eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Doktorant UPWr bada użyteczność nowych formulacji NLPZ do walki z rakiem

Vaikunthavasan Thiruchenthooran, doktorant Szkoły Doktorskiej UPWr w ramach pracy doktorskiej zajmuje się badaniami nad możliwościami wykorzystania dobrze znanych i powszechnie stosowanych leków z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) do walki z rakiem. Zastosowanie dostępnych na rynku leków do nowych celów terapeutycznych określane jest mianem repozycjonowania leków (z ang. drug repurposing) i cieszy się obecnie ogromnym zainteresowaniem ze strony przemysłu farmaceutycznego.

Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), choroby nowotworowe znajdują się na drugim miejscu w zestawieniu przyczyn przedwczesnej śmierci. Szacunkowe liczby podawane przez WHO wskazują, że do 2040 roku liczba nowych pacjentów onkologicznych w skali świata przekroczy 28 milionów, a roczna liczba zgonów z tego powodu wyniesie 16 milionów.

photo
Vaikunthavasan Thiruchenthooran
fot. archiwum prywatne

Pomimo szeroko zakrojonych badań i licznych wysiłków podejmowanych w wielu ośrodkach badawczych na świecie, znalezienie skutecznego rozwiązania do walki z nowotworami wciąż pozostaje nieuchwytne. Vaikunthavasan Thiruchenthooran, doktorant Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, chce rzucić nowe światło na temat możliwości repozycjonowania NLPZ w celu chemoprewencji i wspomagania terapii chorób nowotworowych.

Włączenie się w ten nurt badań realizowanych w Katedrze Chemii Żywności i Biokatalizy oraz podjęcie pracy doktorskiej z tego zakresu zaproponowała Thiruchenthooranowi prof. Anna Gliszczyńska. – Temat od samego początku bardzo mnie zaintrygował, a każdy kolejny etap badań tylko zwiększa moje zaangażowanie i oddanie projektowi – wyjaśnia doktorant.

Ze Sri Lanki do Polski 

Pochodzący ze Sri Lanki Thiruchenthooran posiada licencjat w dziedzinie biotechnologii oraz tytuł magistra w dziedzinie biotechnologii eksperymentalnej. Jego wcześniejsze badania skupiały się na chorobach przenoszonych przez owady, co zaowocowało współautorstwem sześciu publikacji naukowych. Jego zainteresowania naukowe zwróciły się jednak ku chęci poznania innowacyjnych rozwiązań w leczeniu chorób. Zdeterminowany do kontynuowania doktoratu w dziedzinie biotechnologii, Thiruchenthooran zaczął szukać potencjalnych promotorów, których badania byłyby zgodne z jego zainteresowaniami.

Jego starania doprowadziły go do prof. Gliszczyńskiej, która zajmuje się poszukiwaniem nowych rozwiązań i technologii mogących znaleźć zastosowanie w leczeniu chorób cywilizacyjnych. Prowadzone przez nią badania z zakresu chemii organicznej, biokatalizy i nanotechnologii, były dokładnie tym, czego szukał. 

– Nasza współpraca zaczęła się, gdy prof. Gliszczyńska zaproponowała mi projekt dotyczący opracowania nowych formulacji znanych niesteroidowych leków przeciwzapalnych, efektywnych w ograniczaniu procesów nowotworowych z wykorzystaniem metod nanotechnologii – mówi Thiruchenthooran. Do tej pory opracowałem nowe systemy dostarczania wybranych leków do komórek nowotworowych i potwierdziłem ich zwiększoną zdolność do hamowania procesów proliferacji komórek nowotworowych w porównaniu do aktywności wolnych form tych leków – podkreśla doktorant. Zaproponowane systemy oparte są na technologii wytwarzania drugiej generacji nanośników lipidowych, które z jednej strony zapewniają efektywne dostarczanie substancji aktywnej do miejsc docelowych w organizmie, z drugiej zaś skutecznie są w stanie ograniczać toksyczność enkapsulowanych w nich leków, a tym samym ryzyko występowania niepożądanych efektów ubocznych działania leków w organizmie. 

Pod kierunkiem prof. Gliszczyńskiej Thiruchenthooran opublikował dotychczas dwa artykuły naukowe, a kolejne trzy prace są w trakcie recenzji. Doktorant brał również udział w kilku konferencjach naukowych, odbył dwa staże zagraniczne i realizował projekt wewnętrzny.  

Wykorzystanie znanych leków w terapii przeciwnowotworowej 

W latach 70. pojawiły się w literaturze pierwsze wzmianki na temat zaobserwowanych w testach klinicznych aktywności niesteroidowych leków przeciwzapalnych do ograniczania wzrostu guzów nowotworowych. Jednak aktywności tej towarzyszyły również niekorzystne skutki uboczne, szczególnie ze strony przewodu pokarmowego, co znacząco ogranicza możliwości ich szerszego stosowania jako środków cytotoksycznych. Aby zaradzić tym ograniczeniom, badania Thiruchenthoorana wykorzystują metodę nanotechnologii do opracowania nowych formulacji znanych leków, takich jak deksibuprofen czy indometacyna. 

prof_gliszczynska
prof. Anna Gliszczyńska
fot. Tomasz Lewandowski

Wpływ badań na społeczeństwo

– Opracowanie nowej terapii przeciwnowotworowej to trudny proces, który często trwa od 10 do nawet 17 lat i pochłania ogromne środki finansowe, szacowane średnio na około 648 milionów dolarów, przy wskaźniku sukcesu wejścia nowej molekuły do badań klinicznych na poziomie 1%. Repozycjonowanie leków dostępnych już na rynku o potwierdzonym bezpieczeństwie stosowania oferuje bardziej efektywną alternatywę. Moje badania mogą znacznie skrócić czas i koszty związane z opracowywaniem nowych terapii przeciwnowotworowych – wyjaśnia doktorant. 

Poza prowadzeniem badań, Thiruchenthooran cieszy się życiem we Wrocławiu, opisując go jako tętniące życiem miasto pełne studentów, imprez i rozrywek. – To radosne miejsce do życia w Europie – mówi, doceniając żywą atmosferę miasta oraz jego sprzyjające środowisko zarówno dla rozwoju akademickiego, jak i osobistego.

– Cenię sobie wymiany naukowe i międzynarodową współpracę, które nie tylko udoskonaliły moje umiejętności badawcze, ale także dostarczyły nowych pomysłów, przyczyniając się do mojej pracy doktorskiej i publikacji – podkreśla Thiruchenthooran, który chciałby zdobyć uznanie jako naukowiec zaangażowany w odkrywanie innowacyjnych rozwiązań terapeutycznych.

Powrót
19.06.2024
Głos Uczelni
badania

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg