eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Wybrano nową Radę Samorządu Doktorantów UPWr

Przewodniczący Rady Samorządu Doktorantów Adam Cegła i wiceprzewodniczący: Justyna Załuska oraz Rafał Ramut opowiadają o planach i celach na najbliższy rok.

Pod koniec zeszłego roku powołano nową Radę Samorządu Doktorantów.  W styczniu rusza kadencja na 2024 rok. Jak mówią członkowie rady, ich głównym celem na najbliższe 12 miesięcy jest rewizja i aktualizacja niezmienionego od 5 lat regulaminu Samorządu Doktorantów. Zespół planuje również rozwijać społeczność samorządu doktorantów, wychodząc naprzeciw wyzwaniom związanym z integracją i aklimatyzacją zagranicznych doktorantów. Ważnym elementem strategii jest też współpraca z biblioteką uniwersytecką. Jak podkreśla Justyna Załuska, biblioteka organizuje szkolenia z zakresu wyszukiwania informacji i gospodarowania nimi, co w pracy naukowca jest niezwykle przydatne.

adam_cegla.jpg
Adam Cegła – przewodniczący rady
fot. Tomasz Lewandowski

Jednym z najważniejszych aspektów pracy rady będzie organizacja szkoleń i wsparcia psychologicznego dla doktorantów. Problem ze zdrowiem psychicznym wśród doktorantów, zarówno we Wrocławiu, jak i w skali kraju, jest duży. Jak wynika z raportu Krajowej Reprezentacji Doktorantów (KRD), objawów lęku powyżej normy doświadcza 67 procent doktorantów, a objawy depresji w różnym nasileniu wskazuje ponad 73 procent z nich. Raport powstał w ramach projektu „PhD Mental Health", którego głównym celem było zdiagnozowanie stanu zdrowia psychicznego doktorantów, skupiając się na takich aspektach jak samotność, wsparcie społeczne, ryzyko wypalenia zawodowego, poziomy stresu, lęku i skłonności do depresji, przy uwzględnieniu wpływu sytuacji epidemicznej.

Skład Rady Samorządu Doktorantów UPWr:

Adam Cegła – przewodniczący, Rafał Ramut – wiceprzewodniczący, Justyna Załuska, wiceprzewodnicząca, Anita Dudek i Ewa Carolak – członkinie rady, Saqib Mehdi i Sidra Amin – pełnomocnicy ds. doktorantów zagranicznych.

– Jesteśmy w kontakcie z dyrektorką Działu Wsparcia i Dostępności Patrycją Krzemieniec, żeby zorganizować pomoc dla doktorantów. Z tego, co słyszę, to wiele osób ma problemy ze stresem, lękiem. Chcemy wyciągnąć do nich rękę – tłumaczy Justyna Załuska.

W trosce o dobre samopoczucie uczestników Szkoły Doktorskiej rada planuje też dalej rozwijać swoją społeczność i dbać o integrację, zwłaszcza, że dużą część doktorantów stanowią osoby z zagranicy, które nierzadko mają problem z zaaklimatyzowaniem się w Polsce. Członkowie Samorządu powołali już dwójkę pełnomocników, którzy pomogą jeszcze lepiej zaaklimatyzować się zagranicznym doktorantom. – Do tej pory pomoc ograniczała się do kontaktu z lekarzem medycyny pracy, czy pierwszego kontaktu i dawania prostych wskazówek, co gdzie kupić i załatwić – mówi przewodniczący. Samorząd planuje również zwiększyć zakres integracji zagranicznych członków Szkoły Doktorskiej, m.in. organizując wspólne wyjścia, wyjazdy, a przede wszystkim wznawiając Bal Doktoranta.

Justyna Załuska
Wiceprzewodnicząca Justyna Załuska
fot. Tomasz Lewandowski

– Jednym z głównych zadań na ten rok będzie zorganizowanie Balu Doktoranta, który przez pandemię podupadł. Planujemy imprezę na maj, choć termin może się przesunąć – mówi przewodniczący, podkreślając, że organizują to wydarzenie wspólnie z siecią Wrocławsko-Opolskiego Porozumienia Doktorantów (WrOPD), której członkiem został Rafał Ramut.

Pytani o to, jak planują rozpocząć tegoroczną kadencję, członkowie rady mówią: – Chcemy zacząć pracę tak samo, jak w poprzednim, czyli przeprowadzić wśród doktorantów ankietę referencyjną. Spytamy, czy wiedzą np., czym się samorząd zajmuje, czym chcą, żeby się zajmował. Chcemy też wiedzieć, z jakimi problemami się borykają i wyjść naprzeciw z rozwiązaniami. Jesteśmy w końcu swoistym łącznikiem między doktorantem a Szkołą Doktorską i władzami Uczelni. Można do nas przyjść i anonimowo zgłosić problem.

Działania na uczelni i poza nią

Doktoranci podkreślają, że mają w planach nie tylko rozszerzenie współpracy na poziomie krajowym, ale i międzynarodowym, zwiększając możliwości dla uczestników Szkoły Doktorskiej, w tym udziałów w stażach zagranicznych czy konferencjach.

– Będziemy starali się zaangażować w działalność EUGREEN. Przede wszystkim skupimy się na promocji działań konsorcjum, bo wielu doktorantów nie zdaje sobie sprawy, że istnieje coś takiego. A warto o tym mówić, warto przekazywać, jakie są możliwości, jak chociażby staże naukowe, wyjazdy na konferencje, czy też po prostu wymiana wiedzy i doświadczeń z innymi europejskimi uczelniami – mówi przewodniczący Adam Cegła. – Jesteśmy także w Krajowej Reprezentacji Doktorantów. Staramy się być w stałym kontakcie, jeździć na zjazdy. W tym roku chcemy także wnioskować o zwiększenie budżetu, żeby finansować te wyjazdy i współpracę na poziomie krajowym – dodaje Justyna Załuska.

Rafał Ramut
Rafał Ramut, wiceprzewodniczący
fot. Tomasz Lewandowski

Zachować balans

Łączenie studiów doktoranckich z pracą w radzie może być wyzwaniem, ale jak mówią doktoranci, jest to możliwe i często stanowi jedynie uzupełnienie codziennych obowiązków. Są różne momenty, od spokojniejszych po intensywne, wymagające natychmiastowej reakcji. Osiągnięcie równowagi zależy od specyfiki doktoratu, a także od sprawiedliwego podziału obowiązków i zaangażowania wszystkich członków.

Rafał Ramut jest jedynym pierwszorocznym doktorantem, który został wybrany do Uczelnianej Rady Samorządu Doktorantów. – Zostałem ciepło przyjęty przez starszych kolegów i koleżanki, co ułatwiło mi adaptację. Mając wcześniejsze doświadczenie w Samorządzie Studenckim, wiem, że mogę dużo wnieść do tej społeczności. Zarówno znajomość funkcjonowania uczelni, jak i świeżą perspektywę pierwszorocznego doktoranta – mówi Rafał, podkreślając, że decyzja o włączeniu przedstawiciela z pierwszego roku jest ważna i ma nadzieję, że tradycja ta będzie kontynuowana.

is

Powrót
25.01.2024
Głos Uczelni
wydarzenia

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg