UPWr i EU GREEN jako przykłady dobrych praktyk w raporcie EUA

UPWr i projekt EU GREEN znalazły się w raporcie „A Green Deal roadmap for universities ” dotyczącym działań na rzecz Zielonego Ładu. Dokument formułujący wyzwania strategiczne dla europejskich uczelni, zawiera katalog dobrych praktyk i inicjatyw odgrywających ważną rolę w dążeniu do Europy neutralnej dla klimatu, zrównoważonej i sprawiedliwej społecznie. Publikacja została przygotowana przez Europejskie Stowarzyszenie Uniwersytetów (EUA).

Europejskie Stowarzyszenie Uniwersytetów (EUA) to największa organizacja reprezentująca europejskie uniwersytety. Zrzesza ponad 850 uniwersytetów i krajowych konferencji rektorów z 49 krajów. Na wszystkich uczelniach należących do organizacji studiuje ponad 19 mln osób. Tak liczne członkostwo sprawia, że odgrywa kluczową rolę w procesie bolońskim i wpływa na politykę Unii Europejskiej w zakresie szkolnictwa wyższego, badań i innowacji.

Europejski Zielony Ład jest jednym z obszarów, którym EUA się zajmuje, dbając o to, by wkład uczelni w zieloną transformację miał nie tylko wymiar naukowy i edukacyjny. To wymaga zaangażowania, koordynacji w zależności od grup docelowych oraz promowania działań, które mogą zwiększyć wpływ i widoczność uniwersytetów w dążeniu do Europy neutralnej dla klimatu, zrównoważonej środowiskowo i sprawiedliwej społecznie.

Raport „A Green Deal roadmap for universities ” to kierunki działań i katalog dobrych praktyk, które mają w tym pomóc.

szewranski.jpg
Prof. Szymon Szewrański
fot. Tomasz Lewandowski

– To przede wszystkim inspiracja i przykład na to, jak uniwersytety mogą stawić czoła wyzwaniom związanym z klimatem i środowiskiem. Fakt, iż zaproszono nas do uczestniczenia w dyskusji o roli uniwersytetów w działaniach na rzecz zielonej transformacji jest dużym wyróżnieniem – mówi prof. Szymon Szewrański, który w Europejskim Stowarzyszeniu Uniwersytetów brał udział w dyskusjach programowych nad mapą drogową.

W raporcie „A Green Deal roadmap for universities” wyróżniono projekt EU GREEN – międzynarodowe przedsięwzięcie, które powstało we współpracy z 9 innymi uczelniami regionalnymi z Francji, Irlandii, Hiszpanii, Niemiec, Portugalii, Rumuni, Szwecji i Włoch.

W uzasadnieniu napisano, że jego celem strategicznym jest utworzenie europejskiego centrum do spraw edukacji oraz badań i innowacji w zakresie zrównoważonego rozwoju, który wykracza poza granice konsorcjum i działa globalnie, dostarczając lokalnych lub regionalnych rozwiązań, które można powielić na poziomie globalnym.

Nasza odpowiedź na wymogi Zielonego Ładu

Celem EU GREEN, wpisanym w treść wniosku aplikacyjnego, jest podniesienie świadomości na temat roli regionalnych uniwersytetów jako kluczowych interesariuszy Zielonego Ładu.

–  W przypadku naszej uczelni działania w obrębie rolnictwa, czy czystej energii wydają się być kwestiami oczywistymi. Nie mniej prężnie działamy na rzecz sprawiedliwej transformacji, dbając aby w ramach działań EU GREEN przebiegała ona z zapewnieniem dostępności kształcenia m.in. poprzez zapewnienie możliwości uczenia się przez całe życie - także w formie odbywania kursów doszkalających, a niebawem również jako możliwość zdobycia mikropoświadczeń, dostępu do materiałów online typu MOOC, czy całych modułów kształcenia poświęconych zrównoważonemu rozwojowi – mówi Paulina Zaweracz, kierownik projektu EU GREEN na UPWr.

Podkreśla, że cele konsorcjum wprost pokrywają się z wytycznymi wskazanymi przez EUA. W ramach opracowywanej Strategii Edukacji eksperci z 9 krajów członkowskich wypracowują najnowocześniejsze rozwiązania, w których dbają o stworzenie takiego zestawu Atrybutów Absolwenta, które będą odpowiedzią na wymogi Zielonego Ładu w zakresie wiedzy, umiejętności, kompetencji społecznych, ale także wartości i postaw.

zaweracz.jpg
Paulina Zaweracz, kierownik projektu EU GREEN na UPWr
fot. Tomasz Lewandowski

– Cieszy więc fakt, że zdefiniowane w EU GREEN zadania i postawione przed nami cele znajdują uznanie i zyskują wyróżnienie, jako przykład dobrych praktyk. To potwierdzenie, że obrana przez nas droga jest drogą słuszną i prowadzącą do celu, a UPWr, będąc częścią EU GREEN, kroczy z duchem czasu i podąża za najbardziej bieżącymi trendami, czy obowiązującymi politykami – dodaje Paulina Zaweracz.

mm