wybierz kategorie wiadomości

Ekspert UPWr: warto jeść ryby

20.12.2018

O dietetycznych i smakowych walorach różnych ryb, a także o tym, jak radzić sobie z ich kupowaniem i przyrządzaniem – dr Danuta Figurska-Ciura z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności.

Ekspert UPWr radzi: jak wybrać choinkę

19.12.2018

Jak sprawdzić choinkę przed zakupem i wybrać tę, która nie straci wszystkich igieł zaraz po Wigilii, radzi dr Włodzimierz Kita.

Prezydent Jacek Sutryk będzie gościem Uniwersytetu Przyrodniczego

18.12.2018

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk gościem UPWr. Redakcji„Głosu Uczelni” odpowiada na pytania dotyczące relacji miasto – środowisko akademickie.

Ekspert UPWr: zwierzę to nie zabawka

18.12.2018

Magia świąt i zabiegi marketingowców sprzyjają podejmowaniu nieracjonalnych decyzji podczas grudniowych zakupów. Dr Tomasz Piasecki o tym, dlaczego nie powinniśmy kupować zwierząt na prezent.

Ekspert UPWr radzi: czy kupować żywą rybę na święta?

17.12.2018

Prof. Wojciech Dobicki z Katedry Limnologii i Rybactwa o tym, czy kupowanie żywych ryb na wigilię jest humanitarne i czy rzeczywiście ryby nie czują bólu.

RUBIZMO – nowoczesna gospodarka wiejska

14.12.2018

16 partnerów z 11 krajów, w tym UPWr, i projekt, który za cel stawia sobie rozwój obszarów wiejskich przez wdrażanie nowych, innowacyjnych modeli biznesowych w sektorze rolno-spożywczym.

Kooperatywa Terrena, czyli jak to robią Francuzi

13.12.2018

Osiemnaście osób z Dolnego Śląska zaangażowanych w rozwój regionalny oraz obszarów wiejskich wyjechało do Doliny Loary, przyjrzeć się działalności najstarszej francuskiej spółdzielni rolniczej Terrena.

„Lider” dla dr Pauliny Nowickiej z UPWr

12.12.2018

Dr Paulina Nowicka została laureatką programu „Lider” dla naukowców przed 35. rokiem życia, którzy chcą zdobywać doświadczenie w kierowaniu projektami badawczymi i w budowaniu zespołu.

Co musimy wiedzieć o globalnym ociepleniu

10.12.2018

V raport IPCC, Międzyrządowego Zespołu ds. Zmiany Klimatu nie pozostawia wątpliwości – epoka antropocenu to gwałtowne przyspieszenie. Przedstawiamy najważniejsze wnioski z analiz, jakie zostały przekazane uczestnikom szczytu klimatycznego ONZ w Polsce.

Prof. Niżański: – Wciąż poznajemy tajemnice rozrodu

07.12.2018

Prof. Wojciech Niżański z Kliniki Rozrodu z Kliniką Zwierząt Gospodarskich: – Medycyna weterynaryjna powinna wziąć pod uwagę badania z zakresu medycyny człowieka dotyczące wpływu wieku rodziców na zdrowie dziecka.

Preludium 15: granty dla doktorantów

05.12.2018

Katarzyna Godlewska z Wydziału Przyrodniczo-Technologicznego i Grzegorz Bury z Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji zdobyli w sumie ponad 400 tys. zł na swoje badania.

Jak powstaje interdyscyplinarny doktorat: UM i UPWr

04.12.2018

Lekarz Alicja Woś z Uniwersytetu Medycznego o wszczęciu swojego interdyscyplinarnego doktoratu realizowanego we współpracy z naukowcami z Katedry Żywienia Człowieka UPWr.

Sebastian Ploch: ultramaratończyk

28.11.2018

Prowadzi zajęcia z technologii informacyjnej i statystyki dla studentów pierwszego roku weterynarii, a wciągu ostatnich 10 lat przebiegł blisko 50 maratonów i górskich ultramaratonów. W tym jeden z najważniejszych – maraton bostoński – w barwach UPWr.

Centrum Inżynierii Genetycznej UPWr

27.11.2018

Analizy genotoksyczności (mutagenności) substancji bioaktywnych in vivo oraz badania onkologiczne i immunologiczne będą prowadzone w nowoczesnym Centrum Inżynierii Genetycznej, wyposażonym w unikalną na Dolnym Śląsku infrastrukturę badawczą.

Jubileusz prof. Webera

26.11.2018

Prof. Jerzy Weber – wybitny polski gleboznawca opowiada, czym się różni gleba od ziemi, co to są substancje humusowe i dlaczego ludzkość powinna chronić glebę.

Nowe narzędzie dla naukowców

23.11.2018

JoVE, czyli Journal of Visualized Experiments to ponad 8 tysięcy publikacji wideo zrealizowanych w laboratoriach najlepszych instytucji badawczych. Naukowcy Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu mają do nich dostęp.

Stypendia ministra dla wybitnych młodych naukowców

22.11.2018

Troje naukowców UPWr – dr Paulina Nowicka, dr hab. Tomasz Hadaś i dr hab. Błażej Poźniak – otrzymali stypendia ministra nauki i szkolnictwa wyższego dla wybitnie uzdolnionych młodych naukowców.

Instytut Geodezji i Geoinformatyki i sieć stacji GNSS

21.11.2018

Ruszyła sieć stacji satelitarnych do badań deformacji na Górnym Śląsku. Naukowcy z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu wykorzystają satelity do monitorowania wstrząsów sejsmicznych i tąpnieć górniczych.

Jubileusz prof. Janeczka: – A chciałem być architektem

20.11.2018

Prof. Witold Janeczek nie tylko o tym, dlaczego wybrał weterynarię, jak zmieniał się stosunek do zwierząt gospodarskich i towarzyszących i o co warto walczyć w życiu.

Prezes zoo: Przegraliśmy walkę o przyrodę

19.11.2018

Radosław Ratajszczak, prezes Wrocławskiego Ogrodu Zoologicznego, profesorem honorowym Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Nam mówi o mądrej miłości do zwierząt.

Doktorat honoris causa dla prof. Wolfganga Kellera

14.11.2018

Prof. Wolfgang Keller, związany z Uniwersytetem w Stuttgarcie, doktor honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego o swojej współpracy z naszą uczelnią, o tym, jak satelity zmieniły geodezję i czy techniki obserwacji ziemi wpływają na gospodarki narodowe.