eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Biogaz, biometan, fotowoltaika i UPWr

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu jest jednym z sygnatariuszy porozumień zainicjowanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska dotyczących rozwoju sektora biogazu i biometanu oraz fotowoltaiki. Uczelnię podczas uroczystości reprezentował prof. Andrzej Białowiec.

Porozumienia podpisane z inicjatywy Ministerstwa Klimatu i Środowiska sygnowane są nie tylko przez przedstawicieli administracji rządowej, ale też środowiska związane z rozwojem sektorów istotnych dla gospodarki energetycznej, a więc dotyczących biogazu, biometanu i fotowoltaiki. To zarówno przedsiębiorcy, jak i uczelnie, które z jednej strony kształcą specjalistów w tym zakresie, z drugiej prowadzą badania w kierunku nowych technologii. Profesor Andrzej Białowiec, reprezentujący Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu podczas uroczystości podpisania porozumień, nie kryje, że to szansa na rozwój badań związanych z transformacją energetyczną i przejściem do gospodarki nisko- i zeroemisyjnej.

– Alto nie tylko możliwość dla samych naukowców, to również pole do działania dla naszych studentów, doktorantów, możliwość rozwoju kierunku studiów, któy wprost odpowiada na wyzwania współczesności – podkreśla prof. Andrzej Białowiec, członek Rady Szkoły Doktorskiej, kierownik Katedry Biogospodarki Stosowanej i lider Wiodącego Zespołu Badawczego WBVG – Zespołu Waloryzacji Odpadów i Biomasy.

Biogaz i biometan a polityka energetyczna

Porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju sektora biogazu i biometanu ma pomóc w maksymalizacji tzw. local content, czyli udziału polskich przedsiębiorców oraz technologii w łańcuchu dostaw na potrzeby budowy i eksploatacji krajowych biogazowni i biometanowni oraz rozwoju rynku i powszechnego zastosowania biogazu i biometanu w gospodarce. Tekst dokumentu powstał dzięki pracy siedmiu grup roboczych, które działają od października. Szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa komentując podpisanie porozumienia mówiła: – To jeden z kluczowych sektorów, bez którego nie będzie możliwe przeprowadzenie procesu transformacji energetycznej. Polski kapitał chce angażować się w kolejne projekty wspierające rozwój nie tylko biogazu, ale i biometanu, o czym świadczy obecność podmiotów, kluczowych na krajowym rynku, które dostrzegając ogromny potencjał w tworzonym od podstaw rynku, opracowują nowatorskie rozwiązania.

Sygnatariusze porozumienia dotyczącego rozwoju sekrota biogazu i biometanu
Sygnatariusze porozumienia dotyczącego rozwoju sektora biogazu i biometanu
fot. Ministerstwo Klimatu i Środowiska

W komunikacie prasowym ministerstwa podkreślono, że Polska, biorąc pod uwagę potencjał surowcowy, ma ambicje wygenerowania w przyszłości takiej ilości zielonego gazu, która zabezpieczyłaby znaczący popyt na gaz ziemny w kraju. Porozumienie zaś ma służyć wypracowaniu działań na rzecz zwiększenia roli sektora wytwarzania biogazu i biometanu, zbudowania rynku wytwarzania biometanu oraz wzmocnienia pozycji krajowych przedsiębiorców w łańcuchu dostaw. Tym bardziej, że rozwój sektora biogazu i biometanu to z jednej strony filar transformacji energetycznej, ale z drugiej szansa na zbudowanie przewagi konkurencyjnej polskich przedsiębiorców w oparciu o nowoczesne, zeroemisyjne technologie. Produkcja biogazu i biometanu ma kluczowe znaczenie dla przeprowadzenia procesu transformacji gospodarki w kierunku nisko- i zeroemisyjnym i jest ważnym elementem „Polityki energetycznej Polski do 2040 roku”.

Aktualnie w Ministerstwie Klimatu i Środowiska trwają prace legislacyjne nad projektami nowelizacji „ustawy o odnawialnych źródłach energii” oraz „ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych”, których celem jest stworzenie optymalnych regulacji prawnych, pozwalających w sposób stabilny stymulować rozwój sektora biogazu i biometanu. Projektowane przepisy będą w sposób efektywny zachęcać inwestorów do podejmowania decyzji w zakresie budowy instalacji do wytwarzania i oczyszczania biogazu lub biogazu rolniczego, wytwarzania biometanu oraz rozbudowy lub przebudowy istniejących sieci gazowych pod kątem umożliwienia zatłaczania biometanu.

Fotowoltaika coraz silniejsza

Równie istotne dla rozwoju szeroko rozumianego sektora energetycznego jest porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju sektora fotowoltaiki, w którego podpisaniu uczestniczył dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA) Francesco La Camera. Prace nad jego przygotowaniem rozpoczęły się we wrześniu.

Podpisane porozumienia są istotne w procesie transformacji do gospodarki nisko- i zeroemisyjnej
Podpisane porozumienia są istotne w procesie transformacji do gospodarki nisko- i zeroemisyjnej
fot. Shutterstock

– Fotowoltaika to jeden z kluczowych sektorów nie tylko energetyki, ale całej naszej gospodarki. Ostatnie lata pokazały jej dynamikę i wzrost znaczenia w kształtowaniu naszego rynku energetycznego. Tym bardziej cieszy fakt, że udało się wspólnie z branżą wypracować katalog zadań i propozycji do dyskusji na przyszłość – podkreślił podczas uroczystego podpisania porozumienia wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska, dodając, że współpraca administracji rządowej z przedstawicielami branży OZE jest niezbędna do tego, aby Polska kontynuowała transformację energetyczną w oparciu o nowoczesne technologie zeroemisyjne.

Fotowoltaika jest obecnie najdynamiczniej rozwijającą się technologią OZE w Polsce. Najistotniejszym komponentem tego rozwoju są instalacje prosumenckie. Według danych Agencji Rynku Energii na koniec października 2021 r. w Polsce było 744 399 prosumentów, zaś łączna moc zainstalowana w mikroinstalacjach to 5, 089 GW. Ważnym narzędziem wspierającym rozwój OZE w Polsce są również aukcje. Łącznie w latach 2018 – 2021 zakontraktowano 5 GW nowych mocy PV, które zostaną wybudowane w ciągu najbliższych lat. 17 września 2021 r. przyjęta została nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii, która przedłużyła funkcjonowanie tego mechanizmu do 2027 r. (wcześniej obowiązywał do 31 grudnia 2021 r.) oraz wprowadziła zwolnienie z obowiązku posiadania koncesji dla instalacji do 1 MW.

Przeczytaj także:

 

 

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg