słowa, które te uczelnie, ich wykładowcy i studenci wypełniają treścią.

eugreenafrykarium_fot_lewandowski_11.jpg
Kolacja w Afrykarium
fot. Tomasz Lewandowski

Poza obradami i sesjami plenerowymi, spotkanie rektorów będzie też okazją do wspólnej integracji, co umożliwi nie tylko nawiązanie bliższych relacji, ale także pozwoli na wymianę doświadczeń i pomysłów w mniej formalnej atmosferze. W planie jest m.in. zwiedzanie Afrykarium, jednej z głównych atrakcji Wrocławskiego Ogrodu Zoologicznego, czy kolacja w Hali Stulecia, podczas której goście będą mogli zapoznać się z tradycyjną polską kuchnią.

W spotkaniu biorą udział rektorzy wszystkich uczelni członkowskich sojuszu EU GREEN:

  • Uniwersytet w Gävle (Szwecja)
  • Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu (Polska)
  • Uniwersytet w Parmie (Włochy)
  • Uniwersytet w Angers (Francja)
  • Uniwersytet w Évorze (Portugalia)
  • Uniwersytet Ottona von Guerickego w Magdeburgu (Niemcy)
  • Uniwersytet Oradejski (Rumunia)
  • Atlantycki Uniwersytet Technologiczny (Irlandia)
  • Uniwersytet w Estremadurze (Hiszpania)

Kluczowi goście spotkania:

  • Walter Zampieri z Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury (EACEA), Komisja Europejska
  • Therese Bennich ze Stockholm Environment Institute
  • Prof. Gemma Delicado (UEx), główny koordynator sojuszu EU GREEN
  • Tomasz Janoś, dyrektor Biura Współpracy z Uczelniami Wyższymi, Wrocławskie Centrum Akademickie
  • Aleksandra Matukin-Szumlińska z AGH
  • Prof. Rafael Toledo Moreo z Polytechnic University of Cartagena, EUT+ – European University of Technology, The STYX Project – European Grouping of Territorial Cooperation
  • Dr Dorota Piotrowska z Politechniki Łódzkiej, ECIU The European Consortium of Innovative Universities, ESEU Project – A European Status for ECIU University

Spotkanie rektorów sojuszu EU GREEN jest nie tylko okazją do wymiany doświadczeń i najlepszych praktyk, ale również do wspólnego wypracowania strategii, które przyczynią się do rozwoju europejskiego systemu szkolnictwa wyższego. Debaty na temat wdrożenia dyplomu europejskiego oraz zrównoważonego rozwoju mają na celu dostosowanie działalności akademickiej do wymagań współczesnego świata, zapewniając jednocześnie wysoką jakość kształcenia i innowacyjność.

Powrót
23.05.2024
Głos Uczelni
wydarzenia

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg