Walne Zgromadzenie Międzynarodowej Unii Geodezji i Geofizyki (IUGG)

27. walne zgromadzenie Międzynarodowej Unii Geodezji i Geofizyki (IUGG), które odbyło się w lipcu w Montrealu w Kanadzie połączono ze świętowaniem 100. rocznicy powstania Unii.

Międzynarodowej Unii Geodezji i Geofizyki (IUGG) to międzynarodowa organizacja zajmująca się rozwojem, promowaniem i upowszechnianiem wiedzy o systemie ziemskim, jego środowisku kosmicznym i dynamicznych procesach powodujących zmiany. Poprzez swoje stowarzyszenia, komisje i służby, IUGG zwołuje międzynarodowe zgromadzenia i warsztaty, podejmuje badania, gromadzi obserwacje, zdobywa wiedzę, koordynuje działania, współpracuje z innymi organami naukowymi, przyczynia się do edukacji i pracuje nad poszerzeniem możliwości w zakresie rozwoju nauk o Ziemi i przestrzeni kosmicznej.

iag-3
Ekipa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w Montrealu
fot. archiwum prywatne

Instytut Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu był jedną z najsilniej reprezentowanych instytucji naukowych obecnych na zgromadzeniu. Łącznie z UPWr uczestniczyło w konferencji 14 osób: ośmiu pracowników, pięciu doktorantów oraz jedna była doktorantka (aktualnie na stanowisku post-doc w ETH Zurich), którzy wygłosili 12 referatów oraz zaprezentowali pięć posterów w sekcjach poświęconych badaniom atmosfery, ruchowi obrotowemu Ziemi i geodynamiki, grawimetrii satelitarnej, ziemskim układom odniesienia, globalnym nawigacyjnym systemom satelitarnym oraz matematycznym aspektom przetwarzania geodanych.  Pięcioro młodych naukowców zostało wyróżnionych przez Międzynarodową Asocjację Geodezji (IAG) za wysoce wyróżniające się referaty, dzięki czemu udział w konferencji został częściowo sfinansowany przez specjalne granty IUGG dla młodych wybitnych naukowców. IGiG od lat angażuje się w prace IAG poprzez przewodniczenie i uczestnictwo w grupach roboczych, konferencjach, służbach pomiarowych, a także poprzez organizację pierwszego sympozjum IAG poświęconego satelitarnemu pozycjonowaniu na UPWr. w 2016 r.

iag-2

Walne zgromadzenie IUGG było również okazją do podsumowania osiągnięć w zakresie światowej i krajowej geodezji w czterech ostatnich latach działalności. Raport przedłożony przez reprezentację Polski składa się z sześciu rozdziałów poświęconych głównym tematom badawczym podejmowanych przez IAG, czyli układom odniesienia, grawimetrii, ruchowi obrotowemu Ziemi, pozycjonowaniu, Globalnemu Geodezyjnemu Systemowi Obserwacyjnemu, teorii i metodologii opracowania danych geodezyjnych. Podsumowanie wkładu polskiego zostało wydane przez Komitet Geodezji Polskiej Akademii Nauk pod redakcją prof. Jarosława Bosego (UPWr), prof. Jana Kryńskiego (Instytut Geodezji i Kartografii) oraz prof. Pawła Wielgosza (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie). Raport narodowy powstał w wyniku współpracy dziewięć różnych ośrodków naukowych w Polsce oraz składa się ze zbioru recenzowanych przeglądowych artykułów naukowych.

ks