Dr Bury laureatem Nagrody Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej
Dr Grzegorz Bury z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki został laureatem Nagrody Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej na najlepszą pracę dyplomową z zakresu badań kosmicznych. Naukowca UPWr doceniono za wyznaczenie precyzyjnych orbit satelitów Globalnych Nawigacyjnych Systemów Satelitarnych (GNSS).
Rozstrzygnięto konkurs o Nagrodę Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej na najlepszą pracę dyplomową z zakresu badań kosmicznych. Ogłoszenie wyników odbyło się podczas Studenckiej Konferencji Kosmicznej Wrocław 2022 na Politechnice Wrocławskiej.
To już piąta edycja konkursu, którego celem jest promowanie indywidualnych oraz zespołowych osiągnięć studentów polskich szkół wyższych. W tym roku po raz pierwszy oceniano także rozprawy doktorskie. Na konkurs wpłynęła rekordowa liczbą zgłoszeń. W sumie z 19 uczelni i jednostek naukowych z całego kraju nadesłano 49 prac (w tym 5 z UPWr).
Nagrodę I stopnia otrzymał Grzegorz Bury z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki UPWr za pracę „Precise orbit determination of GNSS Satellite using microwave and laser ranking date”. Dotyczy ona wyznaczania precyzyjnych orbit satelitów Globalnych Nawigacyjnych Systemów Satelitarnych (GNSS).
Jak tłumaczy naukowiec UPWr, znajomość położenia satelitów nawigacyjnych w danym momencie jest kluczowa, by w pełni korzystać z możliwości systemów GNSS. Trajektorię ruchu określa orbita satelity, której precyzyjne wyznaczanie jest niezbędne m.in. do monitorowania podnoszenia się poziomów wód w morzach i oceanach, zmiany potencjału grawitacyjnego oraz zmienności długości doby ziemskiej. Duża precyzyjność wyznaczania orbit potrzebna jest też w nawigacji morskiej i lądowej czy w realizacji inwestycji inżynierskich i systemach ratunkowych oraz wczesnego ostrzegania przed trzęsieniami ziemi.
– Aby w pełni korzystać z zalet nowych systemów takich jak europejski system Galileo, stworzyłem matematyczny model satelitów, który uwzględnia ich właściwości fizyczne oraz geometryczne. Ponadto jako pierwszy na świecie zintegrowałem sygnały satelitarne i naziemne obserwacje laserowe. Dzięki temu można wyznaczyć orbity satelity z dokładnością 2 centymetrów – podkreśla.
W kategorii prac magisterskich kapituła oceniła 20 prac. Wyróżnienie otrzymał m.in. Filip Gałdyn z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Jego praca nosi tytuł „Budowa serwisu do analizy dostępności i kompletności plików RINEX na stacjach sieci IDS MGEX”.