eu_green_logo_szare.png

Aktualności

UPWr w czołówce rankingu THE Impact

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu już po raz trzeci znalazł się w prestiżowym brytyjskim zestawieniu THE Impact, które bada, czy i w jakim stopniu uczelnie na całym świecie wdrażają ogłoszone przez ONZ w 2015 roku Cele Zrównoważonego Rozwoju.

THE Impact Rankings to globalne zestawienie uczelni, które od 2019 roku ocenia ich wkład w zrównoważony rozwój poprzez badania, edukację i różnorodne działania. Ranking opiera się na 17 Celach Zrównoważonego Rozwoju ustanowionych przez ONZ. Uczelnie są oceniane w 17 odrębnych kategoriach oraz jednej zbiorczej klasyfikacji. W tegorocznej edycji wzięło udział 2031 uczelni z całego świata, co stanowi wzrost o 440 w porównaniu z ubiegłym rokiem. Pokazuje to rosnące znaczenie rankingu oraz coraz większe zaangażowanie w realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju, przynajmniej w środowisku akademickim. Uczelnie z 121 krajów i regionów, w tym 25 z Polski, wzięły udział w szóstej edycji tego zestawienia.

UPWr powyżej światowej mediany

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu od trzech lat systematycznie pnie się w górę w rankingu. W tym roku z punktacją 69,5 uczelnia zajmuje 601-800. miejsce. Podobnie jak w minionym roku, UPWr wziął udział w zestawieniu w pięciu kategoriach: Celu 2. „Zero głodu”, Celu 11. „Zrównoważone miasta i społeczności”, Celu 15. „Życie na lądzie”, Celu 8. „Wzrost gospodarczy i godna praca”, oraz obligatoryjnym Celu 17. wyznaczającym dążenia horyzontalne – „Partnerstwa na rzecz celów”.

Światowa mediana punktacji poszczególnych SDGs w rankingu THE Impact. Tegoroczne wyniki UPWr są oznaczone czarną kropką

UPWr osiąga coraz lepsze wyniki we wszystkich zgłoszonych kategoriach rankingowych na arenie międzynarodowej, plasując się znacząco powyżej światowej mediany. Szczególnie imponujące są rezultaty w Celu 2. „Zero głodu” i Celu 11. „Zrównoważone miasta i społeczności”, gdzie UPWr notuje pozycje w pierwszych 25% najlepiej ocenianych uczelni na świecie.

Na ścieżce zrównoważonego rozwoju

Zarówno w Celu 2. „Zero głodu” oraz Celu 11. „Zrównoważone miasta i społeczności”, UPWr zajmuje 1. miejsce w Polsce, podobnie jak w ubiegłym roku. W przypadku Celu 2. w praktyce oznacza to realizację projektu FoodSHIFT 2023, inicjatywy takie jak RWS, czyli Rolnictwo Wspierane Społecznie, czy wykonywanie przez ekspertów UPWr badań żywności, gleby i wody. Cel 11. to przede wszystkim liczne badania i analizy dotyczące koncepcji smart city, czy jakości życia seniorów w dużych miastach, przeprowadzane przez naszych naukowców, ale też wspieranie dziedzictwa regionu i lokalnych działalności.

W Celu 15. „Życie na lądzie” Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu osiągnął doskonały wynik, co zapewniło mu 2. miejsce w kraju. Punkty przyznane zostały przede wszystkim za aktywną ochronę gatunków, monitorowanie populacji nietoperzy i edukację ekologiczną. W Celu 8. „Wzrost gospodarczy i godna praca” (prowadzenie różnego rodzaju szkoleń związanych ze zrównoważonym rozwojem, Europejska Karta Naukowca, HR Excellence in Research) oraz w obowiązkowym Celu 17. „Partnerstwa na rzecz celów” (członkostwo w sojuszu EU GREEN, Race to Zero, współpraca z zagranicznymi ośrodkami naukowymi) UPWr zajmuje 4. miejsce w Polsce.

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg