eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Zaczynamy nowy rok akademicki!

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu uroczyście zainaugurował rok akademicki 2022/2023.

4 października w Auli im. Jana Pawła II uroczyście zainaugurowany został kolejny rok akademicki – 2022/2023 – na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Tradycyjnie podczas inauguracji immatrykulowani zostali studenci pierwszego roku, a ci najlepsi wraz z absolwentami wyróżnieni. Osoby szczególnie zasłużone dla uczelni dostały odznaki i medale. Uroczystość uświetnił występ Akademickiego Chóru UPWr pod batutą prof. Alana Urbanka.

inauguracja 2022/2023
4 października odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2022/2023 na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu
fot. Tomasz Lewandowski

Inauguracja rozpoczęła się od przemówienia rektora prof. Jarosława Bosego, w którym opowiadał m.in. o gwarantowaniu bezpieczeństwa w niepewnych czasach i nieprzerwanym rozwoju uczelni. Rektor podkreślał też znaczenie wstąpienia Uniwersytetu Przyrodniczego do konsorcjum EU Green, które uczelnia tworzy wspólnie z uczelniami z Hiszpanii, Francji, Portugalii, Irlandii, Niemiec, Rumunii, Szwecji i Włoch. – To oznacza i pieniądze na dalszy rozwój, i prestiż – mówił prof. Jarosław Bosy, dodając, że jednak najważniejsi na UPWr są ludzie: – Ludzie, którym można zaufać, którzy chcą i potrafią dawać, dzielić się. Są tu, w tej auli. Są też poza nią. Wśród pracowników, doktorantów, studentów, absolwentów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, wśród naszych zewnętrznych partnerów, sąsiadów, klientów. Niczego się nie da się osiągnąć w pojedynkę, wszystko można zrobić działając wspólnie. Więc damy radę! – podkreślił rektor w swoim przemówieniu.

rektor
Rektor prof. Jarosław Bosy podczas przemówienia mówił m.in. o gwarantowaniu bezpieczeństwa w niepewnych czasach i nieprzerwanym rozwoju uczelni
fot. Tomasz Lewandowski

Wśród gości uroczystości byli m.in. Sergiusz Kmiecik – przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia, Jarosław Obremski – wojewoda dolnośląski, dr Jacek Ossowski – sekretarz Rady ds. Szkolnictwa Wyższego i Nauki przy Prezydencie Wrocławia oraz prof. Andrzej Kotecki, wieloletni dyrektor Instytutu Agroekologii i Produkcji Roślinnej Wydziału Przyrodniczo-Technologicznego UPWr, trzykrotny doktor honoris causa: Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach i Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, którego imię zostało odsłonięte na pamiątkowej tablicy w gmachu głównym. W auli byli obecni także przedstawiciele współpracujących z uczelnią instytucji i przedsiębiorstw, a także przedstawiciele Kościołów. Ponadto, z okazji 50-lecia kierunku budownictwo, na auli obecni byli jego absolwenci.

Uroczystość inauguracji roku akademickiego to tradycyjnie także okazja do wręczenia statuetek, medali i odznak dla wybitnych. Wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski nadał licznym zasłużonym złote, srebrne oraz brązowe medale za długoletnią służbę. Medal Komisji Edukacji Narodowej wręczono prof. Zdzisławowi Kiełbowiczowi oraz prof. Marcinowi Świtale, zaś prof. Jerzy Bieniek został uhonorowany medalem „Merito de Wratislavia – Zasłużony dla Wrocławia” przez dr. Jacka Ossowskiego, sekretarza Rady ds. Szkolnictwa Wyższego i Nauki przy Prezydencie Wrocławia.

inauguracja_2022_2023_galeria-23.jpg
Prof. Jerzemu Bieńkowi, przewodniczącemu Stowarzyszenie Absolwentów UPWr, został wręczony medal „Merito de Wratislavia – Zasłużony dla Wrocławia”
fot. Tomasz Lewandowski

Prorektor ds. studenckich i edukacji prof. Damian Knecht wręczył dyplomy wyróżniającym się absolwentom studiów drugiego stopnia i jednolitych studiów magisterskich, a Nagrodą Prorektora ds. Studenckich i Edukacji nagrodzona została Sandra Krzemińska – za działalność naukową i aktywne reprezentowanie uczelni.

W tym roku statuetki „Sapere Auso” oraz „Sapere Aude” wręczone zostały po raz jedenasty. Statuetka „Sapere Auso” powędrowała do dr. Piotra Okoniewskiego, założyciela i właściciela Przedsiębiorstwa Farmaceutycznego Okoniewscy VETOS-FARMA. Od 25 lat współpracuje on z Katedrą Farmakologii i Toksykologii UPWr w obszarze działalności naukowej, kształcenia kadry i studentów, wspiera pracowników UPWr w kontaktach międzynarodowych oraz popularyzowaniu osiągnięć naukowych. Współtworzył program dydaktyczny dla przedmiotu farmacja weterynaryjna.

Dr Piotr Okoniewski
Statuetka „Sapere Auso” wręczona została dr. Piotrowi Okoniewskiemu, a „Sapere Aude” Zuzannie Czekaj
fot. Tomasz Lewandowski

Z kolei statuetką „Sapere Aude” nagrodzona została Zuzanna Czekaj, studentka weterynarii i przewodnicząca międzynarodowego Komitetu do Spraw Edukacji Weterynaryjnej IVSA Standing Committee for Veterinary Education. Zuzanna ma wiele osiągnięć naukowych, jest zaangażowana w popularyzację nauki oraz promowanie uczelni w kraju i za granicą. Działa także na polu charytatywnym i społecznym. 

Rektor prof. Jarosław Bosy z prorektor prof. Anną Chełmońską-Soytą wręczyli także dyplomy za zaangażowanie w proces włączenia uczelni w konsorcjum EU Green. Dostali je Krzysztof Kafarski, dyrektor Działu Współpracy z Zagranicą, dr Katarzyna Lech-Książkiewicz, dyrektor Centrum Spraw Studenckich oraz Anna Posadowska-Malarz, koordynator uczelniany Erasmus+.

EU Green syplomy
To m.in. dzięki Krzysztofowi Kafarskiemu, dr Katarzynie Lech-Książkiewicz oraz Annie Posadowskiej-Malarz UPWr dołączył do konsorcjum EU Green
fot. Tomasz Lewandowski

Podczas uroczystości, jak co roku, nastąpiło także uroczyste ślubowanie studentów i doktorantów. Przedstawiciele obu grup złożyli przysięgę w imieniu wszystkich nowo przyjętych studentów I stopnia i nowych członków Szkoły Doktorskiej UPWr. W tym roku podczas immatrykulacji stworzyła się jednak nowa tradycja uczelniana. Ślubowanie złożyli przedstawiciele wszystkich kierunków, wspierani przez kolegów ze starszych roczników.

immatrykulacja
Uroczyste ślubowanie studentów ze wszystkich kierunków stanie się nową tradycją uczelni
fot. Tomasz Lewandowski

W swoim wystąpieniu przewodnicząca Samorządu Studenckiego Sandra Mulica życzyła studentom, by na studiach zdobyli nie tylko wiedzę, ale także doświadczenia życiowe  i umiejętności funkcjonowania w życiu codziennym. – Czas studiów to nie tylko godziny zakuwania do egzaminów, ale też czas, w którym kształtujecie swoje charaktery, uczycie się życia, poznajecie ludzi. Cieszcie się tym, nie zatraćcie dziecięcej ciekawości. Ciekawości, która jest motorem napędzającym was od zadawania pytań, popełniania błędów, tworzenia i odkrywania – mówiła.

Słowo otuchy do młodszych kolegów i koleżanek przekazała także Aleksandra Kroczyk, studentka siódmego semestru ogrodnictwa: – Na studiach najważniejsza jest organizacja, a umiejętność planowania jest podstawą, by przetrwać ten czas. Nie warto kombinować pod koniec roku i choć zewsząd się słyszy o „regularnej nauce”, to coś w tym jest. Na ten nowy rok akademicki życzę nam, żebyśmy spokojnie i bez przeszkód dotrwali do końca. A sama mam nadzieję, że uda mi się zrealizować wszystko co zaplanowałam.

inauguracja_2022_2023_galeria-8.jpg
Studenci składający ślubowanie dostali od starszych kolegów bluzy uczelniane
fot. Tomasz Lewandowski

– Jako studentka pierwszego roku jestem bardzo ciekawa, jak będą moje studia wyglądały. Nie wiem, czego się spodziewać, ale mam nadzieję, że mi się powiedzie, że poznam nowych znajomych i znajdę kontakt z wykładowcami. Polskiego uczę się już od roku, bo planowałam studia w Polsce już wcześniej, ale wojna przyspieszyła nieco moje plany – mówi Oleksandra Vitomska, studentka zarządzania i inżynierii produkcji, która do Wrocławia przyjechała z Berdyczowa w Ukrainie. Podkreśliła też, że na UPWr liczy na dużą ilość wiedzy i że z pomocą kolegów i koleżanek odnajdzie się na uczelni.

ślubowanie
Studenci ślubowali zdobywać m.in. sumiennie wiedzę i umiejętności, dbać o godność studenta i dobre imię uczelni
fot. Tomasz Lewandowski

Odnaleźć się na nie jednej uczelni, a dwóch, będzie musiała Patrycja Szwaj, studentka pierwszego roku kierunku bioeconomy, który realizowany jest wspólnie przez UPWr i Politechnikę Wrocławską. – Bardzo mi się ten kierunek spodobał, bo dostaniemy dwa dyplomy – z jednej i drugiej uczelni. Miał bardzo ciekawą ofertę, jest m.in. programowanie, które według mnie jest przyszłością, ekonomia, czy chemia. Ten kierunek jest też przede wszystkim różnorodny i wszystko, co zawiera w programie, może mi się przydać w przyszłości. Dodatkowo jest prowadzony po angielsku, co pozwoli mi doszlifować umiejętności językowe i ułatwi mi kiedyś kontakt z klientami albo wyjazd do pracy za granicę – mówi Patrycja.

wykład inauguracyjny
Naukowcy reprezentujący wszystkie dyscypliny na UPWr prowadzący wykład inauguracyjny
fot. Tomasz Lewandowski

Przedsmak przyszłych wykładów studenci obecni na auli mieli podczas imponującego wykładu inauguracyjnego poprowadzonego wspólnie przez naukowców reprezentujących każdą z ewaluowanych dyscyplin uprawianych na Uniwersytecie Przyrodniczym prof. Szymona Szewrańskiego, prof. Annę Gliszczyńską, dr Martynę Wilk, prof. Agnieszkę Noszczyk-Nowak, prof. Andrzeja Białowca, prof. Cezarego Kabałę, dr Agnieszkę Śmieszek oraz prof. Witolda Rohma. Była to opowieść o wyzwaniach, które stoją przed światem i o tym, jak naukowcy na Przyrodniczym poszukują na nie odpowiedzi. 

Przemówienie rektora prof. Jarosława Bosego

Lista wróżnionych osób podczas uroczystości

Powrót
05.10.2022
Głos Uczelni
wydarzenia
Galeria zdjęć

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg