Naukowcy z UPWr zaprojektowali iluminację Ogrodu Botanicznego
Do 16 stycznia we wrocławskim Ogrodzie Botanicznym można podziwiać iluminację, która docelowo będzie stałym oświetleniem tego wyjątkowego miejsca. – Chcemy pokazać, że wprowadzenie niewielkiej ilości światła pozwala intensywnie doświadczać głębię i znaczenie nocy – mówi odpowiedzialna za projekt dr Magdalena Zienowicz z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
Nowa iluminacja Ogrodu Botanicznego ma być oświetleniem respektującym cykl życiowy fauny i flory z uwzględnieniem pozytywnego oddziaływania na człowieka. Obok wysokich walorów estetycznych projekt zakłada bowiem uwrażliwienie odbiorcy na znaczenie i jakość waloru ciemności. – Światło umiejętnie nakładane na nocną scenerię pozwala w sposób malarski wydobyć sekwencję widoków z głębokiej perspektywy ciemności – tłumaczy dr Magdalena Zienowicz i podkreśla, że ideą projektu jest przedefiniowanie pojęcia ciemności poprzez wykazanie, że ekspansja nadmiernym oświetleniem jest kierunkiem anachronicznym.
– Dzisiaj nowoczesne i innowacyjne miasto powinno być tak oświetlone, aby nie niszczyć elementu cienia i przejawiać szacunek dla środowiska – podkreśla naukowczyni z UPWr, która kieruje zespołem realizującym projekt. Wraz z nią pracują: dr Ewa Podhajska (architekt krajobrazu), artysta plastyk Agnieszka Jakóbiak, prof. Zygmunt Kącki – dyrektor Ogrodu Botanicznego oraz Janusz Stańczyk z Philips Lighting Polska S.A.
Badania ze studentami i ankieta dla zwiedzających
W grudniu studenci Katedry Architektury Krajobrazu UPWr razem ze studentami Uniwersytetu Wrocławskiego wzięli udział w eksperymentalnym badaniu iluminacji ogrodu. Przeprowadzony spacer poznawczy pozwoli na ocenę projektu i stworzy swoistą mapę wrażeń.
Przygotowana została również ankieta skierowana do odwiedzających Ogród Botaniczny.
– Oba te badania pozwolą na uzyskanie miarodajnych wyników i sprofilowanie dalszych działań czy wprowadzenie korekt – podsumowuje dr Zienowicz. Podkreśla też, że praca ze światłem jest szczególnie trudna w aspekcie krajobrazowym, ze względu na dwoistą naturę: z jednej strony światło jest medium, jest nam niezbędne do obiektywnego i subiektywnego postrzegania, z drugiej strony jest wartością samą w sobie – jest promieniowaniem, które podlega prawom optyki geometrycznej oraz falowej. Ma własną formę, strukturę, barwę i znaczenie.
13 stycznia, zakończeniu czasowej iluminacji w Ogrodzie Botanicznym, będzie towarzyszyło szkolenie warsztatowe organizowane przez Stowarzyszenie Architektów Krajobrazu. Poza wykładami z zakresu iluminacji oraz oświetlenia eksperci podzielą się wynikami badań przeprowadzonych w ogrodzie.
mm
Przeczytaj również:
|