eu_green_logo_szare.png

Zespół

prof. dr hab. inż. Andrzej Białowiec

Baza Wiedzy UPWr

andrzej_bialowiec.jpg

Prof. dr hab. inż. Andrzej Białowiec urodził się i wychował w Gdyni. Jest absolwentem Wydziału Ochrony Środowiska i Rybactwa, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Doktorat obronił w 2005 roku na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa, macierzystej Uczelni. W 2012 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk technicznych, w inżynierii środowiska na Politechnice Gdańskiej, Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska. W lutym 2020 roku Prezydent RP nadał mu tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych (przewód realizowany przez Wydział Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej).

Swoją aktywność zawodową koncentruje głównie wokół gospodarki odpadami, a w szczególności: wykorzystania systemów hydrofitowych do unieszkodliwiania ścieków, odcieków i odpadów; biologicznego przetwarzania odpadów; konwersji odpadów w paliwa stałe i gazowe; innowacjach w gospodarce odpadami oraz inżynierii wynalazczości. Dużą wagę przywiązuje do utylitarnego charakteru prowadzonych prac badawczo-rozwojowych, dzięki czemu jego rozwiązania zostały wdrożone w instalacjach przetwarzania odpadów. Aktywnie współpracuje z podmiotami gospodarczymi realizując projekty badawczo-rozwojowe. Zainicjował nowatorską koncepcję podejścia do gospodarki odpadami - Waste to Carbon.
Uczestnik licznych staży naukowych w zagranicznych ośrodkach naukowych, między innymi: Cardiff University, University of Beira Interior, Politechnica di Milano, Tsinghua University. Uczestnik programu TOP 500 Innovators na Stanford University. Stypendysta programu Senior Fulbright Award na Iowa State University, gdzie od 2019 roku jest profesorem stowarzyszonym (Affiliate Associate Professor).

Obecnie prowadzi badania finansowane z programu Preludium BIS 1, NCN, pt. „Badania wpływu parametrów technologicznych pirolizy oraz właściwości substratu na uwalnianie lotnych związków organicznych z biowęgla”. Podnosi swoje kwalifikacje uczestnicząc w szkoleniach dotyczących zarządzania grupami badawczymi, laboratoriami, komercjalizacji technologii oraz innowacyjnych metod dydaktycznych (Problem-Based Learning, Tutoring).
Radość i motywacje przynoszą mu zwłaszcza sukcesy jego studentów i doktorantów.

Zainteresowania pozanaukowe: ekstremalne rajdy na orientację, miłośnik polskiej kuchni i piwa IPA

dr hab inż. Agnieszka Medyńska-Juraszek, prof. uczelni

Baza Wiedzy UPWr

dr hab inż. Agnieszka Medyńska-Juraszek

Dr hab inż. Agnieszka Medyńska – Juraszek jest zatrudniona na stanowisku adiunkta w Instytucie Nauk o Glebie i Ochrony Środowiska, na Wydziale Przyrodniczo – Technologicznym, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Od 2017 pełni również funkcje zastępcy dyrektora instytutu ds. badań.

Głównym obszarem zainteresowań naukowych są metody ograniczania negatywnych skutków degradacji środowiska glebowego i rekultywacji gleb zanieczyszczonych metalami ciężkimi i pestycydami. Od 2012 roku prowadzi badania  nad wykorzystaniem biowęgla jako dodatku do gleb i wykorzystaniem materiału w rolnictwie i ogrodnictwie, współpracują w projektach B+R z przedsiębiorstwami zajmującymi się produkcją biowęgla i wdrażaniem technologii termicznego przekształcania bioodpadów. Była kierownikiem i wykonawcą projektów finansowanych z NCN i NCBiR, w tym projektu pt. „Biowęgiel jako innowacyjne podłoże ogrodnicze” finansowanego z III Programu Badań Stosowanych realizowanego w konsorcjum z przedsiębiorcami z Dolnego Śląska.

Jest autorką i współautorką ponad 70 publikacji naukowych i opracowań związanych z wdrożeniami technologii. Wiedzę i doświadczenia zdobyła również podczas staży zagranicznych m.in. w University of Wyoming w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, Norwegian Institute of Bioeconomy Research (NIBIO) w Norwegii, Lund University w Szwecji.  Współpracuję naukowo z ośrodkami w USA, Brazylii i Hiszpanii prowadząc badania naukowe i pisząc książki o zastosowaniach biowęgla. Podnosi swoje kwalifikację uczestnicząc w szkoleniach, kursach i programach ministerialnych Top 500 Innovators i Transformation. Doc.

Obecnie prowadzi badania nad wykorzystaniem biomasy odpadowej do produkcji podłoży pod uprawę roślin o zastosowaniu specjalnym, realizując projekt finansowanych z programu Inkubator Innowacyjności 4.0.

Zainteresowania pozanaukowe: dalekie podróże, narciarstwo biegowe, piesze wędrówki po górach i gotowanie (najlepiej coś z kuchni azjatyckiej).

dr inż. Sylwia Stegenta-Dąbrowska

Baza Wiedzy UPWr

sylwia_stegenta_dabrowska.jpg

Dr inż. Sylwia Stegenta-Dąbrowska jest adiunktem w Instytucie Inżynierii Rolniczej. Pracę doktorską z wyróżnieniem obroniła w 2018 r, po niespełna 3,5 roku studiów doktoranckich. Posiada ponad 6 letnie doświadczenie naukowe w zakresie gospodarki odpadami, inżynierii środowiska, rozwijania i implementacji technologii włączając w to (1) biostabilizacje odpadów oraz kompostowanie odpadów oraz (2) fermentację beztlenową z odzyskiem biogazu. Obecne zainteresowania naukowe dr inż. Sylwii Stegenty-Dąbrowskiej dotyczą zwiększania efektywności rozkładu odpadów organicznych, wytwarzania tlenku węgla w trakcie kompostowania oraz kontroli emisji gazowych (w tym odorowych) z tych procesów.

Dr inż. Sylwia Stegenta-Dąbrowska jest autorem 7 eksperckich opinii i profesjonalnych raportów dotyczących zarządzania gospodarką odpadami, odorami oraz emisją pochodzących z procesów kompostowania i fermentacji. Od 2019 jest kierownikiem Laboratorium Biomasy i Odpadów. Liczna współpraca z przemysłem gospodarki odpadami zaowocowała 7 wspólnymi grantami badawczymi (w tym w 2 projektach była kierownikiem), a współpraca międzynarodowa pozwoliła na publikację uzyskanych wyników w renomowanych czasopismach.

Dr inż. Sylwia Stegenta-Dąbrowska równie aktywnie dba o dydaktykę akademicką, uczestnicząc w licznych kursach zwiększających kompetencje miękkie (m. in. Akademia Tutora, PBL). Starania te zostały docenione przez studentów – w 2019 r. otrzymała nagrodę dla najlepszego prowadzącego. Chętnie uczestniczy w popularyzowaniu nauki poprzez udział w konferencjach międzynarodowych (Chiny, Włochy) jak i krajowych oraz organizowaniu warsztatów dla dzieci i młodzieży.

Zainteresowania pozanaukowe: wielki miłośnik przyrody, podróży i dobrego jedzenia, pasjonatka jazdy konnej oraz jogi.

dr inż. Jan den Boer

Baza Wiedzy UPWr

jan_denboer.jpg

Jan den Boer posiada tytuł magistra inżyniera inżynierii chemicznej z TU Eindhoven, magistra inżyniera nauk i polityki środowiskowej z Central European University w Budapeszcie oraz doktorat w dziedzinie inżynierii lądowej uzyskany na Uniwersytecie Technicznym Darmstadt (Katedra Technologii Odpadów). W UPWr zajmuje stanowisko adiunkta i jest zaangażowany w badania naukowe i nauczanie w zakresie gospodarki odpadami i innych zagadnień środowiskowych.

W UPWr był zaangażowany w projekt EuroPruning w ramach 7PR, którego przedmiotem była ocena środowiskowa energetycznego wykorzystania pozostałości po przycinaniu drzew oraz w projekt STREFOWA, w ramach Interreg Central Europe, którego przedmiotem było zapobieganie marnotrawieniu żywności i zarządzanie nim. W tym ostatnim projekcie kierował pakietem roboczym „Transnarodowa sieć przeciwdziałania marnotrawieniu żywności i plan działania”. Ma ponad 20-letnie doświadczenie zawodowe w dziedzinie gospodarki odpadami, które rozpoczął w Holandii ze szczególnym uwzględnieniem logistyki i gospodarki odpadami (De Straat Milieu-Adviseurs).

Później skupił się na badaniach i doradztwie w zakresie technologii odpadów i oceny cyklu życia w Instytucie Ifeu (Heidelberg) i Uniwersytecie Technicznym Darmstadt w Niemczech. W tym drugim przypadku koordynował projekt LCA-IWM w 5. PR, dotyczący opracowania narzędzi do prognozowania ilości odpadów oraz oceny środowiskowej, społecznej i ekonomicznej systemów gospodarki odpadami. Był także zatrudniony jako lider projektu w Wameco S.C. ze szczególnym uwzględnieniem projektów międzynarodowych.

Obecnie koncentruje swoje badania na problemie marnotrawienia żywności i ocenie cyklu życia metod zagospodarowania odpadów i biomasy.

Zainteresowania pozanaukowe: piłka nożna, polowanie i próby przekonania któregokolwiek z jego czworga dzieci, aby posprzątały swój bałagan.

dr inż. Kacper Świechowski

Baza Wiedzy UPWr

kacper_swiechowski.jpg

Kacper Świechowski jest absolwentem Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (UPWr). Ukończył studia inżynierskie i magisterskie na kierunku Odnawialne Źródła Energii i Gospodarka Odpadami, specjalność gospodarka odpadami w roku 2018. Ukończył także studia podyplomowe Zarządzanie Bezpieczeństwem i Higieną Pracy, a w roku 2020 uzyskał tytułu certyfikowany specjalista ds. zarządzania projektami - IPMA poziom D.

W pracy naukowej skupia się głównie na termicznym przetwarzaniu odpadów komunalnych i biomasy w paliwa stałe i wysoko wartościowe materiały węglowe stosowane jako dodatki usprawniające procesy biologicznego przetwarzania odpadów. Poza tym interesuje się także fermentacją metanową oraz synergicznym połączeniem termicznego i biologicznego przetwarzania odpadów. Od 2020 kieruje projektem finansowanym z Narodowego Centrum Nauki.

Zainteresowania pozanaukowe: historia, amatorskie bieganie i wioślarstwo.

mgr inż. Karolina Sobieraj

Baza Wiedzy UPWr

karolina_sobieraj.jpg

Mgr inż. Karolina Sobieraj w 2018 r. ukończyła dwustopniowe studia na kierunku Odnawialne Źródła Energii i Gospodarka Odpadami w specjalności Gospodarka Odpadami, z wyróżnieniem w postaci stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla studentów za wybitne osiągnięcia naukowe w roku akademickim 2017/2018. Od października 2019 r. podjęła studia w Szkole Doktorskiej UPWr w dyscyplinie inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka. Jednocześnie rozpoczęła pracę w wiodącym zespole badawczym Waste and Biomass Valorization Group (WBVG). Od 2019 r. jest przedstawicielką Szkoły Doktorskiej w Radzie Dyscypliny Inżynierii Środowiska, Górnictwa i Energetyki, a od stycznia 2021 r. Przewodniczącą Konwentu Samorządu Doktorantów w tej samej dyscyplinie. Posiada międzynarodowy tytuł Certyfikowanego Specjalisty ds. Zarządzania Projektami zgodnie ze standardem IPMA poziom D.

Główne zainteresowania naukowe dotyczą biologicznego tlenowego przetwarzania odpadów, emisji gazów z tych procesów, modelowania wpływu czynników technologicznych na przebieg procesu kompostowania oraz ograniczenia marnotrawienia żywności. W trakcie studiów analizowała proces biologicznego rozkładu odpadów organicznych, początkowo w skali laboratoryjnej przy ocenie zawartości frakcji biodegradowalnej w odpadach z sektora komunalnego, następnie w skali technicznej, badając przestrzenną dystrybucję gazów procesowych w pryzmach w trakcie kompostowania odpadów organicznych. Od lipca do grudnia 2017 roku była wykonawcą w projekcie badawczym „Badania doboru składu podłoży na bazie kompostu BEST-TERRA oraz technologii kompostowania na kompostowni zakładowej na oczyszczalni ścieków Boguszowice” (PROJ/2017/04/00007). Uzyskane wyniki zaprezentowała w formie posteru pt: “The analysis of spatial distribution of process gases within a pile during composting of bio-waste” podczas konferencji International Conference on Resource Sustainability (icRS 2018) w Pekinie. Aktywnie współpracuje z przemysłem obszaru gospodarki odpadami w ramach projektów badawczych oraz zleceń indywidualnych. W listopadzie 2017 r. została laureatką pierwszej edycji Food Waste Hackathon Poland, zajmując wraz z zespołem I miejsce. Jest współautorką 9 publikacji naukowych, w tym 8 ze wskaźnikiem IF (sumaryczny IF=18,18).

Od lutego do grudnia 2019 r. zajmowała się procedowaniem postępowań administracyjnych związanych z bezpośrednim zagrożeniem szkodą oraz szkodami w środowisku, zanieczyszczeniami powierzchni ziemi i planami ich remediacji, a także udostępnianiem informacji o środowisku i jego ochronie jako specjalista w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu.

Zainteresowania pozanaukowe: fanka powieści kryminalnych oraz serii książek o Harrym Potterze, uzależniona od planowania. Uwielbia organizować podróże do nowych miejsc w Polsce i na świecie (pierwsze miejsca na liście marzeń to Brazylia i Japonia), miłośniczka architektury wnętrz oraz serialu Przyjaciele.

mgr inż. Waheed Rasaq

Baza Wiedzy UPWr

zdj_waheed.jpgMgr Waheed Adewale Rasaq urodził się i dorastał w Nigerii. Jest absolwentem Aleksandral Stulginskis University na Litwie, uzyskując w 2017 roku stopień inżyniera na kierunku Inżynieria Hydrauliczna. W roku 2019 uzyskał stopień magistra na kierunku Inżynieria Środowiska na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.

Podczas studiów na Aleksandral Stulginskis University na Litwie brał udział w międzynarodowym programie “BOVA”, gdzie zaprezentował publikację pt. “Sustainable agriculture for rural development situation in Nigeria.”

Odbył staż “Assessment hydropower potential on low gradient river” na Uniwersytecie Warmińsko Mazurskim w Olsztynie na Wydziale Rolnictwa i Leśnictwa w Katedrze Gospodarki Wodnej i Klimatologii.

W swojej pracy naukowej interesuje się gospodarką odpadami w szczególności recyklingiem materiałów odpadowych, konwersją odpadów w stałe, ciekłe i gazowe paliwa. Jego praca naukowa na studiach doktoranckich skupia się na produkcji bio-węgla i bio-oleju w kontekście ich energetycznego wykorzystania.

Zainteresowania pozanaukowe: Lubię podróżować i uprawiać sport.

mgr inż. Ewa Syguła

Baza Wiedzy UPWr

Ewa Syguła jest absolwentką studiów I i II stopnia na kierunku: Odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu oraz studiów II stopnia na kierunku Inżynieria Środowiska na Politechnice Wrocławskiej. Od początku studiów była zainteresowana zrównoważonym gospodarowaniem zasobami przyrodniczymi oraz wpływem człowieka na środowisko. Pracę inżynierską i magisterską na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu realizowała pod opieką prof. dr. hab. inż. Andrzej Białowca. Prace dotyczyły analizy warunków technologicznych termicznego przekształcania odpadów. Na studiach drugiego stopnia opublikowała swój pierwszy artykuł na podstawie badań pochodzących z jej pracy inżynierskiej. Realizując badania do pracy magisterskiej na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu współpracowała przy projekcie Preludium 14, Narodowego Centrum Nauki. Praca magisterska realizowana na Politechnice Wrocławskiej dotyczyła oceny wpływu rozbiórki hałdy po hucie "Siechnice" na środowisko i organizmy żywe.

W 2020 roku została doktorantką Szkoły Doktorskiej na Uniwersytecie Przyrodniczym w ramach programu Preludium Bis. Jej doktorat dotyczy badania wpływu parametrów technologicznych pirolizy oraz właściwości substratu na uwalnianie lotnych związków organicznych z biowęgla i przygotowywany jest pod opieką prof. dr. hab. inż. Andrzej Białowca. Zainteresowania naukowe doktorantki dotyczą waloryzacji odpadów do postaci paliw stałych oraz optymalizacji procesów termicznego przekształcania odpadów.

 

Zainteresowania pozanaukowe: Ewa Syguła jest zwolenniczką nurtu ,,zero waste’’, aktywnie uczestniczy w akcjach społecznych służących minimalizacji odpadów. Udziela korepetycji z matematyki i fizyki, starając się zarazić swoich uczniów miłością do nauk ścisłych. Interesuje się parapsychologią, a w wolnych chwilach wyrusza w trasy rowerowe.

dr hab. Aleksandra Mirończuk, prof. uczelni

dr inż. Katarzyna Kosiorowska

dr inż. Aleksandra Wdowczyk

dr inż. Agata Siedlecka

dr inż. Aneta Urbanek

dr Adam Dobrowolski

dr Habiba Khalid

dr Chinenye Igwegbe

dr Lisandra Da Rocha Meneses-Nandha, prof. uczelni

mgr Mateusz Szczepańczyk

mgr inż. Marvin Valentin

mgr inż. Małgorzata Hejna

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpglogo-1.png