eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Architekci krajobrazu z UPWr z wyróżnieniem za iluminację Ogrodu Botanicznego

Prestiżowe międzynarodowe wyróżnienie za projekt iluminacji Ogrodu Botanicznego we Wrocławiu zdobyli naukowcy z Katedry Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Dr Magdalena Zienowicz nie kryje, że realizacja tego projektu łatwa nie była.

LIT Design Awards to najważniejszy konkurs dotyczący kreowania oświetlenia w przestrzeniach  publicznych, parkach czy ogrodach. Nagrody LIT mają na celu uhonorowanie twórczości i innowacji w dziedzinie produktów i zastosowań oświetleniowych. Dr Magdalena Zienowicz z Katedry Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, prof. Zygmunt Kącki – dyrektor Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, i Kinga Sadowska, absolwentka kierunku Architektura Krajobrazu UPWr, zdobyli podczas LIT 2022 wyróżnienie za projekt iluminacji Ogrodu Botanicznego, który liczy sobie ponad 200 lat.

Wyróżniona w konkursie LIT Design Awards 2022 iluminacja Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego przygotowana przez architektów krajobrazu z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu
Wyróżniona w konkursie LIT Design Awards 2022 iluminacja Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego przygotowana przez architektów krajobrazu z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu
fot. materiały autorów projektu

Mniej znaczy lepiej

– Zgłoszenia oceniane są w wielu kategoriach od oświetlenia przestrzeni wewnętrznych jak hotele po iluminację zespołów zabytkowych. Skład jury to 48 najlepszych specjalistów, naukowców, dziennikarzy i redaktorów czasopism branży oświetleniowej. Sama aplikacja konkursowa wymaga bardzo szczegółowego przedstawienia zarówno idei założenia iluminacyjnego, jego znaczenia dla oświetlanych obiektów i dla mieszkańców czy turystów, ale także przedstawienia samego projektu – mówi dr Magdalena Zienowicz i dodaje, że prace nad iluminacją Ogrodu Botanicznego zaczynała wspólnie ze studentami, dla których były to zajęcia praktyczne. – Choć na pewno wyjątkowe, bo i samo miejsce ma swój unikatowy charakter nie tylko ze względu na florę i faunę, ale też z racji historycznego otoczenia. Ostrów Tumski, gdzie znajduje się ogród, niezależnie od swojej wielkiej wartości zabytkowej, jest też jednym z najlepiej iluminowanych miejsc Europie. Wpływ na to ma niewątpliwie oświetlenie gazowe w tej części miasta, bardzo rzadkie i zachowane w niewielu miastach kontynentu nawet we fragmentach. Nasza praca musiała więc nie tylko uwzględniać uwarunkowania dyktowane przez sam ogród, ale też liczyć się z charakterem większej całości i wpisać się w nią – podkreśla dr Zienowicz.

Złożenie projektu iluminacji Ogrodu Botanicznego we Wrocławiu było proste –  uwrażliwić odbiorcę  na znaczenie i jakość waloru ciemności, czyli nauczyć go szacunku do nocy.

– Chcieliśmy pokazać, że ekspansja nadmiernym oświetleniem to anachronizm. Stąd minimalne poziomy natężenia światła, zwłaszcza na ścieżkach, a więc tam, gdzie poruszają się zwiedzający. Ogród to miejski ekosystem, a odpowiednia ilość i spektrum światła daje możliwość zwrócenia na to uwagi zgodnie z celami zrównoważonego rozwoju – mówi dr Magdalena Zienowicz i wylicza, że iluminacja pozwala na odpowiednią edukację – wieczorny spacer po Ogrodzie Botanicznym nie tylko zwiększa świadomość przyrodniczą i uczy wrażliwości, ale też pokazuje mieszkańcom miasta, że ciemność jest wartością. Bo oświetlenie zostało dostosowane do rytmu dobowego fauny i flory oraz zegara biologicznego człowieka – iluminacja, którą można oglądać do połowy lutego, ma pomóc w wypracowaniu praktyki ochrony różnorodności biologicznej na terenach miejskich, ale też akcentować znaczenie cyklu dzień – noc i zmian, jakie ze sobą niosą.

Iluminacja uwrażliwia na znaczenie cienia i ciemności w miejskich ekosystemach
Iluminacja uwrażliwia na znaczenie cienia i ciemności w miejskich ekosystemach
fot. materiały autorów projektu

Iluminacja i życie

Zimowo-jesienna Iluminacja Ogrodu Botanicznego po raz pierwszy odbyła się jesienią 2019, w ramach konferencji pt. Trudne Krajobrazy – miała zachęcić do dyskusji na temat problemu, jakim jest ochrona krajobrazu i środowiska przed zanieczyszczeniem świetlnym. Ta pierwsza trwała zaledwie 3 dni, ale już kolejne w 2020 i 2021 od 4 do 8 tygodni i  przypadały na okres zimowy: grudzień–styczeń. Obecnie zimowa iluminacja Ogrodu Botanicznego trwać będzie do połowy lutego 2023. Z okazji okresu Bożonarodzeniowego ma wiele elementów świątecznych, przygotowanych przez pracowników Ogrodu Botanicznego i wielobarwne oświetlenie w myśl idei „Światło dla dzieci”, „Ogród dla dzieci”, ale w obszarze starorzecza Odry prezentuje w pełni założenia projektowe. I co ważne – włącza się ok. godziny 16, a jest wygaszana o godzinie 21.00. Okazjonalnie ma być też uruchamiana wiosną i latem.

– Nasza instalacja jest jedną z pierwszych w Polsce prób opracowania wzorcowego podejścia do iluminacji terenów zieleni z poszanowaniem cyklu życiowego fauny i flory w strefach miejskich. Wprowadziliśmy nowe standardy rozwiązań oświetleniowych, które nie niszczą elementu cienia i wykazują odpowiednie balansowanie pomiędzy światłem a ciemnością. Światło jest dla nas medium, bez ingerencji w strukturę obszaru daje możliwość przetwarzania fragmentów krajobrazu w układy przestrzenne, które dopiero wtedy pokazują  swoją wyjątkowość i osobliwość – podkreśla dr Magdalena Zienowicz i dodaje, że iluminacja jest także przykładem tego, jak ogrody miejskie i parki mogą przypominać o nocnym wymiarze miasta.

Cień ma znaczenie

W 2021 do wykonania iluminacji wykorzystano 350 opraw oświetleniowych LED RGBW, oraz 50 opraw sygnalizacyjnych wykonanych według indywidualnego projektu. Zużyły one w sumie 15 kW energii w ciągu jednego dnia. Przekłada to się na koszty pracy całej instalacji około 3 euro za godzinę.

Poszczególne fragmenty iluminacji
Poszczególne fragmenty iluminacji
fot. materiały autorów projektu

– Zależało nam na tym, by w sposób malarski wydobyć sekwencję widoków z głębokiej perspektywy ciemności. Estetykę tworzy sama przyroda, która została kompozycyjnie ujęta w korytarze i pokoje krajobrazów. Niektóre z nich zostały połączone wizualnie z panoramami otaczających zabytków Ostrowa, co wzmacnia perspektywę, ale też buduje powiązania strukturalne pomiędzy planami i elementami iluminowanymi. Iluminacja Ogrodu Botanicznego jest przykładem na „sznurowanie” więzi emocjonalnych pomiędzy ludźmi, miastem i przyrodą. Dla nas jest też przykładem tego, że praktykowane w każdym mieście „monumentalne” eksponowanie zabytków warto skonfrontować z iluminacją podkreślającą pojęcie „bliskości” z przyrodą, która nie budzi tak dużego dystansu  jak majestatyczne obiekty – mówi dr Magdalena Zienowicz.

Znaczenie dla projektu miało też zabytkowe otoczenie Ostrowa Tumskiego
Znaczenie dla projektu miało też zabytkowe otoczenie Ostrowa Tumskiego
fot. materiały autorów projektu

Do wieczornej iluminacji Ogrodu Botanicznego wytypowano drzewa najmniej wrażliwe na światło, a więc tzw. drzewa dnia długiego takie jak dęby, buki, magnolie, sosny czy świerki. Wyeliminowano źródła światła emitujące fale o potencjalnie największym wpływie na procesy rozwojowe roślin. Iluminację przeprowadzono w oparciu o profil przekroju Ogrodu Botanicznego, gdzie dla poszczególnych organizmów przypisano zakres długości fal świetlnych najmniej ingerujący w wewnątrzgatunkowe i międzygatunkowe interakcje. Iluminacja odbywa się w okresie, w którym świat fauny i flory jest nieożywiony, a człowiek w celu eliminacji depresji sezonowej określanej jako seasonal affective disorder (SAD) najbardziej potrzebuje światła w formie sztucznej. W 2021 roku oceniono efekty krajobrazowe i jej oddziaływanie na odbiorcę – w badaniu uczestniczyli studenci wrocławskich uczelni, którzy tworzyli mapy wrażeń oceniane skalą intensywności odczuć i doznań. Przygotowano też ankietę skierowaną do odwiedzających Ogród Botaniczny. Wszyscy respondenci wskazywali na przyjemność oraz poczucie bezpieczeństwa w czasie spaceru, jednocześnie jednak badania wykazały, że ponad 55% ankietowanych nie spotkało się z zagadnieniem „zanieczyszczenia światłem”. Aktualnie planujemy dalsze badania, a nawet eksperymenty, w porozumieniu  i we współpracy  z prof. Zygmuntem Kąckim Dyrektorem Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Kierownictwo zespołem badawczym obejmuje prof. Aleksandra Lis z Katedry Architektury Krajobrazu – specjalizująca się w relacjach pomiędzy człowiekiem a parkiem i ogrodem. 

– Planowanie i modernizacja infrastruktury oświetleniowej w miastach oprócz jej wysokiej jakości wymaga obecnie uwzględnienia oddziaływania sztucznego światła na rośliny, zwierzęta i człowieka. Pominięcie tej wiedzy na etapie  zielonej transformacji miast będzie skazywało każdy projekt oświetleniowy na niepowodzenie. Brak wiedzy o problemie zanieczyszczenia światłem, szczególnie wśród respondentów w wieku powyżej 40 lat wskazuje, że architekci krajobrazu muszą stać się misjonarzami cienia. Pod zanieczyszczonym światłem niebem w Europie żyje pod 90% mieszkańców – mówi dr Magdalena Zienowicz, nie kryjąc, że zdobyte wyróżnienie Lighting Design Awards 2022 to nie tylko prestiż, ale przede wszystkim docenienie kierunku, w jakim idą architekci krajobrazu pracujący z tak trudnym medium jakim jest światło po to, by dzięki temu światłu pokazać człowiekowi, jak duże znaczenie ma ciemność i cień.

kbk

Powrót
15.12.2022
Głos Uczelni
sukcesy
Galeria zdjęć

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg