dolnośląski festiwal nauki

We wrześniu i październiku Dolny Śląsk ożyje nauką – DFN 2021

Już dziś rozpoczyna się Dolnośląski Festiwal Nauki – największy festiwal popularyzujący naukę w regionie. Co roku, od września do października, wrocławskie uczelnie wyższe, instytuty Polskiej Akademii Nauk oraz środowiska pozauczelniane organizują podczas tego wydarzenia kilkaset atrakcji we Wrocławiu i w kilkunastu miastach regionu.

2021 został ustanowiony rokiem Stanisława Lema  – wybitnego polskiego pisarza science-fiction – z okazji setnej rocznicy jego urodzin. Dlatego tegorocznej edycji DFN przyświecać będzie hasło „Od science fiction do science”.

W programie festiwalu znajdują się m.in. wykłady, prelekcje, pokazy, warsztaty i dyskusje przygotowane przez naukowców i ekspertów wrocławskich uczelni. Poruszą oni ważne dylematy społeczne i opowiedzą w przystępny sposób o różnych zjawiskach naukowych, najnowszych osiągnięciach oraz kierunkach rozwoju większości dziedzin nauki – także kultury i sztuki.

DFN odbędzie się online
Dolnośląski Festiwal Nauki pod hasłem „Od science fiction do science” z powodu pandemii ponownie odbywa się zdalnie
fot. Shutterstock

Inauguracja XXIV Dolnośląskiego Festiwalu Nauki odbędzie się dziś – 16 września, a zajęcia rozpoczną się już jutro – 17 września. W tym roku, z powodu pandemii COVID-19, festiwal odbędzie się ponownie w formie online na kanale Youtube festiwalu.

Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu na swoich wykładach i zajęciach opowiedzą słuchaczom między innymi o tym: co jedzą astronauci, dlaczego rośliny się stroją, jak działają trzęsienia ziemi, jakie właściwości ma woda i co wspólnego ma pustynia z rzeką i rurą.

Po raz kolejny będzie można także wziąć udział w spotkaniach przygotowanych w ramach paneli „CSI: Kryminalne zagadki Wrocławia”, podczas których naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego opowiedzą o tajemnicach zbrodni, czyli sposobach pozbywania się zwłok, ale też badaniach zabójstw bez odnalezionego ciała ofiary.

rektor-jaroslaw-bosy.jpg
W Radzie Mędrców Debaty w tegorocznej debacie oksfordzkiej zasiądzie m.in. rektor Jarosław Bosy
fot. Grymuza

20 września w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki odbędzie się także coroczna debata oksfordzka organizowana przez Politechnikę Wrocławską – dotyczyć będzie tematu „Dokąd zmierza sztuczna inteligencja”. Drużyny biorące w niej udział będą dyskutować o problemach i wyzwaniach, które stoją przed światem w dobie bezprecedensowego rozwoju nowoczesnej technologii. Do Rady Mędrców Debaty został zaproszony m.in. rektor UPWr – prof. Jarosław Bosy. Wraz z pozostałymi sędziami będzie oceniał debatę drużyny z II Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja w Wałbrzychu z drużyną z VII Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Baczyńskiego we Wrocławiu. Wydarzenie poprowadzi prof. Jan Miodek, który w ramach DFN-u przygotował także wykład pod tytułem „Stanisław Lem — wiedza i kreacja językowa”.

ai.jpg
Debata oksfordzka, prowadzona przez prof. Jana Miodka, dotyczyć będzie tematu „Dokąd zmierza sztuczna inteligencja”
fot. Shutterstock

XXIV Dolnośląski Festiwal Nauki to znakomita okazja na integrację środowiska naukowego wokół promowania nauki. Wszystkie informacje o festiwalu można znaleźć na stronie www.festiwal.wroc.pl.

is

wydarzenia