eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Welcome to Poland, czyli zagraniczni studenci na UPWr

W ramach programu Welcome to Poland, finansowanego z NAWY, studenci zagraniczni rozpoczynający studia na UPWr mieli szansę poznać historię miasta i zobaczyć je z perspektywy Odry, a dzięki nowo otwartemu punktowi powitalnemu mogą dowiedzieć się, jak zadomowić się we Wrocławiu.

W Biurze Rekrutacji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu został uruchomiony punkt powitalny Welcome Point zapewniający wsparcie nowo przyjętym studentom zagranicznym w procesie adaptacji na uczelni i w stawianiu pierwszych kroków we Wrocławiu.

Pracownicy Biura Rekrutacji w ramach działań prowadzonych w Welcome Point zapewniają studentom zagranicznym wsparcie w formie stacjonarnej i online w językach polskim, angielskim, ukraińskim, rosyjskim i niemieckim. Wyjaśniają im procedury dotyczące zasad studiowania i legalizacji pobytu w Polsce, a także tłumaczą, jak sprawnie poruszać się po uczelni i gdzie szukać informacji o Wrocławiu. 

Jak podkreśla Paulina Boroń-Kacperek, dyrektorka Biura Rekrutacji UPWr: – Studenci zagraniczni przyjęci na Uniwersytet Przyrodniczy, mogą w Welcome Point uzyskać wszelkie informacje potrzebne im do codziennego funkcjowania, a więc między innymi jak poruszać się po mieście, gdzie znaleźć mieszkanie, jeśli chcą mieszkać poza akademikami, jak i gdzie korzystać z opieki medycznej i jak załatwić formalności w tym zakresie. Udzielamy im także informacji o zakładaniu konta w polskim banku i o obowiązkach prawnych, jakim jest na przykład rejestracja w urzędzie wojewódzkim.

Welcome Point w Biurze Rekrutacji
Welcome Point powstał dla studentów zagranicznych, by łatwiej odnaleźli się na uczelni i we Wrocławiu
fot. Martyna Kostrzycka

Pomysł na stworzenie Welcome Pointu powstał, gdy pracownicy Biura Rekrutacji zauważyli, że studenci zagraniczni często czują się poza uczelnią zagubieni. – Na uczelni, na przykład w dziekanacie, studenci zagraniczni zwykle sobie radzą. Były jednak takie obszary życia, gdzie bariera językowa i brak informacji w Internecie sprawiały, że mieli trudności z załatwianiem niezbędnych spraw i często musieli zwracać się do nas o pomoc – mówi dyrektorka Biura Rekrutacji UPWr. 

W tym semestrze na studia w języku polskim i angielskim zapisało się łącznie 73 studentów z zagranicy, a z roku na rok ta liczba rośnie. By łatwiej odnaleźć się we Wrocławiu, cudzoziemcy mogą więc porozmawiać z odpowiednio przygotowanymi pracownikami Welcome Pointu, który oferuje pomoc także w trakcie studiów. Punkt powitalny jest miejscem, do którego w razie problemów, studenci zagraniczni zawsze mogą się zgłosić.  

lizaveta siarchenia
Studentka Lizaveta Siarchenia przyjechała na UPWr z Białorusi
fot. Aleksandra Winkler

– Welcome Point to świetny pomysł. Jest dowodem na to, że UPWr dba o studentów zagranicznych. Kiedy przyjechałam do Polski bardzo się stresowałam, że coś pójdzie nie po mojej myśli, dlatego takie miejsce przygotowane specjalnie dla nas, cudzoziemców, jest ważne. Czuję się dzięki niemu mniej obco w nowym kraju. Aplikowałam na kilka uczelni, ale to ze strony UPWr spotkałam się z najsympatyczniejszą i najbardziej profesjonalą obsługą studenta – mówi Lizaveta Siarchenia, studentka weterynarii z Białorusi.

Podobne zdanie mają Fedir Komadinko, student inżynierii środowiska z Ukrainy i Marina Karaneuskaya, studentka biologii człowieka z Białorusi. Oboje podkreślają, jak ważna była dla nich możliwość zwrócenia się o pomoc w ojczystym języku i uzyskania odpowiedzi na nurtujące ich pytania dotyczące życia studenckiego (i nie tylko) we Wrocławiu.

Welcome Point UPWr znajduje się w Biurze Rekrutacji, pod adresem pl. Grunwaldzki 24a, pok. 138.

Fedir Komadinko
Fedir Komadinko przyjechał studiować do Polski z Ukrainy
fot. Aleksandra Winkler

Adaptation Month

Oprócz Welcome Pointu, dla studentów zagranicznych Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu zorganizowany został przez Centrum Spraw Studenckich i Samorząd Studencki Adaptation Month, czyli miesiąc adaptacyjny, którego efektem ma być wczesna i ułatwiona integracja studentów spoza Polski, rozpoczynających studia na UPWr, ze społecznością polskich studentów.

W ramach Adaptation Month w sobotę 23 października odbyło się kilka wydarzeń, które miały na celu integrację studentów zagranicznych i bliższe poznanie stolicy Dolnego Śląska. Pierwszym był rejs po Odrze, podczas którego studenci, którzy do Wrocławia przyjechali m.in. z Turcji, Hiszpanii, Mongolii, Mauritiusu i Irlandii mieli okazję zdobyć nowych znajomych, by razem raźniej wkroczyć w nowy rok akademicki. 

Podczas drugiego spotkania studenci wybrali się na zwiedzanie Wrocławia z anglojęzycznym przewodnikiem miejskim. Jednym z punktów spaceru było zwiedzanie Starego Miasta, ze szczególnym uwzględnieniem Dzielnicy Czterech Wyznań – miejsca oddającego różnorodność religijną i kulturową Wrocławia, zamieszkałego przez ludzi wielu wyznań, kultur i tradycji. W trakcie trzeciego wydarzenia uczestnicy udali się na wspólną przejażdżkę po Wrocławiu zabytkowym tramwajem z udziałem przewodnika, dzięki czemu mogli poznać topografię miasta i jego charakterystycznych punktów.
Studenci podczas rejsu
Studenci zagraniczni, w sobotę 23 października wyruszyli parostatkiem w piękny rejs" po Odrze
fot. Mateusz Lipiński

– Świetnie się bawiłam podczas rejsu statkiem i cieszę się, że miałam szansę zwiedzić Wrocław. Dzięki wycieczce, jako studenci różnych narodowości mogliśmy się zintegrować. Poznanie nowych znajomych zdecydowanie dodało mi otuchy, zwłaszcza że teraz mieszkam w obcym kraju – opowiada Shania Mc Closkey, studentka, która na Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu przyjechała z Irlandii.

zabytkowy tramwaj
Po rejsie, uczestnicy wycieczki integracyjnej zwiedzali miasto zabytkowym tramwajem
fot. Mateusz Lipiński

Stworzenie przez Biuro Rekrutacji Welcome Pointu i organizacja przez Centrum Spraw Studenckich Adaptation Month są częścią niezależnych projektów finansowanych przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej w ramach Programu Welcome to Poland (edycji 2019 oraz 2020). Obie edycje programu mają na celu lepsze przygotowanie uczelni na przyjmowanie zagranicznych studentów m.in. dzięki prowadzeniu kursów językowych i szkoleń dla pracowników, organizowaniu spotkań integracyjnych dla studentów i wprowadzaniu ułatwień administracyjnych.


 is

Realizacja wydarzeń w ramach Adaptation Month organizowanego przez Centrum Spraw Studenckich we współpracy z Samorządem Studentów UPWr odbyła się w ramach projektu „Wzrost potencjału UPWr w zakresie umiędzynarodowienia poprzez kompleksowe podnoszenie kompetencji kadry administracyjnej oraz doskonalenie obsługi i ułatwianie integracji studentów cudzoziemców” w ramach Programu Welcome to Poland, edycja 2019.

Stworzenie Welcome Pointu było częścią projektu „Optymalizacja w zakresie kompleksowej obsługi studentów cudzoziemców poprzez organizację Welcome Point UPWr oraz wzrost zaangażowania studentów zagranicznych UPWr w działania promocyjne uczelni” w ramach Programu Welcome to Poland, edycja 2020. 

Galeria zdjęć

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg