EU GREEN – to już rok!

Współpraca 9 uniwersytetów z 9 krajów w czasie ostatnich 12 miesięcy była niejednokrotnie starciem kultur i mentalności, ale też jedyną w swoim rodzaju okazją do czerpania z poszczególnych, często bardzo różnorodnych doświadczeń i rozwiązań.

Porównując dotychczasowe osiągnięcia Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu do działań realizowanych przez inne (w tym starsze) uniwersytety europejskie, UPWr może mieć powody do dumy.

EU GREEN na rzecz studentów

UPWr kończy ten rok z 50 mobilnościami zrealizowanymi w ramach wizyt u partnerów EU GREEN. Warto podkreślić, że połowa z nich to mobilności studenckie. Efektem współpracy sojuszu jest także realizacja 3 BIP-ów (Blended Intensive Programmes). W organizowanym przez UPWr BIP Soil protection and management of degraded and industrial lands wzięło udział 15 studentów EU GREEN, 6 studentów uczelni ukraińskich w ramach projektu INTERACT oraz 6 studentów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. W BIP Water Management na Uniwersytecie w Estremadurze uczestniczyło 6 studentów UPWr, a w BIP Food Sustainability na Uniwersytecie w Parmie aż 18 studentów UPWr. Takie wyjazdy i spotkania to dla studentów niebywała okazja do rozwijania swoich umiejętności i realizowania pomysłów w gronie rówieśników, do poznawania różnorodnych wzorców i kultur, ale i konfrontowania się z często odmiennymi od własnych poglądami czy postawami.

Studenci podczas części stacjonarnej zajęć w ramach BIP Soil organizowanego przez UPWr
fot. Tomasz Lewandowski

Sojusz EU GREEN daje studentom (i nie tylko) także wiele szans na sieciowanie i mapowanie swoich rozwiązań. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że to właśnie we Wrocławiu miało miejsce pierwsze fizyczne spotkanie Students Council, w dodatku podczas koordynowanego i organizowanego przez UPWr Staff Weeku WP2 (co też było niemałym logistycznym wyzwaniem).

Co EU GREEN dało UPWr w trakcie swojego pierwszego roku funkcjonowania?

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu wziął udział już w pięciu Staff Weekach: WP3, WP4, WP6, WP7 i WP9. Przede wszystkim jednak, również dzięki takim spotkaniom, możliwe staje się zdefiniowanie najlepszych praktyk u poszczególnych konsorcjantów i opracowanie planów ich wdrażania. W wielu obszarach to właśnie UPWr występuje w charakterze lidera dobrych rozwiązań i jako wzór, z którego czerpać chcą inni, jak choćby w przypadku repozytorium – Baza Wiedzy UPWr. Wzorem, który implementowany jest na innych uczelniach, stała się także Strategia komunikacji i struktura organizacji EU GREEN na UPWr.

Uczestnicy Staff Weeku na UPWr w październiku 2023 r.
fot. Tomasz Lewandowski

Uczelnia aktywnie działa nie tylko w ramach grupy roboczej, której jest oficjalnym liderem (WP2), ale także w opracowaniu planu transferu wiedzy w oparciu o klastry doskonałości naukowej (WP4), czy tworzeniu procedur organizacji i przeprowadzania Blended Intensive Programmes (BIP) – WP6. Pierwsze efekty sieciowania EU GREEN widoczne są także w obszarze naukowo-badawczym. W programie Seed funding naukowcy UPWr znaleźli się w zespołach badawczych aż 5 z 10 wyłonionych projektów.

W stronę Ukrainy - INTERACT

UPWr w ramach realizacji projektu INTERACT, pełni także rolę ambasadora współpracy sojuszu z ukraińskimi uczelniami, czego rezultatem jest włączenie w działania konsorcjum 10 ukraińskich uniwersytetów, realizacja Staff Weeku dla 29 osób, zorganizowanie 21 staży naukowo-badawczych, a przede wszystkim szkoły letniej dla 31 studentów.

Senat EU Green

Wysiłki i zaangażowanie UPWr zwieńczone zostały niedawno zwycięskimi dla pani Prorektor Anny Chełmońskiej-Soyty wyborami do Senatu EU GREEN. Pani Prorektor będzie w 2024 r. pełnić w nim funkcję przewodniczącej, wspieranej w swych wysiłkach przez zastępcę - prof. Giorgio Pelosi z Parmy, a także sekretarza – Paulinę Zaweracz (kierownika EU GREEN na UPWr).

Prorektor prof. Anna Chełmońska-Soyta podczas części inauguracyjnej Staff Weeku we Wroclawiu
fot. Tomasz Lewandowski

Najważniejszą liczbą i osiągnięciem mijającego roku jest jednak liczba 50 – bo to właśnie tyle osób jest obecnie bezpośrednio zaangażowanych w projekt ze strony UPWr. Kluczowym okresem dla uczelni będzie maj 2024 roku, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu będzie bowiem gościć wtedy u siebie Radę Rektorów, Senat i Komitet Wykonawczy sojuszu EU GREEN.

W ciągu minionego roku, na UPWr udało się stworzyć wspólną strukturę, ale także relacje, które pozwoliły na osiągnięcie wielu strategicznych celów. Przede wszystkim jednak położyły one podwaliny pod dalszą trwałą współpracę pomiędzy uczelniami w imię zrównoważonego rozwoju.

Działania w ramach poszczególnych pakietów roboczych (WPs)

Work Package 1 – Innowacyjne zarządzanie i koordynacja projektu

• Udział w wypracowaniu dokumentu Management guidelines
  • Udział w wypracowaniu dokumentu Data Management Plan