Naukowcy UPWr w rankingu TOP 2 najbardziej wpływowych naukowców na świecie

Wydawnictwo Elsevier opublikowało ranking najczęściej cytowanych naukowców na świecie. Wśród 200 tysięcy najbardziej wpływowych autorów publikacji naukowych znaleźli się przedstawiciele Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Metodologia rankingu

Autorzy rankingu przekonują, że metryki cytowań są szeroko stosowane, ale nie pozbawione nadużyć. Pojawiające się zjawiska takie jak autocytowania oraz citation farms (grupy autorów cytujących się nawzajem) prowadzą do nadinterpretacji wskaźników odpowiadających za wpływ lub doskonalość naukowca. Metodologia analizuje min. liczbę cytowań, indeks Hirscha, współautorstwo, stosunek liczby cytowań do opublikowanych artykułów, a jej szczegółowość pozwala na zachowanie jak największego obiektywizmu rankingu. Do ostatecznych zestawień trafia 2 proc. najlepszych naukowców z całego świata.

Naukowcy UPWr w rankingu

W rankingu opublikowanym w 2022 roku znalazło się niemal 200 tysięcy nazwisk. W 2 proc. najlepszych autorów publikacji na świecie, ocenianych na podstawie całego dorobku, pojawiło się czworo reprezentantów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Troje z nich utrzymało swoje pozycje z zeszłego roku, są to: prof. Jan Oszmiański z Katedry Technologii Owoców, Warzyw i Nutraceutyków Roślinnych, prof. Aneta Wojdyło z Katedry Technologii Owoców, Warzyw i Nutraceutyków Roślinnych, prorektorka ds. nauki, prof. Adam Figiel z Instytutu Inżynierii Rolniczej. W tym roku w rankingu pojawił się też prof. Ryszard Haitlinger, który zajął czwarte miejsce spośród naukowców UPWr. Były kierownik Katedry Zoologii na Wydziale Biologii i Hodowli Zwierząt, obecnie emerytowany profesor UPWr, w swoich badaniach zajmuje się systematyką roztoczy.

naukowcy.png
Prof. Jan Oszmiański, prof. Aneta Wojdyło, prof. Ryszard Haitlinger i prof. Adam Figiel
fot. Tomasz Lewandowski/archiwum prywatne

Najczęściej cytowani w 2021 roku

Wśród 2 proc. najczęściej  cytowanych naukowców ubiegłego roku znalazło się siedmiu przedstawicieli naszej uczelni:

Zestawienie TOP 2 proc. przygotowane zostało przez Uniwersytet Stanforda, wydawnictwo Elsevier i firmę SciTech Strategies. Szczegółowe listy oraz metodologia rankingu dostępne są na stronie internetowej.

jp