eu_green_logo_szare.png

Aktualności

wybierz kategorie wiadomości

Naukowcy z UPWr zaprojektowali iluminację Ogrodu Botanicznego

27.12.2021

Do 16 stycznia we wrocławskim Ogrodzie Botanicznym można podziwiać iluminację, która docelowo będzie stałym oświetleniem tego wyjątkowego miejsca. – Chcemy pokazać, że wprowadzenie niewielkiej ilości światła pozwala intensywnie doświadczać głębię i znaczenie nocy – mówi odpowiedzialna za projekt dr Magdalena Zienowicz z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Eksperci UPWr: jak pomóc zwierzętom w sylwestra

27.12.2021

Mimo że coraz więcej miast rezygnuje z sylwestrowego pokazu sztucznych ogni, niebezpieczna moda na odpalanie na osiedlach, pod blokami czy na podwórkach petard i fajerwerków nie przemija. Dr Julia Miller, lekarz weterynarii i behawiorystka z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu podpowiada, jak pomóc naszym zwierzętom przetrwać ten trudny dla nich czas.

Biogaz, biometan, fotowoltaika i UPWr

21.12.2021

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu jest jednym z sygnatariuszy porozumień zainicjowanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska dotyczących rozwoju sektora biogazu i biometanu oraz fotowoltaiki. Uczelnię podczas uroczystości reprezentował prof. Andrzej Białowiec.

Eksperci UPWr: jak odchudzić święta i przygotować wegańską wigilię

21.12.2021

Na święta kupujemy za dużo i przygotowujemy za dużo. Dlatego warto na te kilka dni wyrzuć z naszego słownika słowo „zabraknie”. Święta można odchudzić i zaraz powiem jak, choć sama jestem zwolennikiem teorii, że od odchudzania jest codzienność – mówi prof. Danuta Figurska-Ciura z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Grudniowe posiedzenie senatu

17.12.2021

Czwarte posiedzenie Senatu UPWr w tym roku akademickim – zorganizowane zdalnie, w trybie wideokonferencji – to m.in. uchwały związane ze zmianą statutu uczelni i uchwalenie regulaminu Szkoły Doktorskiej UPWr.

Szkoła Doktorska UPWr z tutoringiem

14.12.2021

Członkowie Rady Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz jej promotorzy, w sumie 18 osób, zakończyli cykl szkoleń w ramach Szkoły Tutorów Akademickich prowadzonej przez Collegium Wratislaviense. SD UPWr to pierwsza w Polsce certyfikowana przez CW szkoła doktorska z tutoringiem.

Dr Łukasz Kuta: – Uczę studentów, że bezpieczeństwo to naprawdę istotna sprawa

13.12.2021

Dr Łukasz Kuta. Doktorat robił w Instytucie Inżynierii Rolniczej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Pracuje w Katedrze Kształtowania i Ochrony Środowiska, gdzie uczy studentów bezpieczeństwa pracy, ryzyka zawodowego, ergonomii, projektowania i diagnozowania stanowisk pracy.

UPWr podpisał deklarację ICA w sprawie klimatycznej neutralności

09.12.2021

Rektorzy i dziekani europejskich uczelni przyrodniczych podpisali podczas forum Stowarzyszenia Europejskich Uniwersytetów Przyrodniczych (ICA), w tym roku odbywającego się na uniwersytecie w Leuven, deklarację dotyczącą zmian klimatu i rozwoju zrównoważonej biogospodarki. Wśród sygnatariuszy jest prof. Anna Chełmońska-Soyta, prorektor ds. umiędzynarodowienia Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Miliony z Narodowego Centrum Nauki na badania naukowców UPWr

07.12.2021

Aż 11 projektów badawczych naukowców z UPWr w konkursie PRELUDIUM 20 i siedem w OPUS 21 otrzymało dofinansowanie z Narodowego Centrum Nauki. A to nie wszystkie nasze sukcesy w rozstrzygniętych ostatnio przez NCN konkursach. Mamy też m.in. wyróżnionych w ostatnim naborze konkursu TANGO, BEETHOVEN i MINIATURA 5.

Student UPWr zadba o bezpieczeństwo niewidomych. Buduje dla nich interaktywną laskę

02.12.2021

Artur Salamon, student inżynierii bezpieczeństwa na UPWr buduje interaktywną laskę dla osób niewidomych. Wyposażona w czujniki odległości i sygnalizująca wibracją wykrycie przeszkód na drodze laska, ma na celu ułatwić niewidomym poruszanie się po mieście.

Listopadowe posiedzenie senatu

26.11.2021

Trzecie posiedzenie Senatu UPWr w tym roku akademickim – zorganizowane zdalnie, w trybie wideokonferencji – to m.in. dyskusja oraz uchwały związane z rekrutacją na studia.

Prof. Obmińska-Mrukowicz: Zawsze mam czas dla studentów

22.11.2021

Prof. Bożena Obmińska-Mrukowicz, kierownik Katedry Farmakologii i Toksykologii, przez studentów uważana za jednego z najlepszych nauczycieli akademickich na Uniwersytecie Przyrodniczym: – Nie da się oddzielić dydaktyki od nauki. Dobry nauczyciel musi być też dobrym naukowcem, bo jego zadaniem jest przekazywanie wiedzy najnowszej i na najwyższym poziomie.

Zajęcia ogólnouczelniane zdalne od 22 listopada

19.11.2021

Od 22 listopada 2021 r. do 9 stycznia 2022 r. w trybie zdalnym będą odbywały się wszystkie zajęcia ogólnouczelniane oraz kursy wyrównawcze. O ewentualnym prowadzeniu w trybie zdalnym również zajęć z przedmiotów kierunkowych będą decydowali dziekani.

krokodyl

Eksperci UPWr: Czy krokodyl i bóbr płaczą, a ryba i koń to najzdrowsze zwierzęta?

18.11.2021

Pracowity jak mrówka, krokodyle łzy czy zdrów jak ryba to znane określenia, ale nie zawsze oczywistym jest skąd się wzięły. Czy osły są naprawdę uparte, a bobry często płaczą? Prof. Grzegorz Zaleśny naukowo wyjaśnia etymologię wyrażeń nawiązujących do zwierząt i sprawdza czy powiedzenia te są faktem czy mitem.

Bank nasienia przyszłością ginących gatunków

18.11.2021

Czy nauka pomoże uratować rysie, tygrysy czy gepardy? Prof. Wojciech Niżański z UPWr uważa, że tak. W tym celu jego zespół tworzy bank nasienia: zamraża komórki rozrodcze zwierząt by w przyszłości, dzięki technikom in vitro, uchronić je przed zagładą.

Prof. Jarosław Bosy, rektor UPWr: – Czas na nowe rozumienie akademickości Wrocławia

15.11.2021

Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu prof. Jarosław Bosy: – Pojęcie „akademicki” Wrocław wymaga redefinicji. Powinniśmy zbudować nową strategię, w której wyznacznikiem nie będzie ilość na przykład studentów, ale jakość. Jeśli nie zmienimy sposobu myślenia, to na pewno nie będziemy jednym z wiodących ośrodków akademickich w Polsce i w tej części Europy. Będziemy jednym z wielu ośrodków.

Wykłady zdalne dla studentów studiów stacjonarnych od 16 listopada

09.11.2021

Wykłady na studiach stacjonarnych I i II stopnia od 16 listopada 2021 r. do odwołania będą prowadzone w trybie zdalnym.

Naukowcy z UPWr wśród 30 Kreatywnych Wrocławia

08.11.2021

Profesor Ewa Burszta-Adamiak, kierownik Zakładu Infrastruktury i Techniki Sanitarnej Instytutu Inżynierii Środowiska, liderka Wiodącego Zespołu Badawczego WCE Woda – Klimat – Środowisko i Andrzej Białowiec, kierownik Katedry Biogospodarki Stosowanej i lider WZB Waloryzacji Odpadów i Biomasy (WBVG) znaleźli się w gronie 30 Kreatywnych Wrocławia.

Patrycja Ziuzia i dr Ewa Szczepańska

Drugie życie odpadów – po co wyrzucać, kiedy można wykorzystać?

02.11.2021

Przeciwwirusowy spray na gardło z wnętrzności ryb – brzmi niedorzecznie, ale na Islandii to tylko jeden z wielu ciekawych przykładów wykorzystania odpadów przemysłu spożywczego, o których na szkoleniu EEA School on Adding Value to Food Side Streams na Islandii dowiedziały się studentka biotechnologii Patrycja Ziuzia i dr Ewa Szczepańska z Katedry Chemii UPWr.

Pamiętamy o rektorach Uniwersytetu Przyrodniczego

29.10.2021

Nina Kobeszko, starościna na II roku żywienia człowieka i dietetyki i Wiktoria Waniek z III roku biologii człowieka – w tym roku to one porządkowały groby profesorów Uniwersytetu Przyrodniczego na wrocławskich nekropoliach.

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpglogo-1.png