eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Dla Niepodległej

Tychowski, Szczudłowski, Olbrycht, Golonka, Bac – legendarne postaci polskiej nauki i Uniwersytetu Przyrodniczego. Rok 1918, kiedy Polska odzyskała niepodległość, dla nich miał szczególne znaczenie – walczyli w szeregach orląt lwowskich, u boku Piłsudskiego, w powstaniu wielkopolskim…

Prof. Aleksander Tychowski –  był rodowitym lwowiakiem. W 1918 roku uczestniczył w walkach o swoje ukochane miasto w czasie bratobójczej wojny z Ukraińcami. Takich jak on, nastolatków na lwowskich barykadach, ochrzczono lwowskimi orlętami. Urodził się w 1900 roku. W 1951 roku, kiedy powołano do życia Wyższą Szkołę Rolniczą, zorganizował na nowej uczelni Katedrę Technologii Rolniczej i Przetwórstwa. Cztery lata później, w 1955 roku, objął funkcję rektora WSR. Profesor Wacław Leszczyński, jego wychowanek, pisał we wspomnieniu poświęconym profesorowi Tychowskiemu: „Wychowany w tradycjach patriotycznych, już w latach szkolnych należał do młodzieżowych organizacji konspiracyjnych i naukę szkolną łączył z myślą o „Tej, co nie zginęła”. Gdy miał lat 14 i był uczniem Lwowskiej Szkoły Realnej nadeszła wojna między zaborcami, mająca przynieść wyzwolenie Polski. W obawie przed zbliżającymi się wojskami rosyjskimi ewakuował się wraz z rodziną do Żywca. W 1917 roku ukończył tam gimnazjum matematyczno-przyrodnicze i wrócił do ukochanego Lwowa, gdzie rozpoczął studia na Wydziale Chemii Technicznej Politechniki Lwowskiej”. Nastoletni Olek przerwał studia, by stanąć do walki w obronie Lwowa w szeregach młodzieży zwanej później „Lwowskimi Orlętami”. Po zakończeniu walk z Ukraińcami, wstąpił do V Lwowskiej Dywizji Piechoty i walczył w wojnie bolszewickiej, w obronie odrodzonej Polski. Kiedy wrócił do Lwowa, było oczywiste, że wraca również na studia.

Prof. Tadeusz Konopiński, prof. Jan Olbrycht, prof. Stanisław Bac, prof. Zygmunt Golonka, prof. Aleksander Tychowski, prof. Bolesław Świętochowski i prof. Kazimierz Szczudłowski
Prof. Tadeusz Konopiński, prof. Jan Olbrycht, prof. Stanisław Bac, prof. Zygmunt Golonka, prof. Aleksander Tychowski, prof. Bolesław Świętochowski i prof. Kazimierz Szczudłowski

Prof. Bolesław Świętochowski to kolejny uczestnik walk o niepodległość Polski – przyszły twórca fundamentalnej w naukach rolniczych specjalności – ogólnej uprawy roli i roślin, urodził się 17 września 1895 roku w Dąbrowie Górniczej. Miał 25 lat, kiedy w czasie wojny polsko-bolszewickiej walczył jako ochotnik w obronie Lwowa. Kiedy w 1939 roku wybuchła kolejna wojna, znów został żołnierzem – Armii Krajowej. Miał pseudonim „Żubr”.

Prof. Kazimierz Szczudłowski, ostatni rektor Akademii Medycyny Weterynaryjnej we Lwowie i twórca polskiej ortopedii weterynaryjnej, podobnie jak prof. Tychowski był  lwowiakiem z urodzenia (o dziesięć lat od niego starszym). Tam przyszedł na świat w 1890 roku, tam skończył szkołę podstawową i gimnazjum, tam wreszcie zaczął studia na uczelni, którą przyszło mu kierować w ostatniej przedwojennej kadencji. Już w czasie studiów, które ukończył w 1913 roku, był asystentem-demonstratorem w Katedrze Fizjologii. W 1917 został powołany do armii austro-węgierskiej jako lekarz weterynarii. Walczył m.in. na froncie włoskim. W listopadzie roku 1918 pełnił służbę w I pułku artylerii ciężkiej wojska polskiego w Krakowie w stopniu porucznika.

W armii cesarza Austrii służył też Jan Olbrycht – kiedy w 1914 roku wybuchła I wojna światowa, miał 22 lata. Rotmistrz huzarów był dyrektorem szpitala koni na Węgrzech i na froncie włoskim. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości austriacka armię zamienił na polskie wojsko, w którym został awansowany do stopnia kapitana lekarza weterynarii rezerwy.

Tadeusz Konopiński, Wielkopolanin, w 1913 roku rozpoczął studia rolnicze na Uniwersytecie Wrocławskim, w niemieckim wtedy Breslau. Studiował zaledwie rok – w 1914 roku został wcielony do wojska jak wielu Polaków żyjących pod trzema zaborami, którym przyszło brać udział w bratobójczych walkach. Konopiński jednak pod koniec 1918 roku zbiegł z pruskiej armii w rodzinne strony i tam w grudniu dołączył do powstańców, walcząc w Powstaniu Wielkopolskim.

Zygmunt Golonka, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, który początkowo studiował polonistykę, ostatecznie wybierając jednak nauki przyrodnicze, po wybuchu wojny został jednym z towarzyszy Józefa Piłsudskiego – w legionach walczył o niepodległą Polskę, a urodzony w 1887 roku w Kazimierzy Wielkiej na Kielecczyźnie Stanisław Bac w grudniu 1914 r., w przerwie w walkach na froncie, zdał egzamin dyplomowy na Politechnice Lwowskiej. Tradycje walki o niepodległość właściwie miał we krwi – brat jego matki walczył w powstaniu 1863 roku. Miał 21 lat, kiedy 9 lipca 1908 r. wstąpił do ruchu Drużyn Bartoszowych i działał w nich aż do połączenia ich z Legionem Wschodnim tj. 31 lipca 1914 r. Był nawet członkiem Rady Naczelnej tej organizacji, w której pełnił funkcje kierownika sekcji organizacyjnej, komisarza chorągwi lwowskiej, zastępcy naczelnika głównego, a od 1 listopada 1912 r. naczelnika głównego. Legion Wschodni istniał do 21 września 1914 r. kiedy rozwiązano go, z części legionistów oraz ochotników ze Śląska Cieszyńskiego i Podhala utworzono 3 Pułk Piechoty, który stał się zalążkiem organizowanej II Brygady Legionów. Oficerem tego pułku był również kpt. Stanisław Bac. W ramach tej formacji uczestniczył w walkach na linii frontu nad Dunajcem.

Listopad 1918 roku dla nich wszystkich był początkiem nowej ery – po 123 latach Polska odzyskała niepodległość. Niektórzy dopiero wchodzili w dorosłość, inni mieli już jakiś dorobek, ale ich kariery naukowe przerwała wojna, która radykalnie zmieniła polityczne i geograficzne oblicze Europy. Dla wszystkich jednak nadchodzące 20-lecie okazało się czasem, w którym budowali naukę w wolnej Polsce. Kolejna próba przyszła w 1939 roku...

kbk

 

Powrót
10.11.2022
Głos Uczelni
wydarzenia

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg