eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Naukowcy z UPWr wyróżnieni przez Wrocław

Profesor Alina Wieliczko i prof. Krzysztof Kubiak uhonorowani medalem „Merito de Wratislavia”. Super Diament dostał absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego Artur Salamon, który opatentował interaktywną laskę dla niewidomych.

Wrocławska Księga Pamięci to autorski pomysł dziennikarki, społeczniczki i byłej radnej Wandy Ziembickiej-Has, która od lat stara się, by miasto honorowało tych, którzy swoją pracą, kreatywnością i zaangażowaniem budują jego oblicze. Podczas 48. już Księgi medale „Merito de Wratislavia” – Zasłużony dla Wrocławia i dwa Super Diamenty Wrocławia odebrali naukowcy, artyści, rzemieślnicy, lekarze. Wśród wyróżnionych znaleźli prof. Alina Wieliczko oraz absolwent UPWr Artur Salamon. Tuż po świętach odbyła się 49. Księga – tutaj w gronie uhonorowanych znalazł się prof. Krzysztof Kubiak.

– Wszystkich ich łączy ogromne zaangażowanie w to, co robią. To wyjątkowi ludzie, ale Księga, w której przybywa nazwisk, pokazuje nam wszystkim, że tych wyjątkowych mamy wokół siebie naprawdę dużo i oni wszyscy budują charakter naszego miasta – mówi pomysłodawczyni Wrocławskiej Księgi Pamięci Wanda Ziembicka-Has.

Duma dla miasta

Podczas 48. Księgi wyróżnienia wręczał wiceprezydent miasta Jakub Mazur, który powiedział: – Państwa dorobek życiowy i zawodowy to duma dla naszego miasta.

Medal „Merito de Wratislavia” odebrała prof. Alina Wieliczko, była prorektor ds. współpracy z zagranicą i rozwoju uczelni (potem – z zagranicą i regionem) Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, kierownik Katedry Epizootiologii z Kliniką Ptaków i Zwierząt Egzotycznych, wieloletnia kierownik Zakładu Chorób Ptaków, Zwierząt Egzotycznych, Futerkowych i Laboratoryjnych na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej, ale przede wszystkim pierwsza kobieta-naukowiec, która została doktorem honoris causa na Ukrainie. Wyróżnił ją Lwowski Narodowy Uniwersytet Medycyny Weterynaryjnej i Biotechnologii – w uznaniu jej dorobku naukowego i wkładu w budowę współpracy międzynarodowej ukraińskiej uczelni z partnerami zagranicznymi. Profesor została też wyróżniona tytułem profesora honorowego kijowskiego Uniwersytetu Przyrodniczego, a odbierając medal z rąk wiceprezydenta Mazura, powiedziała w imieniu wszystkich wyróżnionych: – Przyjęliśmy ten zaszczyt z dużym wzruszeniem. Tam, gdzie jesteśmy, mówimy raczej, nie kim jesteśmy, ale skąd jesteśmy. To bardzo ważne, że państwo pamiętają o nas, którzy z dużą satysfakcją robią przez całe życie – lub dopiero zaczynających – to, co lubią. To dla nas szczególny dzień. Bardzo dziękujemy.

Prof. Alina Wieliczko uhonorowana medalem „Merito de Wratislavia” i wiceprezydent miasta Jakub Mazur
Prof. Alina Wieliczko uhonorowana medalem „Merito de Wratislavia” i wiceprezydent miasta Jakub Mazur
fot. UM Wrocławia

Redakcji „Głosu Uczelni” dodała: – To naprawdę duże wzruszenie, kiedy okazuje się, że nie tylko środowisko naukowe dostrzega nasze zaangażowanie. Dla mnie zaś dodatkowo był to ważny dzień, bo dostrzeżono zaangażowanie kobiet-naukowców. Medal dostała też Wrocławianka Roku, świetna psychiatra i naukowczyni, prof. Joanna Rymaszewska. Mogę więc powiedzieć, że kobiety w nauce są nie tylko obecne, ale też doceniane.

Prof. Alina Wieliczko to ceniona specjalistka z zakresu awiopatologii, a jej dorobek naukowo-badawczy istotny dla nauki, dydaktyki, ale i praktyki weterynaryjnej, obejmuje 300 prac, w tym 200 oryginalnych, autorskich, opublikowanych w krajowych i zagranicznych czasopismach. Zainteresowania naukowe profesor skupiają się zwłaszcza na diagnostyce klinicznej i molekularnej zakażeń bakteryjnych i wirusowych oraz zwalczaniu zakażeń u drobiu.  

Patent jak diament

Medale „Merito de Wratislavia” podczas 48. Wrocławskiej Księgi Pamięci odebrali także prof. Joanna Rymaszewska, Andrzej Rutyna, Małgorzata Herold, Jerzy Porzyczek, Krzysztof Tenerowicz, Maria Jarosz i Bożena Baranowska. Podczas 48. Księgi Pamięci wręczono również Super Diamenty Wrocławia. Przyznano je dr. Adrianowi „Judym” Mrozkowi i Arturowi Salamonowi, absolwentowi inżynierii bezpieczeństwa na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, który jeszcze w technikum opracował system regulujący drzwi garażowe za pomocą kodu wpisywanego na zewnątrz, ale jego najbardziej spektakularnym pomysłem jest interaktywna laska dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Urządzenie ma sześć czujników odległości nieustannie badających otoczenie, a odebrane sygnały są przetwarzane na wibracje na jego rękojeści. Silniczki wibracyjne są tak rozmieszczone, by łatwo można było odczytać, gdzie znajduje się potencjalna przeszkoda, a częstotliwość sygnału określa, jak daleko znajduje się dany obiekt. Interaktywna laska po zmroku automatycznie się podświetla na czerwono, ma także czujnik gazów niebezpiecznych, który po wykryciu niebezpieczeństwa uruchamia sygnał alarmujący

Artur Salamon, absolwent UPWr, dostał Super Diament – za interaktywną laskę dla niewidomych, którą skonstruował
Artur Salamon, absolwent UPWr, dostał Super Diament – za interaktywną laskę dla niewidomych, którą skonstruował
fot. Tomasz Lewandowski

– To niesamowity wynalazek, wiem, że odbiór w środowisku osób niedowidzących i niewidomych jest bardzo dobry. Księga z jednej strony wyróżnia osoby z dorobkiem, ale z drugiej docenia też tych, którzy są na początku swojej drogi zawodowej, ale już mają pomysły, które zmieniają świat. Takim pomysłem jest interaktywna laska, którą wymyślił pan Salamon i dlatego został wyróżniony Super Diamentem – podkreśla Wanda Ziembicka-Has, dodając, że również podczas 49. edycji Wrocławskiej Księgi Pamięci doceniono dorobek naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. W gronie uhonorowanych przez prezydenta miasta Jacka Sutryka medalem „Merito de Wratislavia” znalazł się prof. Krzysztof Kubiak, był dziekan Wydziału Medycyny Weterynaryjnej, ale przede wszystkim ceniony w Polsce specjalista z zakresu chorób psów i kotów.

– Nie bez znaczenia jest, podobnie jak w przypadku prof. Wieliczko, jego współpraca z ukraińskimi uczelniami, za którą przecież został uhonorowany tytułem doktora honoris causa Lwowskiego Narodowego Uniwersytetu Medycyny Weterynaryjnej i Biotechnologii im. S. Grzyckiego. Ta współpraca i związane z nią kontakty nabrały szczególnego znaczenia po wybuchu wojny na Ukrainie – mówi Wanda Ziembicka-Has.

Współpraca i przyjaźń

Prof. Krzysztof Kubiak przyznaje, że dla wrocławian i wrocławskiego środowiska naukowego relacje z Ukrainą, a przede wszystkim z lwowskimi uczelniami, rzeczywiście stały się wyjątkowe.

– Odwołujemy się do wspólnej historii, wspólnych korzeni, konsekwentnie od wejścia Polski do Unii Europejskiej wspieraliśmy nasze koleżanki i kolegów z Ukrainy, ale po 24 lutego obok relacji naukowych, równie ważne, a może nawet ważniejsze, stały się te ludzkie, przyjacielskie, związane z pomocą tym, którzy do nas dotarli i tym, którzy zdecydowali się zostać w kraju ogarniętym wojną – mówi prof. Krzysztof Kubiak, nie kryjąc, że każde wyróżnienie daje poczucie sensu własnej pracy i zaangażowania, ale medal „Zasłużony dla Wrocławia” tej pracy nadaje dodatkowe znaczenie.

Prof. Krzysztof Kubiak – podczas 49. Wrocławskiej Księgi Pamięci medale wręczał prezydent Wroclawia Jacek Sutr
Prof. Krzysztof Kubiak – podczas 49. Wrocławskiej Księgi Pamięci medale wręczał prezydent Wroclawia Jacek Sutryk
fot. UM Wrocławia

– To pokazuje, że nasze wysiłki są ważne nie tylko dla nas samych, uczelni, ale też dla miasta, z którym jesteśmy związani. I to naprawdę cieszy – podkreśla prof. Kubiak, dziekan Wydziału Medycyny Weterynaryjnej w latach 2012-2020, z dorobkiem naukowym obejmującym ogółem 420 pozycji, na który składają się prace: oryginalne, przeglądowe, popularno-naukowe oraz referaty i doniesienia kongresowe oraz konferencyjne. Prof. Kubiak to także współautor 6 książek i 9 monografii specjalizuje się w zakresie chorób psów i kotów, szczególnie w dziedzinie gastroenterologii oraz diagnostyki endoskopowej chorób przewodu pokarmowego, układu oddechowego i układu moczowego tych zwierząt.

kbk, www.wroclaw.pl

 

 

 

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg