Sukces UPWr w prestiżowym rankingu THE Impact

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu już po raz drugi znalazł się w THE Impact Rankings, notując przy tym spore awanse w poszczególnych kategoriach. To jedyny międzynarodowy ranking oceniający szkoły wyższe pod kątem Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ, a jego celem jest promowanie uczelni mierzących się z wyzwaniami współczesności oraz mających wkład w budowanie zrównoważonego społeczeństwa.

UPWr zgłoszono w tym roku w pięciu kategoriach, o jedną więcej niż rok wcześniej (kategorie w rankingu oparte są o 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju, ogłoszonych przez ONZ w 2015 roku). Poza obligatoryjnym dla wszystkich celem 17. „Partnerstwa na rzecz celów”, wykazaliśmy także działania w celu 2. „Zero głodu”, celu 11. „Zrównoważone miasta i regiony”, w celu 15. „Życie na lądzie” oraz po raz pierwszy w celu 8. „Wzrost gospodarczy i godna praca”.

THE Impact Rankings 2023 – pozycje UPWr

Najwyższe noty osiągnęliśmy w celu 2. „Zero głodu”. UPWr zajął pierwsze miejsce wśród uczelni w Polsce - awansując jednocześnie w tej kategorii z pozycji 101 – 200 na pozycję 86. W tym zestawieniu uwzględniono ogółem aż 647 uczelni z całego świata.

Działania UPWr w ramach 2. Celu Zrównoważonego Rozwoju

Sukcesem jest awans z pozycji 401 – 600 na pozycję 101 – 200 w celu 11. „Zrównoważone miasta i regiony” i znalezienie się na pierwszym miejscu ex aequo wraz z Uniwersytetem Jagiellońskim i Politechniką Gdańską wśród polskich uczelni zakwalifikowanych do rankingu.

Działania UPWr w ramach 11. Celu Zrównoważonego Rozwoju

Plasując się na pozycji 101 – 200 znaleźliśmy się także na pierwszym miejscu wraz z Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie i Politechniką Łódzką w realizacji celu 8. „Wzrost gospodarczy i godna praca”. W tej klasyfikacji braliśmy udział po raz pierwszy i konkurowaliśmy z aż 959 instytucjami z całego świata.

Działania UPWr w ramach 8. Celu Zrównoważonego Rozwoju

Razem z SGGW i Uniwersytetem Wrocławskim przodujemy w Polsce także w realizacji celu 15. „Życie na lądzie” - znów zajmujemy pierwsze miejsce w klasyfikacji, zaś 201 – 300 wśród 586 uczelni z całego świata.

Działania UPWr w ramach 15. Celu Zrównoważonego Rozwoju

Obowiązkowa dla wszystkich uczestników THE Impact Rankings kategoria 17. „Partnerstwo na rzecz celów” okazała się najbardziej konkurencyjna. Sklasyfikowano w niej aż 1625 instytucji z całego świata, zatem poradziliśmy sobie nieźle zajmując 601 - 800 miejsce w rankingu i czwarte wśród uczelni z Polski.

Działania UPWr w ramach 17. Celu Zrównoważonego Rozwoju

W ogólnym zestawieniu UPWr zajął miejsce w przedziale 601 – 800 z punktacją 59.7 –  66.7. Ostateczny wynik jest wypadkową czterech zgłoszonych przez uczelnię celów.

THE Impact - jedyny taki ranking na świecie

THE Impact Rankings jest publikowanym od 2019 roku zestawieniem najlepszych uczelni na świecie prowadzących badania, kształcących, czy działających w jakikolwiek inny sposób na rzecz szeroko pojętego zrównoważonego rozwoju. Kategorie w rankingu są oparte o 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju, ogłoszonych przez ONZ w 2015 roku.

17 Celów Zrównoważonego Rozwoju zostało ogłoszonych przez ONZ w 2015 roku. Na ich podstawie zostały opracowane kategorie w THE Impact Rankings

W ramach zestawienia publikowanych jest 17 odrębnych klasyfikacji oraz jedna zbiorcza z ogólnym wynikiem. W tym roku w rankingu wzięło udział 1591 uczelni ze 112 krajów/regionów świata. W Polsce udział wzięły w klasyfikacji 23 uczelnie. To już piąta edycja zestawienia i druga, w której uczestniczy Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.

Więcej na temat realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju na UPWr można przeczytać na naszej stronie.

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpglogo-1.png