eu_green_logo_szare.png

Zespół

dr hab. inż. Ewa Burszta-Adamiak, profesor uczelni

Baza Wiedzy UPWr

zdjecie_eb-a.jpg

Stopień doktora (2005) i doktora habilitowanego nauk technicznych (2015) w inżynierii środowiska uzyskała na Politechnice Wrocławskiej. Obecnie zatrudniona na stanowisku profesora uczelni Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, w Instytucie Inżynierii Środowiska. Działalność naukową wiąże z tematyką zrównoważonej gospodarki wodami opadowymi i roztopowymi w terenach zurbanizowanych. Zainteresowania naukowe skupiają się także wokół problematyki finansowania inwestycji z zakresu gospodarowania wodami opadowymi w miastach, modelowania pracy systemów wodociągowych i kanalizacyjnych oraz zastosowania wskaźnika śladu wodnego jako narzędzia wspomagającego proces decyzyjny w gospodarce wodno-ściekowej.

Redaktor merytoryczny publikacji technicznej „DAFA DZ 1.01 Wytyczne do projektowania, wykonywania i pielęgnacji dachów zielonych –wytyczne dla dachów zielonych” oraz koordynator merytoryczny Katalogu dobrych praktyk- zasady zrównoważonego gospodarowania wodami opadowymi z nawierzchni pasów drogowych (Wrocław, 2017).

Zainteresowania pozanaukowe: podróże, fotografia, nordic walking, dobra książka

dr inż. Aleksandra Bawiec

Baza Wiedzy UPWr

aleksandra_bawiec.jpg

Tytuł rozprawy doktorskiej: „Wpływ wybranych czynników środowiskowych na skuteczność usuwania azotu i fosforu ze ścieków oczyszczanych w systemie hydroponicznym”.

Specjalista w dziedzinie doczyszczania ścieków komunalnych z wykorzystaniem laguny hydroponicznej.

Zainteresowania naukowe: oczyszczanie ścieków komunalnych i bytowych w systemach semi-naturalnych (oczyszczalnie roślinne), oczyszczanie małych ilości ścieków na terenach bez centralnej kanalizacji, oczyszczanie ścieków o specyficznym składzie fizykochemicznym (wysoka zawartość amoniaku), słoneczne suszenie osadów ściekowych, eutrofizacja wód naturalnych i śródmiejskich, rewitalizacja wód miejskich

Zainteresowania pozanaukowe: zarządzanie projektami B+R (IPMA), bezpieczeństwo i higiena pracy, ergonomia, literatura górska i podróżnicza, literatura faktu, reportaż

dr hab. inż. Małgorzata Biniak-Pieróg, profesor uczelni

Baza Wiedzy UPWr

zdjecie_mb-p.jpg

Absolwentka Akademii Rolniczej we Wrocławiu, stopień doktora nauk rolniczych w dyscyplinie kształtowanie środowiska uzyskała w 2006 r., a doktora habilitowanego w 2019 r., adiunkt w Instytucie Kształtowania i Ochrony Środowiska na Wydziale Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Doświadczenie zawodowe zdobywała w rodzimej Uczelni oraz w zagranicznych ośrodkach naukowo-badawczych m in. w Izraelu i Kanadzie. Prowadzi badania i eksperymenty terenowe z wykorzystaniem nowoczesnej aparatury pomiarowej pozwalającej na precyzyjne rozpoznawanie zagadnień w zakresie gospodarki wodnej gleb i roślin, składowych bilansu wodnego zlewni rolniczych w monitoringu środowiska, tendencji i przyczyn zmian wartości ekstremalnych wybranych elementów meteorologicznych. Ponadto zajmuje się modelowaniem i oceną wpływu okresów posusznych na plonowanie roślin uprawnych oraz opracowywaniem wskaźników pozwalających na lokalizację oraz ocenę natężenia susz glebowych w zlewniach rolniczych.

Jest autorką lub współautorką ponad 50 prac naukowych. Uczestniczyła w wielu konferencjach o zasięgu krajowym i międzynarodowym, członek stowarzyszeń naukowych i wykonawca projektów badawczych.


dr hab. inż. Jolanta Dąbrowska, profesor uczelni

Baza Wiedzy UPWr

zdjecie_jd.jpg

Absolwentka kierunku inżynieria środowiska (1998 r.). W 2003 r. obroniła rozprawę doktorską pt.: Wpływ czynników naturalnych, antropogenicznych i technicznych na jakość wody w zbiornikach zaporowych na przykładzie zbiornika w Gołuchowie. Stopień doktora habilitowanego w dyscyplinie inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka uzyskała na Wydziale Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w 2019 r. na podstawie cyklu publikacji dotyczącego badań transferu zanieczyszczeń do wód powierzchniowych w małych zlewniach.

Zainteresowania naukowe: jakość wód powierzchniowych, niedobory wody i zmiany klimatu, zrównoważona gospodarka wodna, inżynieria ekologiczna, efektywne strefy buforowe, zastosowanie materiałów geosyntetycznych w ochronie przeciwerozyjnej oraz do wspomagania wegetacji roślin.

Doświadczenie zdobywa jako wykonawca projektów B+R, projektów dotyczących zwiększenia liczby absolwentów kierunków przyrodniczo-technicznych o kluczowym znaczeniu dla gospodarki opartej na wiedzy oraz tworzenia podstaw przyszłych kompetencji zawodowych, społecznych i osobistych uczniów szkół podstawowych. Ukończyła wiele szkoleń dotyczących komercjalizacji i promocji wyników badań naukowych oraz zarządzania projektami.

Członkini Polskiego Stowarzyszenia Geosyntetycznego - polskiego oddziału Międzynarodowego Stowarzyszenia Geosyntetycznego - International Geosynthetics Society (IGS) oraz Polskiego Komitetu Geotechniki. Sekretarz 7. Europejskiej Konferencji Geosyntetycznej EuroGeo7, Warszawa 2020.

Zainteresowania pozanaukowe: sport, turystyka, fotografia przyrodnicza, nowoczesne metody i techniki uczenia się i nauczania.

dr inż. Magdalena Domańska

Baza Wiedzy UPWr

zdjecie_md.jpg

W 2006 roku ukończyła studia na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu na kierunku Inżynieria Środowiska uzyskując tytuł magistra inżyniera w specjalności technika sanitarna. Podczas studiów odbyła staż w Oczyszczalni Wody i Ścieków. Po studiach pracowała w Urzędzie Gminy w Wydziale Gospodarki Komunalnej, Infrastruktury i Ochrony Środowiska. W latach 2006 - 2010 kontynuowała studia doktoranckie na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Uczestniczyła w konferencjach naukowych w kraju i za granicą. 17 listopada 2010 r. uzyskała z wyróżnieniem tytuł doktora w specjalności uzdatnianie wody a jej praca pt. „Kinetyka zmian stężenia chloru i dwutlenku chloru w wodach wodociągowych” została opublikowana w formie monografii .

Od maja do września 2012 r. odbyła staż w Brandenburg University of Technology Cottbus-Senftenberg, Niemcy. Podczas pobytu brała udział w badaniach laboratoryjnych nad optymalizacją trwałości membran nanofiltracyjnych pt. Optimization of nanofiltration membranes durability by cleaning process and evaluations of different membrane cleaning conditions (temperature, pH, cleaner concentration). Od 2011 roku pracuje w Instytucie Inżynierii Środowiska na stanowisku adiunkta.

Dalsza współpraca z ośrodkiem badawczym w Niemczech zaowocował wspólnymi publikacjami oraz wdrożeniem na Uniwersytecie Przyrodniczym molekularnej metody FISH.

Aktualnie zajmuje się zagadnieniami związanymi z technologią wody i ścieków oraz fluorescencyjnymi metodami wybarwiania mikroorganizmów.

W zakresie dydaktyki prowadzi zajęcia z projektowania instalacji sanitarnych i przyczyniła się do powstania instalacji szkoleniowej dla studentów w zakresie równoważnia hydraulicznego.

Zainteresowania pozanaukowe: podróże, jazda na rowerze, gotowanie

dr inż. Wiesław Fiałkiewicz

Baza Wiedzy UPWr

zdjecie_wf.jpg

Dr inż. Wiesław Fiałkiewicz jest adiunktem w Instytucie Inżynierii Środowiska na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Ukończył studia na Akademii Rolniczej we Wrocławiu i Wageningen Agricultural University (Holandia). Stopień naukowy doktora uzyskał w 2001 roku z nauk rolniczych w zakresie kształtowania środowiska. W latach 2002-2004 odbył staż zagraniczny w Bureau de Recherches Géologiques et Minières (Francja).

Specjalizuje się w modelowaniu przepływu wód podziemnych i zanieczyszczeń oraz wyznaczaniu śladu wodnego. Główne zainteresowania naukowe dotyczą procesów hydrologicznych a także wzajemnego oddziaływania rolnictwa i środowiska, wpływu zmian klimatu i działalności człowieka na środowisko, oraz zastosowania śladu wodnego w zarządzaniu zasobami wodnymi.

Bierze aktywny udział w pracach na rzecz gospodarki narodowej (MPWiK, KGHiM) oraz uczestniczy w międzynarodowych projektach badawczych (PEGASE, FOOTPRINT, IMPACCT, OSCAR and URBAN_WFTP).

Zainteresowania pozanaukowe: łucznictwo, modelarstwo lotnicze

dr hab. inż. Joanna Kamińska, profesor uczelni

Baza Wiedzy UPWr

zdjecie_jk.jpg

Magister matematyki (2002), licencjat matematyki finansowej (2002) – Uniwersytet w Białymstoku, doktor nauk rolniczych w zakresie kształtowania środowiska (2007) – Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, inżynier mechanik (2012) – Politechnika Wrocławska, doktor habilitowany w dyscyplinie inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka (2019) – Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. Od 2009 roku adiunkt w Katedrze Matematyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

W pracy naukowej bada wpływ czynników antropogenicznych (w szczególności transportu drogowego) na jakość powietrza w aglomeracji miejskiej. Autorka ponad 50 recenzowanych publikacji naukowych oraz 40 publikacji w materiałach konferencyjnych.

W badaniach skupia się na stosowaniu różnych zaawansowanych technik matematycznych (data mining, big data, uczenie maszynowe) do rozwiązywania zagadnień środowiskowych.

Odbyła staże naukowe w Holandii i Norwegii. Uczestniczyła w kilku projektach w charakterze konsultanta do spraw statystyki i matematyki.

Zainteresowania pozanaukowe: kolarstwo górskie

dr hab. Krzysztof Lejcuś, profesor uczelni

Baza Wiedzy UPWr

wce_lejcus.png

Dr hab. Krzysztof Lejcuś, profesor uczelni. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrona Środowiska. Pracę doktorską nt. „Zmiany stężeń związków biogennych w wodach rzeki Strzegomki” obronił na Akademii Rolniczej we Wrocławiu w 2002 r. W 2017 r. uzyskał habilitację na podstawie pracy „Opracowanie i walidacja geokompozytów sorbujących wodę”. Od 2019 zatrudniony, jako profesor nadzwyczajny.

Naukowiec z wieloletnim doświadczeniem w łączeniu pracy badawczej z wdrożeniową. Był pomysłodawcą i koordynatorem projektu GEOSAP, w ramach którego opracowano, opatentowano w UE i skomercjalizowano technologię Hydrobox, pozwalającą oszczędzać wodę w rolnictwie i zieleni miejskiej oraz poprawić bezpieczeństwo budowli hydrotechnicznych. Autor licznych publikacji naukowych i projektów dla gospodarki.

dr hab. inż. Paweł Lochyński, profesor uczelni

Baza Wiedzy UPWr

lochynski.png

W roku 2007 ukończył studia na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej. W roku 2013 uzyskał stopień doktora nauk technicznych. Jest asystentem na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu w Instytucie Inżynierii Środowiska. Specjalność – elektrochemia techniczna i korozja.

Dr inż. Paweł Lochyński prowadzi badania zarówno w skali laboratoryjnej w Wydziałowym Laboratorium Badań Środowiskowych na Uniwersytecie Przyrodniczym jak i w skali technicznej we Wrocławskim Parku Przemysłowym. Dr inż. Paweł Lochyński aktualnie realizuje we współpracy z gospodarką projekt IonsMonit oraz dwukrotnie realizował badania w programie „Mozart“.

Jest laureatem DRESDEN Fellowship Programme. Staże zagraniczne odbywał w Technische Universität Dresden (Niemcy) oraz UNESCO Laboratory of Environmental Electrochemistry, Charles University of Prague (Czechy).

Zainteresowania pozanaukowe: skauting, wędrówki górskie

dr hab. inż. Katarzyna Pawęska, profesor uczelni

Baza Wiedzy UPWr

paweska.png

Specjalista w zakresie technologii oczyszczania ścieków komunalnych w układach konwencjonalnych i alternatywnych w tym układach constructed wetlands (CWS).

Dyplom doktora nauk rolniczych (specjalność: oczyszczalnie ścieków) uzyskała w 2006 r. na Wydziale Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Akademii Rolniczej we Wrocławiu, następnie w 2017 r. uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego nauk rolniczych w dyscyplinie ochrona i kształtowanie środowiska w specjalności gospodarka wodno-ściekowa. Od początku kariery zawodowej związana z Instytutem Inżynierii Środowiska, od 2018 r. prof. uczelni Uniwersytetu Przodowniczego we Wrocławiu.

Zainteresowania naukowe obejmują oczyszczanie ścieków w układach naturalnych i semi-naturalnych; układy CWs; hydroponika; oczyszczanie ścieków o trudnym składzie fizykochemicznych; jakość wód miejskich i sposoby jej poprawy.

Zainteresowanie pozanaukowe: fotografia analogowa, zegarki radzieckie, góry



dr inż. Justyna Stańczyk

Baza Wiedzy UPWr

001411.jpg

W 2013 roku uzyskała stopień mgr inż. w specjalności Technika Sanitarna, kierunku Inżynieria Środowiska. Stopień doktora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka otrzymała w 2019 roku. Od 2016 roku jest pracownikiem Instytutu Inżynierii Środowiska.

Zainteresowania naukowe dotyczą detekcji stanów pracy sieci wodociągowej, modelowania hydraulicznego i hydrodynamicznego sieci wodociągowych i kanalizacyjnych oraz predykcji wielkości zużycia wody. W badaniach wykorzystuje rozwiązania z zakresu data mining.

Zainteresowania pozanaukowe: kulinaria, literatura, psychologia



dr inż. Paweł Tomczyk

Baza Wiedzy UPWr

tomczyk.png

Absolwent kierunków ochrona środowiska i inżynieria środowiska. Ukończył studia dyplomowe w zakresie zarządzania środowiskiem przyrodniczym, na których uzyskał uprawnienia w zakresie wykonywania ekspertyz ornitologicznych i botanicznych. Stopień naukowy doktora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka uzyskał w 2022 roku na podstawie przedstawionej rozprawy doktorskiej pt. „Badania zmian jakości wód wywołanych energetycznym wykorzystaniem rzek”. Doświadczenie na stażach zdobywał w Katholieke Universiteit of Leuven w Belgii, na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu oraz w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Odbył szereg szkoleń z zakresu monitoringu jakości wód powierzchniowych, jak również modelowania procesów hydrologicznych oraz stanu ekologicznego wód.

Dotychczas brał udział w projektach naukowych z zakresu metod poprawy jakości wody w zbiorniku retencyjnym oraz z zakresu oceny oddziaływania budowli hydrotechnicznych na stan ekologiczny cieków. Obecnie jest kierownikiem projektu naukowego w konkursie NCN Preludium 20 pt. „Badania zmian jakości wód w systemach rzecznych wykorzystywanych hydroenergetycznie – modelowanie zmian elementów stanu ekologicznego wód”, którego realizację przewidziano na lata 2022 – 2025.

Zainteresowania naukowe koncentrują się wokół oddziaływania elektrowni wodnych na środowisko wodne, na ocenie jakości wód powierzchniowych (rzek i zbiorników wodnych), modelowaniu procesów hydrologicznych oraz zagadnieniach z zakresu ochrony wód i zrównoważonego rozwoju.

mgr inż. Sylwia Charazińska

Baza Wiedzy UPWr

s_charazinska.png

W roku 2016 ukończyła studia magisterskie na Wydziale Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu na kierunku Inżynieria Środowiska specjalność technika sanitarna, a w 2017 r. rozpoczęła studia doktoranckie w Instytucie Inżynierii Środowiska na tej samej uczelni.

Aktualnie prowadzi badania związane z pracą doktorską pt.: „Usuwanie niklu ze ścieków pochodzących z obróbki stali chromowo-niklowych”. Jest członkiem zespołu realizującego we współpracy z gospodarką projekt IonsMonit.

Zainteresowania pozanaukowe: kryminalistyka, medycyna sądowa, filmy i seriale



dr inż. Arkadiusz Głogowski

Baza Wiedzy UPWr

arkadiusz_glogowski.jpg

Dr inż. Arkadiusz Głogowski jest pracownikiem badawczo-dydaktycznym w Katedrze Kształtowania i Ochrony Środowiska na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. W 2016 roku uzyskał dyplom magistra z inżynierii i gospodarki wodnej – specjalność: gospodarka wodna na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Stopień naukowy doktora w dyscyplinie inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka uzyskał w 2022 roku. Pracę pt ” Changes in the bioclimate of the Kłodzko region with special regard to health resorts” bronił pod opieką dr hab. Krystyny Bryś  przy współpracy z prof. Paolo Peroną z Uniwersytetu w Edynburgu. W latach 2019-2021 odbył 4 staże zagraniczne: 3 na Uniwersytecie w Edynburgu i jeden na Uniwersytecie w Neuchatel (Szwajcaria).

Specjalizuje się w modelowaniu procesów środowiskowych w szczególności zmian klimatu i ich wpływu na człowieka oraz przepływu wód podziemnych i powierzchniowych. Aktualne zainteresowania naukowe dotyczą  wzajemnego oddziaływania rolnictwa i środowiska, wpływu zmian klimatu i działalności człowieka na środowisko, oraz wpływu zmian klimatu na bioklimat miast.

Bierze aktywny udział w projektach narodowych związanych z integracją nauki i biznesu (BIOSTRATEG-MSINiN oraz CUBr-KGHM-NCBiR) oraz uczestniczy w międzynarodowym projekcie badawczym (WATERAGRI).

Zainteresowanie pozanaukowe: Taniec towarzyski (klasa taneczna S), kawa, sporty zespołowe (siatkówka, piłka nożna)



mgr inż. Jakub Misiewicz

Baza Wiedzy UPWr

jakub_misiewicz.jpg

Uczestnik studiów doktoranckich w dyscyplinie Ochrona i Kształtowanie Środowiska. Pracę naukową realizuje w  Instytucie Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu pt. „Wpływ obciążenia glebą na zdolności retencyjne superabsorbentów” pod opieką  prof. dr hab. inż. Krzysztofa Lejcusia, prof. uczelni.   Doskonalona przez lata metodyka badawcza pozwoliła Panu Jakubowi Misiewiczowi na wykonanie precyzyjnych pomiarów wpływu obciążenia glebą na wielkość absorpcji pod obciążeniem (AUL) i opisaniem zdolności SAPów do pochłaniania i magazynowania wody w warunkach zastosowań praktycznych. Praca badawcza zaowocowała kilkoma publikacjami, w tym w czasopiśmie Scientific Reports. Artykuł ten zaczyna być chętnie cytowany przez innych naukowców. Ponadto wyniki niniejszej publikacji stały się inspiracją dla zespołu naukowego z Princeton University (Louf, J.-F., Lu, N.B., O’Connell, M.G., Cho, H.J., Datta, S.S1), który wykonał niezależne badania pęcznienia SAPu w ośrodku porowatym, uzyskując zbieżne wyniki do tych uzyskanych przez doktoranta. Wspólne zainteresowania badawcze i chęć połączenia precyzyjnych metod badawczych z dokładnym opisem obserwowanych zjawisk fizycznych doprowadziły do podjęcia współpracy międzynarodowej, która obecnie jest rozwijana.

Zainteresowanie pozanaukowe: kolarstwo górskie, akwarystyka słodkowodna, literatura popularnonaukowa.



magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpglogo-1.png