wybierz kategorie wiadomości
Szkoła Doktorska UPWr: ratowanie ginących gatunków i wpływ wieku na rozrodczość
03.11.2021
Prof. Wojciech Niżański, przewodniczący Rady Dyscypliny Naukowej Weterynaria: – Do Szkoły Doktorskiej szukamy kandydatów najlepszych, ale też i sami, jako promotorzy „wystawiamy” się jak w sklepie. Bo młodzi ludzie są mądrzy, idą tam, gdzie znajdą dobre tematy, świetne laboratorium i projekty. I jeszcze lepszego promotora i kopromotora z zagranicznego ośrodka naukowego.
Drugie życie odpadów – po co wyrzucać, kiedy można wykorzystać?
02.11.2021
Przeciwwirusowy spray na gardło z wnętrzności ryb – brzmi niedorzecznie, ale na Islandii to tylko jeden z wielu ciekawych przykładów wykorzystania odpadów przemysłu spożywczego, o których na szkoleniu EEA School on Adding Value to Food Side Streams na Islandii dowiedziały się studentka biotechnologii Patrycja Ziuzia i dr Ewa Szczepańska z Katedry Chemii UPWr.
Pamiętamy o rektorach Uniwersytetu Przyrodniczego
29.10.2021
Nina Kobeszko, starościna na II roku żywienia człowieka i dietetyki i Wiktoria Waniek z III roku biologii człowieka – w tym roku to one porządkowały groby profesorów Uniwersytetu Przyrodniczego na wrocławskich nekropoliach.
Październikowe posiedzenie senatu
29.10.2021
Drugie posiedzenie Senatu UPWr w tym roku akademickim – zorganizowane w Sali Senatu – to m.in. nadanie imienia bibliotece Instytutu Geodezji i Geoinformatyki.
Miliony na projekty młodych naukowców UPWr z programu LIDER
28.10.2021
Blisko 3 mln złotych trafi dla naukowców UPWr w ramach programu LIDER NCBiR. Finansowanie otrzymały: projekt dr Katarzyny Kornickiej-Garbowskiej, która stworzy system do wytwarzania serum regenerującego dla weterynarii i biotechnologii oraz dr Ewy Szczepańskiej na opracowanie biotechnologicznej produkcji waniliny z wykorzystaniem produktów ubocznych przemysłu rolno-spożywczego.
Welcome to Poland, czyli zagraniczni studenci na UPWr
26.10.2021
W ramach programu Welcome to Poland, finansowanego z NAWY, studenci zagraniczni rozpoczynający studia na UPWr mieli szansę poznać historię miasta i zobaczyć je z perspektywy Odry, a dzięki nowo otwartemu punktowi powitalnemu mogą dowiedzieć się, jak zadomowić się we Wrocławiu.
Trzy studenckie koła naukowe z dofinansowaniem z programu FAST
20.10.2021
SKN Geodetów, SKN PUZZLE i SKN Architektury Krajobrazów zdobyły na realizację swoich projektów po pięć tysięcy złotych dofinansowania z programu FAST.
Szkoła Doktorska UPWr dostała 2 mln zł z programu STER
19.10.2021
NAWA – Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej, przyznała finansowanie w ramach programu STER na umiędzynarodowienie szkół doktorskich. W gronie 16 placówek, na trzecim miejscu, jest też Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, którego Szkoła Doktorska dostanie 2 miliony 97 125 złotych.
Prof. Kotecki: – Przyszłość kolejnych pokoleń zależy od nas
18.10.2021
Profesor Andrzej Kotecki, doktor honoris causa Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, wybitny polski agronom, specjalista z zakresu szczegółowej uprawy roślin, opowiada o odpowiedzialności naukowca, jak chciał odkryć tajemnicę procesu fotosyntezy i jak się to skończyło oraz o swoich inspiracjach.
Dr Paweł Migdał: – Nie lubię oceniać
18.10.2021
O historii swojego zamiłowania do pszczół, najlepszych aspektach dydaktyki i budowaniu dla studentów przestrzeni do nauki, wolnej od oceny, opowiada dr Paweł Migdał – ekspert Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w dziedzinie pszczelarstwa.
Stowarzyszenie Absolwentów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu ma 20 lat
15.10.2021
20 lat temu powstało Stowarzyszenie Absolwentów Akademii Rolniczej we Wrocławiu, po zmianie nazwy uczelni Stowarzyszenie Absolwentów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Różne pokolenia byłych studentów łączy jedno – poczucie dumy ze swojej Alma Mater.
UPWr: kuźnia kadr dla wrocławskiego zoo
13.10.2021
Nie wyobrażają sobie innego miejsca pracy. Zoo to całe ich życie, pasja i powołanie. Realizują je, bo mają wiedzę i umiejętności zdobyte na studiach na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Nasi rządzą? Oczywiście! UPWr właśnie podpisuje umowę o współpracy z wrocławskim ogrodem zoologicznym.
Kantata Uniwersytecka, 70-lecie UPWr i… Horacy
11.10.2021
Jubileusz 70-lecia istnienia Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu uświetniło prawykonanie zamówionej specjalnie na to wydarzenie Kantaty Uniwersyteckiej, skomponowanej przez Krzesimira Dębskiego. Artysta w utworze wykorzystał dwa cytaty z dzieł Horacego, wielkiego poety starożytnego Rzymu.
Zaczęliśmy 71. rok istnienia UPWr
05.10.2021
Światowe prawykonanie Kantaty Uniwersyteckiej Krzesimira Dębskiego, jubileuszowy koncert, wręczenie Drzew Jubileuszowych osobom szczególnie zasłużonym dla uczelni, odsłonięcie pszczelego muralu UPWr, immatrykulacja studentów, przysięga doktorantów, nadanie tytułu doktora honoris causa, statuetki dla wyjątkowego absolwenta i najlepszego studenta – rozpoczęliśmy rok akademicki 2021/2022 świętując jednocześnie 70-lecie naszego istnienia.
Jubileuszowa inauguracja roku akademickiego 2021/2022
04.10.2021
W 2021 r. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu obchodzi 70. urodziny. Inauguracja roku akademickiego 2021/2022 będzie więc wyjątkowa i szczególnie ważna dla całej społeczności UPWr. Transmisja na żywo o godz. 10:00.
Mural UPWr to nie tylko dzieło sztuki, ale i hotel dla pszczół!
01.10.2021
Na ścianie obok Centrum Dydaktyczno-Naukowego na placu Grunwaldzkim odsłonięty zostanie w poniedziałek nasz uczelniany mural. Powstał on w ramach obchodów 70-lecia Uniwersytetu Przyrodniczego i jest nie tylko piękną, edukacyjną ilustracją, ale też hotelem dla pszczół murarek.
Środowiskowa inauguracja roku akademickiego – transmisja
30.09.2021
O godz. 15.00 wrocławskie uczelnie wspólnie rozpoczną rok akademicki 2021/2022 – zapraszamy do obejrzenia transmisji z uroczystości.
Wrześniowe posiedzenie senatu
24.09.2021
Pierwsze posiedzenie Senatu UPWr w tym roku akademickim – zorganizowane w Sali Senatu – to m.in. zatwierdzenie rocznego planu prac senatu oraz nadania imienia obserwatorium w Swojczycach.
Sok z aronii nagrodzony. Naukowiec UPWr odkrył jego właściwości lecznicze
21.09.2021
Sok z aronii może mieć ogromne znaczenie w okresie walki z pandemią COVID-19 – uznało jury konkursu „Lider Bezpieczeństwa Państwa” i nagrodziło jego producenta: firmę VIANAT z Podkarpacia. Właściwości lecznicze aronii odkrył prof. Jan Oszmiański z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Naukowiec od kilku lat współpracuje z nagrodzoną firmą.
Prof. Jan Oszmiański – Zakuć, zdać, zapomnieć? Zapomnij
17.09.2021
Profesor Katedry Technologii Owoców, Warzyw i Nutraceutyków Roślinnych, Jan Oszmiański, kończy w tym roku swoją wieloletnią przygodę z dydaktyką. Co w swojej pracy lubił najbardziej, co było dla niego ważne i czego będzie mu brakowało?
We wrześniu i październiku Dolny Śląsk ożyje nauką – DFN 2021
16.09.2021
Już dziś rozpoczyna się Dolnośląski Festiwal Nauki – największy festiwal popularyzujący naukę w regionie. Co roku, od września do października, wrocławskie uczelnie wyższe, instytuty Polskiej Akademii Nauk oraz środowiska pozauczelniane organizują podczas tego wydarzenia kilkaset atrakcji we Wrocławiu i w kilkunastu miastach regionu.