eu_green_logo_szare.png

Aktualności

UPWr po raz pierwszy gospodarzem programu BIP w ramach EU GREEN

W ramach działań EU GREEN UPWr zorganizował kurs Blended Intensive Programme (BIP SOIL) dotyczący ochrony gleby i zarządzania glebami zdegradowanymi i przemysłowymi. Za nami pierwsza, stacjonarna część.

Gleba jest ważnym i w dużej mierze nieodnawialnym zasobem, który pełni szereg funkcji kluczowych dla życia ludzi i zrównoważonego rozwoju środowiska. Rolnictwo i leśnictwo są zależne od gleby, która zapewnia nawodnienie i składniki odżywcze, a także wiązanie korzeni. Gleba odgrywa również ważną rolę w ekosystemie, w tym w retencjonowaniu wody i sekwestracji dwutlenku węgla, a tym samym ma ogromne znaczenie dla ochrony klimatu. Gleba jest też siedliskiem i rezerwuarem bioróżnorodności, elementem krajobrazu i dziedzictwa kulturowego, a także źródłem surowców. Aby spełniać swoje liczne funkcje, należy dbać o jej jakość , jednak działalność człowieka stwarza dla niej szereg zagrożeń, które mogą powodować różne procesy degradacji, w tym erozję, spadek zawartości materii organicznej, zanieczyszczenia organiczne i nieorganiczne, uszczelnianie, zagęszczanie i utratę różnorodności biologicznej. Naukowcy i politycy zajmujący się ochroną środowiska uznali znaczenie ochrony gleby i pilną potrzebę poprawy właściwości gleb zdegradowanych oraz rekultywacji, remediacji i rewitalizacji tych gleb.

BIP
Uczestnicy BIP-u na hałdzie storczykowej w Złotym Stoku
fot. archiwum prywatne

Zorganizowany na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu kurs Blended Intensive Programme dla studentów „SOIL BIP” miał na celu uświadomienie studentom kluczowych funkcji gleby i jej głównych zagrożeń, a także pokazanie przykładów rozwiązań, które można podjąć w celu ochrony gleby i rekultywacji terenów zdegradowanych oraz remediacji gleb zanieczyszczonych. Wydarzenie skierowane było do studentów kierunków przyrodniczych, biologicznych, geograficznych, rolniczych i  leśnych, którzy w pakiecie zainteresowań mają element glebowy. 

Program SOIL PIB został podzielony na dwie części: stacjonarną i online. Część stacjonarna, która odbyła się w dniach 3-7 lipca, to 40 godzin dydaktycznych, dwa dni wykładów i zajęć laboratoryjnych na UPWr oraz trzy dni warsztatów terenowych. Wspólna integracja pozwoliła na lepsze poznanie regionu, w którym działa Uniwersytet Przyrodniczy, tj. Wrocławia i regionu Dolnego Śląska, a także pasma górskiego Sudetów i ich przedgórza. Studenci uczestniczący w kursie zwiedzili Wrocław, zabytkową kopalnię złota w Złotym Stoku i zamek Książ. 

Część online zaplanowana jest na 16-26 października 2023 r. Obejmie 30 godzin dydaktycznych opartych na wcześniej nagranych wykładach i spotkaniach online. 

bip
Wykłady w ramach stacjonarnej części BIP-u
fot. Tomasz Lewandowski

Wykłady we Wrocławiu prowadzone były przez naukowców UPWr i ekspertów z uczelni, które są partnerami programu, czyli Uniwersytetu w Evorze i Uniwersytetu w Oradei. Poza nimi, w ramach programu, partnerami są także Uniwersytet w Parmie i Uniwersytet Extremadurze, których pracownicy będą prowadzili wykłady w ramach internetowej części wydarzenia. UPWr jest po raz pierwszy koordynatorem i gospodarzem Blended Intensive Programme, organizowanych w ramach działań konsorcjum EU GREEN.

– Udział w programie Blended Intensive Programme daje zarówno studentom, jak i nauczycielom możliwość wymiany doświadczeń i wiedzy. Uświadamiamy studentom znaczenie gleby w gospodarce, w ekosystemie i omawiamy główne zagrożenia gleb. Program rozwija świadomość ekologiczną studentów i pokazuje im, że gleba jest bardzo dynamicznym elementem środowiska. Program został zaprojektowany tak, aby zapewnić studentom nie tylko wiedzę teoretyczną, ale także rozwinąć praktyczne umiejętności w zakresie oceny właściwości gleby, identyfikacji zagrożeń gleby i planowania praktycznych rozwiązań w zakresie ochrony gleb i rekultywacji gleb na obszarach zdegradowanych. – mówi prof. Katarzyna Szopka, która wraz z prof. Anną Karczewską, Anną Posadowską-Malarz i Pauliną Zaweracz są odpowiedzialne za organizację Blended Intensive Programme na UPWr. 

W programie wzięli udział studenci zagraniczni z uczelni partnerskich EU GREEN i z Ukrainy, w ramach programu Interact oraz studenci i doktoranci z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

BIP
 BIP-y podzielone są na część stacjonarną i online
fot. Tomasz Lewandowski

W ramach pakietów zadaniowych (work packages), które mają uniwersytety z konsorcjum EU GREEN, pakiet WP6 dotyczy mobilności. To w ramach tego pakietu organizowane są Blended Intensive Programmes. SOIL BIP jest pierwszym kursem, w którym UPWr jest organizatorem. W konsorcjum EU GREEN odbyły się już trzy BIP-y, dwa organizował  Uniwersytet w Parmie, m.in. na temat żywności, a jeden Uniwersytet w Ekstramadurze na temat zarządzania wodą. Zarówno w Ekstramadurze jak i w Parmie UPWr był współorganizatorem. 

– W ramach konsorcjum EU GREEN zakładamy podniesienie jakości i innowacyjności dydaktyki i umiędzynarodowienie procesu edukacyjnego. Według nas BIP-y to najprostszy sposób na szybkie umiędzynarodowienie. Widzimy, że po pojawieniu się tych programów studenci zaczęli więcej wyjeżdżać. To jest istotny aspekt, bo na wielu kierunkach na naszej uczelni aktywność studencka związana z wyjazdami była niewielka, co jest podyktowane wieloma czynnikami, ale głównie tym, że wyjazd na rok czy cały semestr do innego kraju bywa trudny. Natomiast wyjazd na tydzień, bo tyle trwają części stacjonarne programów BIP, jest zdecydowanie łatwiejszy. Czasem uczestnictwo w BIP zachęca studentów do semestralnego wyjazd w ramach programu Erasmus+, co już jako prodziekan obserwuję na przykład na kierunku ochrona środowiska  – podkreśla prof. Szopka.

is

Powrót
10.07.2023
Głos Uczelni
wydarzenia

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg