Prof. Bosy przewodniczącym Komitetu Geodezji PAN

Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, prof. Jarosław Bosy, został przewodniczącym Komitetu Geodezji Polskiej Akademii Nauk. Kadencja potrwa do 2028 roku.

Prof. Jarosław Bosy, który w poprzedniej kadencji pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Komitetu Geodezji PAN, w majowych wyborach został przewodniczącym nowego zarządu KG, który reprezentuje wszystkie polskie jednostki badawcze działające w obszarze tej dyscypliny.

– A więc nie tylko uczelnie, ale także instytuty. Zadaniem Komitetu jest kreowanie kierunków rozwoju dyscypliny, ale też wsparcie eksperckie różnych organów państwowych i samorządowych – mówi prof. Jarosław Bosy, podkreślając, że zadanie, jakie wyznaczył sobie na tę kadencję, to budowanie rozwoju środowiska geodetów zarówno w wymiarze krajowym, ale i – a może przede wszystkim – międzynarodowym.

Posiedzenie Komitetu Geodezji PAN, podczas którego na przewodniczącego wybrano prof. Jarosława Bosego
fot. archiwum IGiG/PAN

W nowym zarządzie obok prof. Bosego znaleźli się także dr hab. inż. Katarzyna Osińska-Skotak z Politechniki Warszawskiej (wiceprzewodnicząca), dr hab. inż. Jacek Kudrys z Akademii Górniczo-Hutniczej (wiceprzewodniczący), dr hab. inż. Marek Mróz z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (sekretarz) raz dr hab. inż. Anna Kłos z Wojskowej Akademii Technicznej (redaktor naczelna czasopisma PAN „Advances in Geodesy and Geoinformation”).

– Kierowanie pismem oddaliśmy młody naukowcom, ale moim zdaniem głównym i najważniejszym zadaniem Komitetu jest budowa sieci, którą tworzą naukowcy reprezentujący różne ośrodki akademickie i instytuty badawcze, gdzie uprawiana jest geodezja. Zależy nam na współpracy i wzajemnym wspieraniu się, a nie rywalizacji, stąd też pomysł na wspieranie młodych naukowców i oddanie w ich ręce „Advances in Geodesy and Geoinformation”. Kolejny etap to działanie na rzecz usług i kształcenia w tej dyscyplinie. Mamy specjalną komisję dydaktyczną i tak się składa, że jej przewodniczącym jest szef Polskiej Komisji Akredytacyjnej. To dobry punkt wyjścia do opracowania wspólnych standardów, a przede wszystkim dyskusji nad tym, jakie kierunki w geodezji rozwijać i jak to zrobić – mówi prof. Jarosław Bosy.

sukcesy