Odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu jako pierwszy w Polsce uruchomił studia na kierunku odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami. Od dwóch lat w tej dziedzinie oferuje również studia podyplomowe.

– Przynależność do Unii Europejskiej, strategie rozwoju przyjęte zarówno dla Polski, jak i krajów Wspólnoty oraz zmieniające się środowisko naturalne wytyczają nowe obszary zatrudnienia. I tutaj bardzo dobrze wpisuje się kierunek odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami. Należy dodać, że dyrektywy unijne dotyczące wzrostu udziału tzw. zielonej energii, poprawy efektywności energetycznej, rozwoju budownictwa pasywnego czy sposobu postępowania z różnego typu odpadami zwiększają tylko potencjał i zapotrzebowanie na inżynierów oraz specjalistów w tej dziedzinie – mówi dr Arkadiusz Dyjakon, kierownik studiów i jeden z wykładowców.

uniwersytet przyrodniczy we wrocławiu oferuje studia podyplomowe z odnawialnych źródeł energii i gospodarki odpadami
fot. Shuttestock

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu oferuje kształcenie w zakresie odnawialnych źródeł energii i gospodarki odpadami na studiach I i II stopnia oraz na studiach podyplomowych. Te ostatnie są skierowane do kadry kierowniczej i pracowników firm zajmujących się doradztwem, przygotowaniem inwestycji w zakresie energetyki wiatrowej, słonecznej, biogazowni rolniczych czy wykorzystania biomasy, do administracji państwowej z analogicznych wydziałów, a także do firm specjalizujących się w projektowani, budowie, naprawie i transporcie podzespołów instalacji OŹE oraz przetwarzania odpadów.

– Zdobyłem wiedzę i umiejętności, które na bieżąco wykorzystuję w pracy zawodowej. Studia dały mi też możliwość szerszego zaznajomienia się z tematyką odnawialnych źródeł energii, które nierozerwalnie towarzyszą problematyce gospodarowania odpadami. Bardzo wartościowe zajęcia z przedsiębiorcami-praktykami.

– Paweł Ruciński, Ekosystem Sp. z o. o.

– W przygotowaniu i realizacji inwestycja z zakresu energetyki odnawialnej istotne jest szerokie spectrum wiedzy formalno-prawnej, technologicznej, ekonomicznej. E studia przybliżają tę wiedzę i uczą konkretnych umiejętności przydatnych w przygotowaniu inwestycji. Ważne jest też to, że miałem swobodną możliwość konsultowania interesujących mnie przypadków, tj. konkretnych zdarzeń z mojego życia zawodowego, z wykładowcami, którzy od wielu lat specjalizują się w temacie.
– Karol Jaroszewski, WINDFARM CHOJNY III SA

Studia trwają 2 semestry (łącznie 182 godziny zajęć), a program został podzielony na 8 modułów tematycznych:

• prawne, ekologiczne i ekonomiczne aspekty rozwoju OŹEiGO,
  • energetykę wodną, słoneczną, wiatrową i wodór,
  • pozyskiwania i wykorzystywanie biomasy w energetyce,
  • energię geotermalną oraz pozyskiwanie, magazynowanie ciepła i rekuperacji,
  • gospodarkę odpadami,
  • technologię przetwarzania odpadów,
  • planowanie OŹEiGE oraz rozwój lokalnej energetyk rozproszonej.

Rekrutacja trwa do 14 października. Więcej informacji na stronie.