eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Dr Habiba Khalid: - Pragnę w życiu i nauce mieć wkład w poprawę życia innych

Dr Habiba Khalid współpracuje z prof. Andrzejem Białowcem nad zwiększeniem produkcji biometanu z bioodpadów. Jest to kluczowy obszar w dziedzinie odnawialnej energii, mający duże znaczenie dla zrównoważonego zarządzania środowiskiem.

Praca dr Khalid na UPWr skupia się na badaniu mikrobiologicznych mechanizmów, które zwiększają produkcję biometanu, przy użyciu typowych materiałów węglowych, takich jak biowęgiel wytwarzany w różnych temperaturach, hydrochar i węgiel aktywowany. – Projekt, nad którym pracujemy, zakłada optymalizację i rewolucję procesu fermentacji beztlenowej, potencjalnie prowadząc do efektywniejszej produkcji wartościowych bioproduktów poprzez inżynierię genetyczną i biotechnologię syntetyczną. Finansowany jest z programu Opus – wyjaśnia naukowczyni.

Współpraca dr Khalid i prof. Białowca są szczególnie znaczące w kontekście celów klimatycznych i energetycznych Unii Europejskiej. Ich badania są zgodne z polityką Europejskiego Sojuszu na rzecz Zerowej Emisyjności (ENZA), który dąży do identyfikacji wpływowych i ekonomicznych rozwiązań na rzecz łagodzenia zmian klimatu. – Badając potencjał biogazu jako odnawialnego źródła energii, nasza praca przyczynia się do rozwiązania problemów związanych z gospodarką odpadami, łagodzenia zmian klimatu i promowania rozwoju obszarów wiejskich, jednocześnie dążąc do osiągnięcia celu neutralności klimatycznej – mówi dr Khalid.

Biogaz
fot. Shutterstock

Efekty badań pakistańskiej naukowczyni wykraczają poza mury uczelni, wpływając na społeczeństwo, gospodarkę i środowisko. Jej praca oferuje realne rozwiązanie dla wyzwań związanych z gospodarką odpadami i produkcją energii, wpisując się w szersze cele zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska i rozwoju obszarów wiejskich. A jak podkreśla naukowczyni, celem jej kariery naukowej jest prowadzenie badań i generowanie innowacyjnych pomysłów, które mogą realnie wpłynąć na otaczający nas świat. – Pragnę w życiu i nauce mieć wkład w poprawę życia innych.

Droga do Wrocławia

Dr. Habiba Khalid w szkole wyróżniała się jako zdolna uczennica, zdobywając uznanie zarówno nauczycieli, jak i rówieśników. – Często wspierałam kolegów i koleżanki w nauce, co utwierdziło mnie w przekonaniu, że mam predyspozycje do zawodu nauczyciela. Byłam świadoma, że doskonaląc się w nauce, mogę otworzyć sobie drogę do pracy w środowisku akademickim – opowiada naukowczyni o tym, dlaczego postanowiła wybrać karierę w nauce, dodając, że zawsze wywierały na niej też wrażenie wysoko wykształcone kobiety – W latach 90., obecność kobiet w dominujących sektorach siły roboczej w Pakistanie, zwłaszcza w obszarach nauki i inżynierii, była rzadkością. Pochodzę z konserwatywnego kraju, w którym tradycyjnie kobiety skupiały się na prowadzeniu domu, więc moje zafascynowanie osiągnięciami i niezależnością tych kobiet stało się inspiracją do zdobycia wyższego wykształcenia – dodaje naukowczyni.

– Na początku swojej przygody z nauką skupiłam się na zastosowaniu zdalnych technik obserwacji i narzędzi GIS do badania wpływu zmian klimatu na środowisko, a następnie na tym, jak odnawialne źródła energii mogą przyczynić się do łagodzenia zmian klimatu – mówi dr Habiba Khalid o tym, jak podczas studiów licencjackich rozwinęła pasję do odnawialnych źródeł energii i systemów zarządzania środowiskiem.

To zainteresowanie skłoniło ją do rozpoczęcia aktywnych badań laboratoryjnych w dziedzinie produkcji biopaliw z odpadów organicznych, kiedy otrzymała możliwość pracy w Centrum Badań nad Energią Biomasy i Inżynierią Środowiska na Wydziale Inżynierii Chemicznej Uniwersytetu Chemicznego w Pekinie, w Chinach. Od tamtego czasu rozwija się w tej dziedzinie badań. – Po doktoracie podjęłam pracę post-doktorską w chińskim Narodowym Centrum Innowacji Technologicznych w Syntetycznej Biologii, skupiając się na przekształcaniu syngazu w biopaliwa i biochemikalia. Nasza praca polegała na udoskonaleniu procesu konwersji w kierunku etanolu i octanu przy użyciu zaawansowanych metod biotechnologii syntetycznej – dodaje dr Khalid.

bioodpady
fot. Shutterstock

Jak mówi naukowczyni, do Wrocławia trafiła dlatego, że profesor Białowiec od dłuższego czasu poszukiwał osoby do zespołu pracującego nad prowadzonym przez niego projektem badawczym, a ona była kandydatką idealną. – Moje badania do doktoratu, dotyczące wykorzystania materiałów węglowych do zwiększenia produkcji biometanu, okazały się ściśle związane z pracą profesora Białowca. Dziś praca w tym zespole przynosi mi dużą satysfakcję, a Profesor Białowiec jest świetnym mentorem. Liczę na to, że będziemy dalej rozwijać współpracę naukową i wprowadzać innowacje w procesie fermentacji beztlenowej – mówi dr Habiba Khalid.

Jak podkreśla kierownik Katedry Biogospodarki Stosowanej, prof. Białowiec: – Rzeczywiście, poszukiwałem osoby do pracy w projekcie, jednak ukrytym celem było zatrudnienie osoby, zaangażowanej, z pasją, która wniesie nowe wartości do zespołu, będzie mogła się rozwijać osobiście i wesprze innych członków zespołu. Poszukiwanie takiej osoby trwało bardzo długo. Mam jednak poczucie, że ten cel został osiągnięty.

Droga badawcza dr Khalid, obejmująca Pakistan, Chiny i Polskę, jest dowodem na to, że międzynarodowa współpraca jest kluczowa w nauce i innowacji. Wymiany międzykulturowe i partnerstwa naukowe przyczyniają się do postępu w badaniach, zwłaszcza w obszarze odnawialnych źródeł energii. -Międzynarodowa współpraca i interdyscyplinarne podejście jest kluczem do rozwoju zrównoważonej i odnawialnej energii – podsumowuje naukowczyni.

Powrót
02.02.2024
Głos Uczelni
badania

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg