eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Prof. Niżański ponownie przewodniczącym komitetu PAN

Prof. Wojciech Niżański, kierownik Katedry Rozrodu z Kliniką Zwierząt Gospodarskich Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UPWr i szef Wiodącego zespołu Badawczego Innowacyjna diagnostyka i terapia weterynaryjna (Inno-WET) został wybrany na Przewodniczącego Komitetu Nauk Weterynaryjnych i Biologii Rozrodu PAN.

To już druga kadencja naukowca UPWr na czele komitetu Polskiej Akademii Nauk. – Ponowny wybór na przewodniczącego jest dla mnie zaszczytem i dowodem zaufania, ale traktuję tę funkcję jako element służby – mówi prof. Wojciech Niżański i dodaje, że komitet będzie chciał kontynuować działania z poprzedniej kadencji: przede wszystkim kreowanie kierunku rozwoju nauki w obszarach weterynaria i biologia rozrodu.

Ale nie tylko: –  Angażowaliśmy się w aktywności mające na celu modyfikację systemu ewaluacji nauki, by ta ocena była bardziej sprawiedliwa i miarodajna, koordynowaliśmy starania o wyodrębnienie dziedziny nauk weterynaryjnych i dyscypliny weterynaria, co zakończyło się sukcesem całego środowiska, bo całe środowisko zaangażowało się w tę sprawę. Podobnie jak przekonywanie, że weterynaria powinna być oceniana jak nauki biologiczne i nauki o zdrowiu – wylicza prof. Niżański.

Lista działań komitetu jest o wiele dłuższa. – Rozpoczęliśmy dialog z Radą Narodowego Centrum Nauki na temat możliwości poprawy sukcesów projektowych w naszej dyscyplinie, optowaliśmy za wprowadzeniem obszarów weterynarii w system Krajowych Inteligentnych Specjalizacji, angażowaliśmy się w zajmowanie stanowisk w związku ze zmieniającymi się bardzo dynamicznie regulacjami prawnymi w zakresie szeroko pojętej nauki i opracowaliśmy wspólnie z UWM mapę drogową modyfikacji w zakresie prowadzenia wydawnictwa Komitetu PAN – Polish Journal of Veterinary Science – mówi przewodniczący.

nizanski_pan.jpg

Prezydium Komitetu Nauk Weterynaryjnych i Biologii Rozrodu Polskiej Akademii Nauk

Pomysłem Komitetu były również zapoczątkowane dwa lat temu Interdyscyplinarne Webinary Komitetów PAN, m.in. na temat syntetycznej żywności, rolnictwa regeneracyjnego i ochrony gatunkowej.

– W tej kadencji czas skończyć gasić pożary i zacząć tworzyć platformy działań multicentrycznych, gdzie możliwe stanie się opracowanie wzajemnych wieloośrodkowych projektów badawczych i opracowywanie wieloautorskich naukowych opracowań fachowych – podkreśla naukowiec UPWr.

Komitet Nauk Weterynaryjnej i Biologii Rozrodu PAN to rozpoznawalne i znane na świecie autorytety w swoich specjalnościach, a sześcioosobowa reprezentacja UPWr (prof. Anna Chełmońska-Soyta, prof. Paulina Jawor, prof. Agnieszka Noszczyk-Nowak, prof. Agnieszka Partyka, prof. Wojciech Niżański i prof. Tadeusz Stefaniak) jest najliczniejsza ze wszystkich ośrodków krajowych. 

– To dowód zaufania i szacunku do naszych badaczy. Przypomnę, że członków komitetu wybierają wszyscy samodzielni pracownicy naukowi w kraju reprezentujący określoną dyscyplinę – podsumowuje prof. Wojciech Niżański.

Powrót
12.06.2024
Głos Uczelni
sukcesy

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg