eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Pierwszy Staff Week w ramach WP2 na UPWr

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu po raz pierwszy był gospodarzem wydarzeń realizowanych w ramach sojuszu EU GREEN. UPWr jest w nim liderem grupy roboczej nr 2 – Model edukacyjny oparty na zrównoważonym rozwoju. I to właśnie edukacji poświęcony był zorganizowany we Wrocławiu Staff Week z udziałem osób tworzących ten pakiet roboczy.

Głównym celem Staff Weeku była praca nad Strategią Edukacji sojuszu, Atrybutami Absolwenta oraz Programami Rozwoju Pedagogicznego i Zawodowego.
W pracach czynny udział brali przedstawiciele Students Council.
Przedstawiciele uczelni mieli okazję poznać kampus UPWr i zasmakować dolnośląskiej kuchni.

Wśród zaproszonych gości pojawili się przedstawiciele wszystkich partnerów konsorcjum na czele z prorektorami ds. edukacji, kształcenia, studentów oraz specjaliści z grona dydaktyków, naukowców i pracowników administracyjnych zajmujących się kreowaniem strategii dydaktycznej na poszczególnych uczelniach.

Atrybuty Absolwenta i Strategia Edukacji

Spotkanie miało charakter roboczy, a jego głównym celem była kontynuacja prac nad stworzeniem Strategii Edukacji EU GREEN oraz Programów Rozwoju Pedagogicznego i Zawodowego dla nauczycieli akademickich sojuszu. Wśród zagadnień poruszonych przy tworzeniu nowych ram edukacyjnych, opartych o najnowocześniejsze rozwiązania metodyczne, dydaktyczne i ukierunkowane na realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju, znalazły się kwestie dotyczące m.in. tworzenia wspólnych modułów kształcenia, w tym BIP-ów (Blended Intensive Programmes), kursów kończących się przyznaniem odznak cyfrowych lub mikropoświadczeń.

Na UPWr po raz pierwszy zorganizowano spotkanie konsorcjum EU GREEN z udziałem osób uczestniczących w pracach grupy roboczej zaangażowanej w stworzenie modelu edukacyjnego opartego na Celach Zrównoważonego Rozwoju
Na UPWr po raz pierwszy zorganizowano spotkanie konsorcjum EU GREEN z udziałem osób uczestniczących w pracach grupy roboczej zaangażowanej w stworzenie modelu edukacyjnego opartego na Celach Zrównoważonego Rozwoju
fot. Tomasz Lewandowski

Eksperci podjęli się też pracy nad wspólnymi Atrybutami Absolwenta, czyli zestawem efektów uczenia się w zakresie wiedzy, umiejętności, kompetencji społecznych, ale także wartości i postaw, które powinny tworzyć sylwetkę absolwenta EU GREEN, dodatkowo czyniąc ją unikatową na tle absolwentów innych uczelni i innych sojuszy Uniwersytetów Europejskich. Wszystkie te działania zmierzają finalnie do opracowania zintegrowanych programów studiów wspólnych dających absolwentom możliwość uzyskania kilku dyplomów ukończenia studiów wydawanych przez poszczególne uczelnie partnerskie sojuszu prowadzące te studia i dyplomów wielostronnych.

Prorektor ds. umiędzynarodowienia UPWr prof. Anna Chełmońska-Soyta
Prorektor ds. umiędzynarodowienia UPWr prof. Anna Chełmońska-Soyta
fot. Tomasz Lewandowski

Stworzenie możliwości swobodnego transferu pomiędzy uczelniami konsorcjum w ramach realizowanego procesu kształcenia to osiągnięcie głównego założenia Inicjatywy Uniwersytetów Europejskich.

Udział w pracach Students Council

Dla zapewnienia inkluzywności podjętej dyskusji i przedsięwziętych prac, w wydarzeniu wzięli udział także główni adresaci tworzonej strategii, którymi niewątpliwie są studenci i doktoranci. W dniach 9-10 października 2023 r., w ramach spotkania Students Council, to właśnie studenci i doktoranci dyskutowali między innymi w kwestiach związanych ze zdefiniowaniem Atrybutów Absolwenta (z uwzględnieniem realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju, potrzeb rynku pracy, możliwości nabycia kompetencji społecznych, etc.), czy wypracowaniu narzędzi zapewniających elastyczność i wielojęzyczność procesu kształcenia. Efekty tej tygodniowej, intensywnej pracy zostaną upublicznione z początkiem 2024 roku, kiedy to uchwalony zostanie dokument strategii, zatwierdzony przez Senat EU GREEN.

Jedną z atrakcji Staff Week było wspólne... lepienie pierogów
Jedną z atrakcji Staff Week było wspólne... lepienie pierogów
fot. Adrianna Hołdys

Reprezentanci studentów i doktorantów partnerów sojuszu rozmawiali także o strukturze Students Council, częstotliwości spotkań, czy wyborze najskuteczniejszych ścieżek komunikacji. Podjęli też decyzję, że ich przedstawiciele obligatoryjnie powinni uczestniczyć w pracach wszystkich dziewięciu grup roboczych konsorcjum oraz organu zarządczego EU GREEN, którym jest Executive Committee.

Wzmacnianie sojuszu poprzez integrację

Staff Week to przede wszystkim wielogodzinne obrady i ciężka praca. Aby jednak, poza niewątpliwymi efektami tych działań, goście mogli wrócić do domów z dobrymi wspomnieniami, UPWr zorganizował dla nich kilka wieczornych atrakcji. I tak, przedstawiciele wszystkich uczelni sojuszu mieli okazję gościć w pałacu na wrocławskich Pawłowicach, a także spróbować lokalnej kuchni i wina z dolnośląskich winnic. Uczestnicy i uczestniczki Staff Weeku wzięli też udział w zbiorowym lepieniu pierogów w nowoutworzonym Centrum Innowacji Technologicznych na biskupińskim kampusie.

Kolejne wydarzenie w ramach sojuszu EU GREEN, którego gospodarzem będzie UPWr planowane jest na maj przyszłego roku i będzie to tzw. Rectors Meeting, czyli spotkanie rektorów i prorektorów wszystkich uczelni konsorcjum.

                                                        

Galeria zdjęć

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg