eu_green_logo_szare.png

Aktualności

„Orange the World”. Kampania przeciw przemocy wobec kobiet

UPWr włączył się w ogólnoświatową akcję „Orange the World”. Ma ona zwrócić uwagę na problem przemocy i zachęcić do reagowania na wszelkie przejawy dyskryminacji. Na uczelni pojawiały się plakaty promujące akcję, można też pobrać przygotowaną specjalnie dla studentów gazetę „Nie bój się. Chodzi o ciebie”

„Orange the World” to międzynarodowa kampania organizowana od ponad 30 lat przez Organizację Narodów Zjednoczonych oraz Soroptimist International. Jej głównym celem jest doprowadzenie do likwidacji przemocy wobec kobiet, która przybiera różne formy: fizyczną, w tym seksualną, psychiczną, ekonomiczną czy zaniedbania. Dotyczy ludzi w różnych krajach, w różnym wieku i o różnym statusie majątkowym.

16 Dni Przeciw Przemocy ze względu na płeć

Kampania „Orange the World” rozpoczęła się 25 listopada, w Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet, a zakończy się 10 grudnia w Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. To również czas kampanii 16 Dni Przeciw Przemocy ze względu na płeć. W akcję aktywnie włączyło się wrocławskie środowisko akademickie, m.in. UPWr. Na naszej uczelni pojawiały się plakaty promujące akcję, można też pobrać przygotowaną specjalnie dla studentów gazetę „Nie bój się. Chodzi o ciebie”.

– Przemoc wobec kobiet pozostaje stale palącym problemem w wymiarze społecznym i indywidualnym, nie tylko globalnie, ale też w konkretnym środowisku, w tym w środowisku akademickim, również na naszej uczelni – mówi prof. Anna Chełmońska-Soyta, prorektor ds. umiędzynarodowienia, która brała udział przy tworzeniu Planu Równości Płci dla UPWr. Dodaje, że ma świadomość tego, że społeczności uniwersytetów na całym świecie podejmują aktywne działania niwelujące nierówności i przeciwdziałające aktom przemocy i dyskryminacji  w środowisku akademickim.

Pomarańczowy parasol powinien chronić każdego z nas

– Na naszej uczelni podjęliśmy już wiele działań i wysiłku, dzięki którym szanse zarówno kobiet, jak i mężczyzn, powinny stać się równe – podkreśla prof. Anna Chełmońska-Soyta. Wylicza, że to zarówno zapisy statutowe, deklaracja społecznej odpowiedzialności uczelni, kodeks etyki, czy powołanie rektorskiej komisji ds. przeciwdziałania dyskryminacji, ale też opublikowanie planu Planu Równości Płci dla UPWr i powołanie zespołu odpowiedzialnego za jego realizację.

orange-the-world.jpg
Kampania zakończy się 10 grudnia w Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

– Jednak wszystkie te instytucje i akty prawne są tylko osnową i ramą dla konkretnych działań. W moim przekonaniu najważniejszymi są: wprowadzenie w życie Planu Równości Płci oraz wzmożenie świadomości praw tych literalnych i obyczajowych w całej społeczności akademickiej, a tym samym przebicie szklanego sufitu i wyeliminowanie złych obyczajów i praktyk. Pomarańczowy parasol powinien chronić każdego członka naszej społeczności niezależnie od płci, choć to głównie kobiety stale doświadczają obecności niewidocznych lecz skutecznych barier. Parafrazując pytanie zadane przez European Institute for Gender Equality do wszystkich kobiet w poszczególnych krajach w tym z Polski : „What does your life look like as a woman in Poland”?, możemy się też zapytać: „What does your life look like as a woman at UPWr”? Odpowiedź na to pytanie będzie najlepszym drogowskazem do zmian. Zmian, które doprowadzą do sytuacji, w której pomarańczowy parasol złożymy, bo nie będzie nam już potrzebny – dodaje pani prorektor.

mm

Powrót
29.11.2022
Głos Uczelni
wydarzenia

Pliki do pobrania

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg