eu_green_logo_szare.png

Aktualności

„Lider” dla dr Pauliny Nowickiej z UPWr

Dr Paulina Nowicka została laureatką programu „Lider” dla naukowców przed 35. rokiem życia, którzy chcą zdobywać doświadczenie w kierowaniu projektami badawczymi i w budowaniu zespołu.

– Odpowiednio ukierunkowane żywienie w dzieciństwie i wczesnym okresie młodzieńczym ma ogromny wpływ na kondycję oraz prawidłowy rozwój fizyczny i psychiczny organizmu. Może być jednym z ważniejszych czynników zmniejszających ryzyko wystąpienia chorób dietozależnych lub przynajmniej wpływać na łagodniejszy ich przebieg w życiu dorosłym. Dlatego chcę opracować innowacyjne bogatoresztkowe produkty owocowo-warzywne o konsystencji stałej i półpłynnej, czyli  po prostu zdrowe i smaczne przekąski dla najmłodszych – wyjaśnia dr Paulina Nowicka z Katedry Technologii Owoców, Warzyw i Nutraceutyków Roślinnych, która będzie realizowała projekt w ramach programu „Lider”.

paulina_nowicka1

fot. Shutterstock

Program Narodowego Centrum Badań i Rozwoju jest adresowany do naukowców przed 35. rokiem życia, którzy chcą zdobywać doświadczenie w kierowaniu projektami badawczymi oraz w budowaniu i zarządzaniu zespołem. Projekt wspiera także współpracę naukowców z przedsiębiorcami poprzez realizację badań o potencjale wdrożeniowym i komercjalizacyjnym. W IX edycji programu dofinansowanie otrzymało 51 projektów na łączną kwotę niemal 60 mln zł. Dr Nowicka otrzymała blisko 996 tys. zł i znalazła się w pierwszej 10 rankingu, choć – jak sama podkreśla – łatwo nie było.

– To ogromny sukces, chyba największy w mojej dotychczasowej naukowej karierze. I choć laury zbieram ja, to należy podkreślić, że w nauce w pojedynkę niewiele można zrobić. Wiele osób zasłużyło na wyróżnienie i podziękowania, tym bardziej, że procedura konkursowa jest bardzo złożona i składa się z wielu etapów, a przyszły lider powinien się odznaczać wiedzą nie tylko z zakresu swojej dziedziny nauki, ale także zarządzania czy komercjalizacji.

Przy samej procedurze aplikowania o ten grant niezwykle pomocna była prof. Aneta Wojdyło – zapewniła mi merytoryczne wsparcie, konstruktywne uwagi, słowa otuchy i wspólną radość w momencie ogłoszenia wyników. To prawdziwa mentorka, z której można z całą pewnością brać przykład. Ponadto, kiedy zostałam zaproszona na rozmowę z ekspertami bardzo pomogły mi dziewczyny z mikrobiologii – dr Marta Kuźmińska-Bajor oraz dr Aleksandra Mirończuk, które wcześniej realizowały „Lidera”. Od nich dowiedziałam się, jakich pytań mogę się spodziewać i jak wygląda rozmowa z ekspertami. A nie wygląda zbyt przyjaźnie – śmieje się dr Nowicka. – Na pytania dotyczące zarządzania w projekcie pomógł mi się przygotować Bartłomiej Wojdyło, dyrektor Działu Rozwoju i Projektów Inwestycyjnych, to dzięki niemu wiem, co to jest PCM czy PRIENCE. Z kolei moja siostra, która jest prawnikiem, przeszkoliła mnie z zagadnień dotyczących ochrony własności intelektualnej i komercjalizacji. Finalnie efekt jest zadowalający, dlatego jeszcze raz bardzo im wszystkim dziękuję.

paulina_nowicka

fot. Tomasz Lewandowski

– Wraz z moim zespołem (dr Ludwiką Tomaczewską-Hetman, dr. Krzysztofem Lechem i dr. Maciejem Bieńkiewiczem) przeprowadzę interdyscyplinarne badania łączące nauki przyrodnicze w obrębie technologii żywności i żywienia człowieka oraz nauki biologiczne. Planuję wykorzystać nasze rodzime owoce i warzywa (np. wiśnię, jabłko, gruszkę, jagodę kamczacką, rokitnik, jarmuż, szpinak, pomidor) charakteryzujące się wysokim potencjałem prozdrowotnym. Wykorzystam też zioła i jadalne kwiaty. Plan jest taki, żeby poszerzyć ofertę dostępnych na rynku produktów o cechach prozdrowotnych, które są nie tylko zdrowe, ale i smaczne, a tym samym zwiększyć zapotrzebowanie na polskie warzywa i owoce – tłumaczy dr Nowicka.

mj

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg