eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Doktorant UPWr bada zmiany pola grawitacyjnego Ziemi

Doktorant Szkoły Doktorskiej UPWr Filip Gałdyn przełamuje konwencjonalne podejścia do modelowania zmian pola grawitacyjnego Ziemi, integrując obserwacje z różnych źródeł.

Filip Gałdyn prowadzi na doktoracie badania, które mają duże znaczenie dla przyszłości naszej planety. Skupia się na zrozumieniu globalnych procesów zachodzących na Ziemi, szczególnie w trudno dostępnych regionach jak Grenlandia czy Antarktyda, gdzie zmiany klimatyczne mają bezpośredni wpływ na dostępność wody. 

Z powodu trudności z instalacją tradycyjnych czujników w tych obszarach, doktorant wykorzystuje dane satelitarne, aby monitorować topnienie lodowców i zmiany w poziomach wód gruntowych. Łączy dane z różnych źródeł, w tym z laserowych pomiarów odległości i obserwacji zmian odległości pomiędzy satelitami, aby tworzyć modele pola grawitacyjnego Ziemi. Te modele pozwalają mu na precyzyjne określenie, jak zmienia się ilość lodu i wody w badanych obszarach.

Innowacje w modelowaniu grawitacyjnym Ziemi

Praca doktorska Filipa łączy obserwacje laserowe do satelitów geodezyjnych (SLR), dane z systemów nawigacji satelitarnej (GNSS), oraz informacje z misji satelitarnych GRACE (Gravity Recovery and Climate Experiment) i GRACE Follow-On. To pozwala na tworzenie bardziej kompleksowych modeli tych zmian, sięgających czasów sprzed rozpoczęcia misji GRACE, która została specjalnie do tego celu stworzona. Każde z tych źródeł danych jest przetwarzane w inny sposób, a wynikowa rozdzielczość przestrzenna i czasowa się różni. – Przy ostatnich badaniach wraz z zespołem opracowaliśmy model oparty na obserwacjach SLR od 1995 roku, czyli o ponad 7 lat wcześniej niż rozpoczęcie misji GRACE – mówi doktorant. Modele te wykazały, że przed 2002 rokiem na obszarach okołobiegunowych nie występowały żadne większe zmiany w masie lodu, a dopiero później te zmiany przyspieszyły np. na Grenlandii do ponad 200 miliardów ton ubytku rocznie – dodaje.

lód
Doktorant skupia się na zrozumieniu globalnych procesów zachodzących na Ziemi, szczególnie w trudno dostępnych regionach jak Grenlandia czy Antarktyda.
fot. Shutterstock

Głównym celem badań młodego naukowca jest uzyskanie długoletniego modelu zmian pola grawitacyjnego Ziemi, wykorzystując różne techniki, a następnie dokładna analiza i interpretacja zgromadzonych danych. – Badam, jak pole grawitacyjne Ziemi zmienia się w czasie z powodu procesów geofizycznych i zmian w pokrywie lodowej na obszarach okołobiegunowych. Identyfikuję też zmiany w zasobach wodnych Ziemi, które wynikają zarówno z naturalnych procesów, jak i działalności człowieka. Chcemy dzięki temu zrozumieć dynamikę systemu, jakim jest Ziemia, i dostarczyć precyzyjnych modeli sięgających lat 90. XX wieku. Pomagają one również lepiej zrozumieć, co dzieje się na naszej planecie, zwłaszcza jeśli chodzi o procesy geodynamiczne, zmiany w pokrywie lodowej i cykle hydrologiczne na całym świecie – tłumaczy doktorant. Te informacje są kluczowe dla prognozowania skutków zmian klimatycznych, oceny ich wpływu na środowisko i planowania działań. 

W skrócie, jego badania pomagają lepiej zrozumieć funkcjonowanie naszej planety. To z kolei generuje długofalowe korzyści dla społeczeństwa i naszego środowiska naturalnego. 

Początki pracy naukowej

– Badaniami naukowymi zainteresowałem się jeszcze podczas studiów magisterskich przy realizacji pracy dyplomowej, której opiekunem był dr Radosław Zajdel – obecny promotor pomocniczy mojego doktoratu. Wówczas tematyka związana była z analizą i przetwarzaniem danych satelitarnych. Wybór tego tematu pozwolił mi na tyle poszerzyć wiedzę i rozbudzić ciekawość w tym zakresie, że zacząłem myśleć o dalszej drodze naukowej –  opowiada doktorant o początku swojej przygody z nauką. 

Pod okiem prof. Krzysztofa Sośnicy, Filip rozwija swoje badania w Instytucie Geodezji i Geoinformatyki, gdzie korzysta z wsparcia obu promotorów. Regularne spotkania zespołów badawczych i wymiana wiedzy z innymi specjalistami w ramach projektu NCN – Ewolucja ziemskiego pola grawitacyjnego (EAGLE) oraz w ramach Wiodącego Zespołu Badawczego SPACEOS są też kluczowe dla rozwoju jego pracy.

Filip Gałdyn
Pod okiem prof. Krzysztofa Sośnicy, Filip rozwija swoje badania w Instytucie Geodezji i Geoinformatyki
fot. Tomasz Lewandowski

– Oprócz wprowadzania innowacyjnych rozwiązań, Filip wykazuje się też znacznymi umiejętnościami programistycznymi, tworząc własne narzędzia do analizy danych satelitarnych. Jest to odpowiedź na brak gotowych rozwiązań dla nietypowych problemów naukowych związanych z grawimetrią satelitarną. Filip jest autorem m.in. oprogramowania do optymalizacji rozwiązań satelitarnych RINEXAV, upublicznionego na GitHubie. Modele zmian globalnych, które opracował, zostały opublikowane przez Międzynarodową Służbę Modeli Ziemi (ICGEM), czy w artykule Remote Sensing of Environment – w czasopiśmie, które znajduje się wśród najlepszych czasopism świata. Wyniki jego pracy badawczej mają fundamentalne znaczenie dla lepszego zrozumienia procesów zachodzących na Ziemi, w tym wpływu działalności człowieka na zmiany klimatyczne – mówi z dumą o swoim doktorancie jego promotor prof. Sośnica. 

Pytany o naukowe plany na przyszłość doktorant opowiada, że aktualnie skupia się na pracy w projekcie EAGLE, w którym jest stypendystą i który bezpośrednio związany jest z rozprawą doktorską. Pozwala mu on również nawiązywać współpracę z innymi naukowcami poprzez wyjazdy na konferencje i szkoły letnie. – W przyszłym roku planuję staż w jednostce specjalizującej się w przetwarzaniu obserwacji pochodzących bezpośrednio z misji GRACE. Są to głównie placówki z Niemiec oraz USA, które finansują tę misję. Wyjazd pozwoli na wymianę doświadczeń i zdobycie nowej wiedzy na temat metodologii, którą najlepiej zdobyć od samych pomysłodawców tej misji – dodaje Filip Gałdyn.

is

Powrót
08.02.2024
Głos Uczelni
badania

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg