zarządzanie jakością i analiza żywności

zarzadzanie_jakoscia_i_analiza_zywnosci

Absolwent kierunku zarządzanie jakością i analiza żywności posiada wiedzę z zakresu kształtowania jakości surowców, materiałów pomocniczych oraz produktów roślinnych i zwierzęcych. Rozumie zjawiska biologiczne i fizykochemiczne zachodzące podczas wytwarzania żywności, zna operacje jednostkowe stosowane w procesach jej przetwarzania i utrwalania. Potrafi dobierać, walidować i wykorzystywać odpowiednie metody analityczne i techniki laboratoryjne w ocenie jakości żywności i oznaczaniu zanieczyszczeń i zafałszowań. Student, który ukończył kierunek zarządzanie jakością i analiza żywności, poprawnie ocenia zgodność produktu spożywczego z regulacjami prawnymi i specyfikacjami. Identyfikuje zagrożenia, szacuje poziom ryzyka i wskazuje krytyczne punkty kontrolne w procesach produkcyjnych. Projektuje rozwiązania systemowe i technologiczne zapewniające jakość i bezpieczeństwo w łańcuchu produkcyjnym żywności. Analizuje i ocenia nowe kierunki rozwoju technologii w przemyśle spożywczym w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa żywności i zarządzania jakością. Absolwent projektuje również eksperymenty badawcze z wykorzystaniem nowoczesnych metod analizy żywności i narzędzi matematycznych, a także opracowuje oraz interpretuje uzyskane wyniki doświadczalne.

Absolwent jest przygotowany do podjęcia pracy zawodowej w jednostkach akredytujących i certyfikujących Systemy Zarządzania Jakością, stacjach sanitarno-epidemiologicznych, laboratoriach analitycznych i placówkach badawczych, w zakładach przemysłu spożywczego oraz zakładach żywienia zbiorowego i gastronomii.

Dyscyplina wiodąca: technologia żywności i żywienia

Studia stacjonarne

• pierwszego stopnia 3,5-letnie inżynierskie