eu_green_logo_szare.png

Aktualności

wybierz kategorie wiadomości

Naukowcy z UPWr wyróżnieni przez Wrocław

29.12.2022

Profesor Alina Wieliczko i prof. Krzysztof Kubiak uhonorowani medalem „Merito de Wratislavia”. Super Diament dostał absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego Artur Salamon, który opatentował interaktywną laskę dla niewidomych.

Dzikie zwierzęta w obiektywie doktorantki UPWr

27.12.2022

Doktorantka Szkoły Doktorskiej UPWr Safoura Reza poza działalnością naukową interesuje się fotografią zwierząt. Przed jej obiektywem pozują nie tylko domowi pupile, ale też dzikie zwierzęta w swoim naturalnym środowisku. Przy okazji apelujemy – doceńmy ich piękno i pamiętajmy o tym, by nie straszyć ich w sylwestra.

Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku!

21.12.2022

Od 30 lat w święta Bożego Narodzenia towarzyszy nam film, który wszyscy znamy już na pamięć. Mowa oczywiście o komedii „Kevin sam w domu”. By tradycji stało się zadość, przygotowaliśmy naszą wersję „Kevina”.

Eksperci UPWr: za 30 lat stracimy świerkowe choinki

19.12.2022

Za 3-4 dekady z Polski może zniknąć świerk pospolity. Popularnemu drzewu, z którego robimy świąteczne choinki, zagraża rosnąca temperatura oraz brak wody. We Wrocławiu w ciągu 20 lat średnia temperatura wzrosła z ponad 8 do prawie 10 stopni Celsjusza. Odpowiada za to gwałtownie zmieniający się klimat – przyznaje prof. Przemysław Bąbelewski, dendrolog z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Tyjemy najszybciej na świecie? Problemy żywieniowe Polaków

19.12.2022

W najnowszym podcaście dr Jacek Łyczko i doktorantka Michaela Godyla-Jabłoński opowiadają o otyłości w Polsce, o tym czym różni się apetyt od głodu, z jakimi problemami żywieniowymi borykają się Polacy, a także o tym co jest kluczem do właściwego odżywiania.

Biotechnologia na UPWr i kannabinoidy – co je łączy?

12.12.2022

Sylwia Ciałek i dr Radosław Gniłka – absolwenci biotechnologii na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu – opowiadają o swojej pracy z firmie Healthcann, jednej z nielicznych i zarazem najlepszych firm w branży konopnej w Europie.

XXI Dzień Aktywności Studenckiej

06.12.2022

Po kilku latach internetowych edycji spowodowanych pandemią, jedenasty Dzień Aktywności Studenckiej w końcu odbył się stacjonarnie. Studenci mogli poczuć klimat dawnych edycji wydarzenia. Było około 50 stoisk, konkursy oraz Mikołaj i to nie jeden!

Emocje zwierząt – jak je zrozumieć? Dobrostan, behawiorystyka i zoopsychologia

05.12.2022

W najnowszym podcaście prof. Magdalena Zatoń-Dobrowolska i lek. wet. Martyna Woszczyło opowiadają m.in. o tym czy pies może mieć depresję i jak to rozpoznać, dlaczego koty załatwiają się poza kuwetą i jak zapewnić naszym pupilom odpowiednie warunki do życia.

Naukowcy UPWr w zespole misji GENESIS

02.12.2022

Europejska Agencja Kosmiczna przeznaczy 80 milionów euro na misję GENESIS. Ma ona dokonać czegoś, czego wcześniej nigdy nie udało się w badaniach satelitarnych i kosmicznych. Nowy satelita przyczyni się do zwiększenia dokładności pomiarów geodezyjnych na powierzchni Ziemi. W skład zespołu przygotowującego koncepcję misji weszło czterech naukowców z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki.

„Orange the World”. Kampania przeciw przemocy wobec kobiet

29.11.2022

UPWr włączył się w ogólnoświatową akcję „Orange the World”. Ma ona zwrócić uwagę na problem przemocy i zachęcić do reagowania na wszelkie przejawy dyskryminacji. Na uczelni pojawiały się plakaty promujące akcję, można też pobrać przygotowaną specjalnie dla studentów gazetę „Nie bój się. Chodzi o ciebie”

Czy rośliny lecznicze to przyszłość medycyny?

17.11.2022

Prof. Mehdi Rahimmalek – irański botanik i fitochemik, wraz z naukowcami z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu zbada właściwości lecznicze irańskich gatunków roślin Lamiaceae i Apiaceae w ramach programu wymian naukowych NAWA.

Święto Nauki we Wrocławiu

15.11.2022

Przyznanie Nagrody Kolegium Rektorów Uniwersytetów Wrocławia i Opola i wręczenie stypendiów dla doktorantów, upamiętnienie zamordowanych w czasie II wojny światowej profesorów lwowskich i krakowskich oraz konferencja „Etos ludzi nauki” – środowisko naukowe stolicy Dolnego Śląska obchodzi Święto Nauki we Wrocławiu.

20-lecie Instytutu Hodowli Zwierząt UPWr

14.11.2022

Instytut Hodowli Zwierząt na Wydziale Biologii i Hodowli Zwierząt świętował niedawno 20-lecie swojego istnienia. Naukowcy z nim związani opowiadają o początkach Instytutu, jego sukcesach i mistrzach.

Dla Niepodległej

10.11.2022

Tychowski, Szczudłowski, Olbrycht, Golonka, Bac – legendarne postaci polskiej nauki i Uniwersytetu Przyrodniczego. Rok 1918, kiedy Polska odzyskała niepodległość, dla nich miał szczególne znaczenie – walczyli w szeregach orląt lwowskich, u boku Piłsudskiego, w powstaniu wielkopolskim…

UPWr w międzynarodowym projekcie SusPlant

09.11.2022

Naukowcy biorący udział w projekcie zbadają nastawienie i preferencje konsumentów do innowacyjnych produktów żywnościowych, m. in. zamienników mięsa, w społeczeństwach krajów uczestniczących w projekcie tj. Szwecji, Polski, Litwy, Ukrainy i Mołdawii. Wspólnie podjęte działania mają na celu rozeznanie podejścia konsumentów do nowych produktów na rynku oraz ułatwienie komponowania zdrowej i zrównoważonej diety.

Wytrwałość się opłaca – historia absolwenta lek. wet. Petera Stewarta

03.11.2022

Lek. wet. Peter Stewart, absolwent medycyny weterynaryjnej na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, większość swojej kariery spędził na leczeniu zwierząt w zoo w Dudley, w Wielkiej Brytanii. Po latach powrócił na UPWr, by przeprowadzić kurs z zakresu medycyny egzotycznych zwierząt.

Podcasty UPWr „Mamy zielone pojęcie”

24.10.2022

Naukowcy UPWr rozmawiają o problemach współczesnego świata: bezpieczeństwie energetycznym, wojnach o wodę czy zrównoważonych metodach produkcji żywności. UPWr rusza z podcastem „Mamy zielone pojęcie”, w którym głos zabierają eksperci i odwołują się do naukowo potwierdzonych faktów, a nie potocznych opinii.

Absolwentki UPWr z prestiżową nagrodą dla architektów krajobrazu

21.10.2022

Członkinie polskiego Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu zostały nagrodzone w konkursie International Federation of Landscape Architects 2022 IFLA Europe Student and Young Professionals! Hasłem tegorocznej edycji było Boldness & Beauty. W kategorii projektów zrealizowanych zwyciężyła Kamila Rogaczewska i Katarzyna Kobierska, absolwentki architektury krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Doktorant UPWr opracowuje nowe narzędzia dla inteligentnego rolnictwa

19.10.2022

Jasper Mbah, kameruński doktorant ze Szkoły Doktorskiej UPWr, zamierza w Polsce zdobyć wiedzę, której w przyszłości użyje do rozwiązywania problemów związanych z niekorzystnym dla upraw zagęszczeniem gleby, będącym częściowo odpowiedzialnym za kryzys żywnościowy w jego ojczyźnie.

Naukowcy UPWr w rankingu TOP 2 najbardziej wpływowych naukowców na świecie

14.10.2022

Wydawnictwo Elsevier opublikowało ranking najczęściej cytowanych naukowców na świecie. Wśród 200 tysięcy najbardziej wpływowych autorów publikacji naukowych znaleźli się przedstawiciele Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Zaczynamy nowy rok akademicki!

05.10.2022

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu uroczyście zainaugurował rok akademicki 2022/2023.

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg