eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Biznesowe Mistrzostwa UPWr – innowacyjny sposób na naukę przedsiębiorczości

Na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu odbyła się pierwsza edycja Biznesowych Mistrzostw. Wspierane przez nowoczesną technologię zawody stawiają na innowacyjność i praktyczne doświadczenie.

Mistrzostwa, organizowane przez Instytut Gospodarki Przestrzennej, były zwieńczeniem praktycznego podejścia zespołu realizującego przedmiot „Przedsiębiorczość akademicka”. Zespół składający się z pracowników Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Katedry Ekonomii Stosowanej od zeszłego roku akademickiego oferuje zajęcia z tego przedmiotu z wykorzystaniem platformy Branżowych Symulacji Biznesowych „Revas”. Studenci mają okazję zarządzać wirtualnymi firmami turystycznymi, ucząc się zarówno zarządzania, jak i odpowiedzialności za podejmowane decyzje. Pomysłem jednego z prowadzących, Jacka Majora, było zorganizowanie uczelnianych mistrzostw z tego zakresu.

Prowadzący Jacek Major
Pierwsza edycja Biznesowych Mistrzostw
fot. Tomasz Lewandowski

– To pierwsza edycja konkursu, który powstał z myślą o czymś więcej niż tylko tradycyjnym zaliczeniu przedmiotu. Organizację mistrzostw wsparł koordynator przedmiotu, prof. Jan Kazak oraz prorektor ds. studenckich i edukacji, prof. Damian Knecht. Tworząc uczelniane zawody chciałem wyróżnić i docenić studentów, którzy wykazali się szczególnym zaangażowaniem i dać im możliwość sprawdzenia się w nieco szerszym, międzykierunkowym kontekście, umożliwiając rywalizację z najlepszymi studentami z różnych wydziałów. Wykorzystując narzędzie „Revas” – polskie oprogramowanie do symulacji biznesowej, studenci mogli wcielić się w role menedżerów wirtualnych firm, podejmując decyzje dotyczące zarządzania, marketingu, finansów oraz zasobów ludzkich. Ta metoda nauki pozwala na głębsze zrozumienie mechanizmów rynkowych i biznesowych – tłumaczy Jacek Major. 

Zespół z WBiNOŻ
 Zwycięski zespół, składający się z Mateusza Kwapisza, Kacpra Ligowskiego i Michała Śliwińskiego (WBiNOŻ)
fot. Tomasz Lewandowski

W finale, który odbył się 24 stycznia, 6 trzyosobowych zespołów walczyło o tytuł mistrzów. Zwycięski zespół, składający się z Mateusza Kwapisza, Kacpra Ligowskiego i Michała Śliwińskiego (WBiNOŻ), nie tylko zdobył tytuł Biznesowych Mistrzów UPWr, ale również osiągnął najlepszy wynik w historii platformy Revas. Zawody polegały na prowadzeniu wirtualnej firmy przez symulowane siedem miesięcy, skondensowane w kilkugodzinną sesję. Uczestnicy, mający już doświadczenie w korzystaniu z symulatora biznesowego, zakładali firmy, dokonywali kluczowych decyzji, zatrudniali pracowników i zarządzali zasobami. Celem było osiągnięcie najlepszego wyniku działalności firmy, który uwzględnia wyniki ekonomiczne, a także zadowolenie klientów i pracowników. Zwycięzcy zostali wyłonieni na podstawie kompleksowej oceny wszystkich tych aspektów przez system symulacji.

Współzawodnictwo i innowacyjność

Studenci realizujący przedmiot „Przedsiębiorczość akademicka" podkreślają, że zajęcia z symulatorem biznesu dają im możliwość zmierzenia się z realistycznymi problemami, z którymi muszą radzić sobie przedsiębiorcy i managerowie. Taka forma zajęć jest bliska praktyce gospodarczej, bardziej interesująca, wymagająca samodzielnego myślenia i aktywizująca do działania. Studenci mieli możliwość sprawdzić konsekwencje swoich decyzji w praktyce, a dzięki elementowi grywalizacji, byli dodatkowo zmotywowani do pracy. 

– Zamiast „suchej” wiedzy z książek, zajęcia z użyciem symulatora dały nam praktyczne umiejętności, które faktycznie przekładają się na moją pracę zawodową. Zajmuję się m.in. wyceną produktów, czy komunikacją klientami, z różnymi działami, co jest bezpośrednim odzwierciedleniem doświadczeń z symulacji – mówi Arkadiusz Płatek, student czwartego roku zootechniki.

Zespół
Arkadiusz Płatek (po lewej) z zespołem
fot. Tomasz Lewandowski

Marta Szereda, studentka czwartego roku ochrony środowiska, również docenia wartość takiego podejścia – Nauka poprzez zabawę to świetny sposób na aktywizację studentów. Zdecydowanie jest dużo lepsze niż tzw. zakuwanie sztywnych formułek z zeszytu bądź z prezentacji. To praktyczne wykorzystanie wiedzy, które daje nam większą świadomość naszych działań.

– Biznesowe Mistrzostwa UPWr miały również na celu wyłonienie reprezentacji naszej uczelni na Akademickie Mistrzostwa Menedżerskie, czyli mistrzostwa Polski uczelni wyższych. UPWr ma prawo zgłosić 3 zespoły. Biorąc pod uwagę wyniki osiągnięte przez studentów w finale, nie jesteśmy bez szans na arenie krajowej – podsumowuje wykładowca.

is

Powrót
31.01.2024
Głos Uczelni
studenci
Galeria zdjęć

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg