wybierz kategorie wiadomości
Study in Poland 2022. Wyzwania, egzamin i odpowiedzialność
04.04.2022
Tegoroczna konferencja „Study in Poland” pierwotnie miała dać odpowiedź na pytania, czym dzisiaj powinno być umiędzynarodowienie polskich uczelni i jak wpłynęła na nie digitalizacja przyspieszona przez pandemię, ale podczas dwudniowego spotkania we Wrocławiu jednym z istotniejszych tematów była wojna w Ukrainie i jej konsekwencje dla polskich uczelni.
Zmarł rektor prof. Jerzy Kowalski
30.03.2022
Prof. Jerzy Kowalski, inżynier środowiska specjalizujący się w zakresie geologii i hydrogeologii inżynierskiej, ochrony i kształtowania środowiska wodnego oraz budownictwa ziemnego, rektor Akademii Rolniczej w latach 1990-1996, nie żyje. Zmarł po długiej i ciężkiej chorobie 30 marca.
Study in Poland 2022
29.03.2022
Tegoroczna konferencja „Studenci zagraniczni w Polsce 2022” miała dać odpowiedzi na pytania, jak powinno wyglądać umiędzynarodowienie polskich uczelni, zwłaszcza w kontekście doświadczenia pandemii. Dzisiaj jednak jednym z kluczowych wątków stała się wojna w Ukrainie i ponad 2 miliony uchodźców, którzy dotarli do Polski – wśród nich jest wielu studentów.
Prof. Swianiewicz zbada polskie samorządy
24.03.2022
Projekt badawczy realizowany przez prof. Pawła Swianiewicza z Instytutu Gospodarki Przestrzennej dotyczy struktur lokalnej władzy i stylów politycznego przywództwa w polskich samorządach. W tym roku rozpoczną się badania terenowe, wstępne wnioski będą znane za rok.
Naukowcy z UPWr zajęli II miejsce na Wrocław Smart Water Hackathon
21.03.2022
Projekt prognozy zużycia wody przez mieszkańców Wrocławia zdobył drugie miejsce w tegorocznym Wrocław Smart Water Hackathon. Wśród autorów są naukowcy z UPWr: doktorant Kamil Smolak i dr Wiesław Fiałkiewicz z Instytutu Inżynierii Środowiska.
Ponad dwa miliony złotych na zbadanie ewolucji ziemskiego pola grawitacyjnego
16.03.2022
W ramach zwycięskiego projektu konkursu SONATA BIS 11, finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki, prof. Krzysztof Sośnica wraz z zespołem wykorzysta precyzyjne obserwacje laserowe i pomiary odległości do satelitów geodezyjnych, by dokładniej zbadać ewolucję ziemskiego pola grawitacyjnego.
Naukowcy z UPWr realizują projekt z programu Horyzont Europa
15.03.2022
Naukowcy z Instytutu Inżynierii Środowiska oraz Katedry Biotechnologii i Mikrobiologii Żywności zaczęli realizację międzynarodowego projektu SYMBIOREM w ramach programu Horyzont Europa. Cel to opracowanie rozwiązań, które pozwolą poprzez odpowiedni dobór mikroorganizmów i roślin usuwać zanieczyszczenia z terenów poprzemysłowych i zbiorników wodnych.
Prof. Oszmiański z Nagrodą Ministra
08.03.2022
Prof. Jan Oszmiański został wyróżniony Nagrodą Ministra za całokształt pracy naukowej. To jeden z najwybitniejszych w Polsce specjalistów zajmujących się badaniem polifenoli, związków o silnych właściwościach antyoksydacyjnych.
Projekt APM NAWA tworzy międzynarodową sieć naukowców
07.03.2022
Instytucje biorące udział w projekcie APM NAWA specjalizują się w różnych wymiarach weterynarii. Dzięki koordynowanym przez Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu międzynarodowym wymianom akademickim dziedzina ta rozwinie się szybciej.
EU-GREEN – UPWr, zrównoważony rozwój i Europejska Sieć Uniwersytetów
22.02.2022
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu wraz z ośmioma europejskimi uczelniami stara się o wejście do Europejskiej Sieci Uniwersytetów. Wniosek do Komisji Europejskiej składać będzie koordynator konsorcjum – Universidad de Extremadura z Hiszpanii.
Abubakar Bello: – Modele matematyczne to przyszłość
18.02.2022
Pochodzący z Nigerii doktorant Szkoły Doktorskiej UPWr, Abubakar Bello, planuje za pomocą populacyjnego modelowania farmakokinetycznego zbadać, jak leki przeciwpasożytnicze, takie jak lazalocyd, rozmieszczają się w organizmach kur niosek i jak przechodzą do jaj. Jego badania pomogą organom regulacyjnym do spraw bezpieczeństwa żywności usprawnić ocenę zdrowia i bezpieczeństwa konsumentów.
Europejski projekt badań gleby pod kierunkiem prof. Webera
17.02.2022
Do pierwszego zewnętrznego konkursu The European Joint Programme „EJP SOIL – Towards climate-smart sustainable management of agricultural soils” zgłoszono blisko 80 projektów. Najwyżej, z 11 wybranych, oceniono „SOMPACS – soil management effects on Soil Organic Matter Properties And Carbon Sequestration”, którego liderem jest prof. Jerzy Weber z Instytutu Nauk o Glebie, Żywienia Roślin i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
Weterynaria na UPWr z Certyfikatem Doskonałości Kształcenia
14.02.2022
PKA studia na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej oceniała – pozytywnie – w 2021 roku. I przyznała WMW Certyfikat Doskonałości Kształcenia. Następna ocena programowa odbędzie się w roku akademickim 2026/2027.
City&Co, czyli jak stworzyć miasto przyjazne seniorom
14.02.2022
Konsorcjum z udziałem naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu będzie realizować jeden z projektów nagrodzonych w międzynarodowym konkursie ENUTC: ERA-NET Urban Transformation Capacities. Na 152 wnioski finansowanie zdobyło tylko 16.
Główna nagroda w konkursie Student-Wynalazca dla doktorantki UPWr
10.02.2022
Agnieszka Krawczyk-Łebek z Katedry Chemii Żywności i Biokatalizy UPWr wraz z opiekunami naukowymi – prof. Edytą Kostrzewą-Susłow, dr Tomaszem Janeczko i dr Moniką Dymarską, zdobyła główną nagrodę w XII edycji konkursu Student-Wynalazca. Została doceniona za cykl 38 wynalazków dotyczących nowych glikozydów flawonoidowych o potencjalnej aktywności przeciwdrobnoustrojowej. Nagrodą jest udział w Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie.
Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu ze stypendium Bekkera
09.02.2022
Wśród 176 stypendystów, którzy dostaną grant z programu im. Mieczysława Bekkera z NAWA, znajduje się sześcioro naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
Studentki weterynarii z międzynarodowym stypendium
08.02.2022
Julia Pietrasina, Maria Noszczyk, Marta Marcinek i Michaela Sukenikova z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu znalazły się w gronie stypendystów 2021 Veterinary Student Scholarship Program organizowanego przez MSD Animal Health and the Federation of Veterinarians of Europe.
Naukowcy z UPWr z nagrodą za innowacje w rolnictwie
07.02.2022
Zespół pod kierownictwem prof. Andrzeja Gawła z nagrodą ministra rolnictwa „w zakresie wdrażania postępu w rolnictwie”. Naukowcy z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej opracowali innowacyjną metodę wylęgu piskląt w warunkach troskliwego lęgu.
Grzyby z UPWr już w kosmosie. Jeśli przetrwają, na orbitę polecą większe organizmy
02.02.2022
Pierwszy polski bio-nanosatelita już jest w kosmosie. 28 stycznia firma SatRevolution poinformowała, że o godz. 10:24 nawiązano z nim łączność. Naukowcy z UPWr wysłali w kosmos powszechnie występujące na Ziemi grzyby gatunku Fusarium culmorum. Będą sprawdzać, jak poradzą sobie przy braku grawitacji.
Ponad 146 tysięcy złotych na okulistykę dziecięcą
31.01.2022
Na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu po raz piąty zebrał się Studencki Sztab WOŚP. Hasło przewodnie tegorocznego grania to piąty finał na 5! Czy się udało? Kwota zebrana podczas 30 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy mówi sama za siebie.
Wyłoniono najlepsze prace z dziedziny badań kosmicznych
27.01.2022
Rozstrzygnięto konkurs na Nagrodę Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej za najlepszą pracę dyplomową z dziedziny badań kosmicznych. Spośród 31 zgłoszonych prac, dwie zwycięskie powstały na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.