eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Szkoła Doktorska UPWr dostała 2 mln zł z programu STER

NAWA – Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej, przyznała finansowanie w ramach programu STER na umiędzynarodowienie szkół doktorskich. W gronie 16 placówek, na trzecim miejscu, jest też Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, którego Szkoła Doktorska dostanie 2 miliony 97 125 złotych.

Pierwszy wniosek do programu STER Szkoła Doktorska UPWr złożyła w 2019 roku. Oceniony został bardzo wysoko, ale finansowania nie dostał.

– Zabrakło nam punktów przyznawanych za status uniwersytetu badawczego. W konkursie Inicjatywa Doskonałości Uczelnia Badawcza zajęliśmy miejsce poza finałową dziesiątką, która premiowana była także bonusowymi punktami przy aplikowaniu o finansowanie ze środków NAWA, w tym w programie STER – mówi prof. Małgorzata Korzeniowska z Rady Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i od razu dodaje, że merytorycznie projekt, jaki złożyła SD, został oceniony bardzo wysoko, w jednej z recenzji autor zastanawiał się nawet, czy przedstawione działania nie są zbyt szeroko zakrojone, ale…

– Nie odwołaliśmy się. Zdecydowaliśmy, jako Rada SD, że poprawimy projekt i wystartujemy ponownie. I tym razem znaleźliśmy się w gronie szesnastu placówek naukowych premiowanych finansowaniem działań mających na celu zwiększenie umiędzynarodowienia – mówi prof. Korzeniowska podkreślając, że do tego sukcesu przyczynili się zarówno członkowie Rady SD, osoby współpracujące ze szkołą, jak również pracownicy Działu Nauki i Biura Współpracy z Zagranicą UPWr.

Prof. Małgorzata Korzeniowska: – Fundusze z programu STER pomogą nam w promocji Szkoły Doktorskiej
Prof. Małgorzata Korzeniowska: – Fundusze z programu STER pomogą nam w promocji Szkoły Doktorskiej
fot. Tomasz Lewandowski

Przyznane ponad 2 miliony złotych mają zostać wydane do końca 2024 roku. W budżecie rozplanowanym na trzy lata wydzielono fundusz przeznaczony na wyjazdy zagraniczne w postaci krótkoterminowych staży (od jednego do trzech miesięcy) i wizyt dla studentów Szkoły Doktorskiej UPWr – zarówno na uczelniach, jak też w centrach naukowo-badawczych czy laboratoriach i klinikach. Założenie jest proste: najlepsi wyjeżdżający zagranicę mają nie tylko budować własną sieć kontaktów, ale też być wizytówką szkoły, w której realizują swój doktorat i projekt badawczy. Z tej części budżetu będą też finansowane wyjazdy promotorów – bo to oni mają za zadanie proponować kandydatom jak najbardziej aktualne tematy doktoratów realizowanych w ramach w międzynarodowej interdyscyplinarnej współpracy na najwyższym poziomie, w tym także w ramach projektów z finansowaniem zewnętrznym.

– Dzięki pieniądzom z programu STER chcemy pozyskać najlepszych kandydatów do naszej szkoły. Mamy zaplanowane intensywne kursy dla międzynarodowych studentów zainteresowanych kontynuacją nauki w SD, które prowadzone będą wspólnie z uczelniami zagranicznymi, z którymi współpracujemy. Zakładamy organizację szeregu webinarów, wykładów, seminariów, treningów i zajęć praktycznych w laboratoriach UPWr, w tym część oczywiście w systemie on-line, a część w formie otwartej dla chętnych z uczelni krajowych – mówi prof. Małgorzata Korzeniowska i dodaje, że sama w tym tygodniu ma seminarium na Uniwersytecie Migueala Hernandeza w Elche, oczywiście w trybie on-line.

Jak tłumaczy prof. Korzeniowska, z analiz Szkoły Doktorskiej wynika, że trudno jej konkurować z prestiżowymi uczelniami brytyjskimi, niemieckimi czy francuskimi. Wyznaczono więc kierunki obecności w miejscach, gdzie również można znaleźć bardzo dobrych kandydatów do SD, przyszłych adeptów nauki, docierając do nich z informacjami o Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i jej ofercie programowej, jak również benefitach związanych z realizacją doktoratu właśnie na naszej uczelni. W projekcie opartym na wiodących i rozpoznawalnych w środowisku międzynarodowym (m.in. dzięki liczbie cytowań prac) osobowościach naukowych UPWr tj. prof. Aneta Wojdyło, prof. Agnieszka Noszczyk-Nowak, prof. Andrzej Białowiec, prof. Krzysztof Marycz czy prof. Krzysztof Sośnica, położono nacisk na współpracę i kontakty z uczelniami z całej Europy. W STER-ze zaplanowano także fundusze na celowaną promocję Szkoły Doktorskiej bezpośrednio na uniwersytetach, w tym zwłaszcza z Europy centralnej, południowej i południowo-wschodniej.

– Mamy listę uczelni, z którymi dzięki temu finansowaniu, będziemy zacieśniać współpracę, ale to nie oznacza, że ta lista jest zamknięta. Jeśli student Szkoły Doktorskiej lub promotor właściwie uargumentuje propozycję wyjazdu do jednostki spoza listy w celu prowadzenia ciekawych i nowoczesnych badań, ma taką szansę – podkreśla prof. Małgorzata Korzeniowska i wylicza uczelnie, które na tej liście są: University Miquel Hernandez w Elche, Iowa State University w Stanach Zjednoczonych, Technical University w Wiedniu i Dreźnie, Justus-Liebig-University w Gießen, Ghent University, Utrecht University, Hannover Veterinary University, Uniwersytet w Bern w Szwajcarii.

– Z tymi uczelniami nasi naukowcy współpracują od lat, prowadzą wspólne projekty, są także współpromotorami doktoratów powstających już w naszej Szkole Doktorskiej, jak również w jednostkach zagranicznych. Większość naszych doktorantów realizuje swoje prace pod kierunkiem kopromotora z zagranicy. STER pozwoli nam na większą intensywność podejmowanych działań, a przede wszystkim na wysyłanie tam naszych doktorantów, którzy – nie będę ukrywać – będą najlepszą wizytówką naszej Szkoły Doktorskiej, naszymi ambasadorami promującymi siebie, nas, UPWr, Wrocław i Polskę, a to przyczyni się do dalszego rozwoju naszej SD – podkreśla prof. Małgorzata Korzeniowska.

logo-komputer.png

kbk

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg