eu_green_logo_szare.png

Zespół

prof. dr hab. Cezary Kabała

Baza Wiedzy UPWr

cezary_kabala.jpg

Ukończył studia rolnicze na Akademii Rolniczej we Wrocławiu, specjalizując się w zagadnieniach degradacji i ochrony środowiska glebowego w ekosystemach rolniczych i leśnych. Realizował projekty badawcze dotyczące wpływu górnictwa i hutnictwa na jakość gleb i roślin, klęski ekologicznej w Górach Izerskich, Karkonoszach i Sudetach Wschodnich, przestrzennej zmienności pokrywy glebowej oraz kierunków procesów glebotwórczych na obszarach górskich i nizinnych, tempa procesów glebotwórczych i wiązania węgla w ekosystemach polarnych oraz górskich, sezonowej zmienności jakości roztworów glebowych w warunkach nawożenia oraz zanieczyszczenia chemicznego.

W ostatnich latach angażuje się w interdyscyplinarne projekty dotyczące rekonstrukcji paleośrodowiskowych, mających znaczenie dla współczesnego funkcji oraz ochrony gleb i ekosystemów.

Jest członkiem rad naukowych dwóch górskich parków narodowych (Karkonoskiego PN i PN Gór Stołowych), oraz wiceprzewodniczącym Polskiego Towarzystwa Gleboznawczego, w którym jednocześnie pełni funkcję kierownika Komisji Genezy, Klasyfikacji i Kartografii Gleb.

dr hab. inż. Aleksandra Halarewicz, prof. uczelni

Baza Wiedzy UPWr

a_halarewicz.jpg

Ukończyła studia wyższe na Wydziale Rolniczym Akademii Rolniczej we Wrocławiu. Pracę doktorską obroniła w roku 2000, a w roku 2013 uzyskała stopień doktora habilitowanego nauk rolniczych. Od roku 2000 zatrudniona w Katedrze Botaniki i Ekologii Roślin Wydziału Przyrodniczo-Technologicznego Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

W pierwszych latach działalności naukowej zajmowała się ekologią mszyc oraz poszukiwaniem proekologicznych metod ograniczania liczebności tych owadów w uprawach rolniczych. Obecne zainteresowania naukowe dotyczą gatunków roślin inwazyjnych oraz mechanizmów przemian we florze i roślinności zaburzonych ekosystemów leśnych oraz agrofitocenoz.

Zainteresowania pozanaukowe: podróże, muzyka etniczna, gotowanie, literatura faktu


dr hab. Magdalena Szymura, prof. uczelni

Baza Wiedzy UPWr

magdalena_szymura.jpg

Z wykształcenia biolog, pracę doktorską pt. „Morfologiczne zróżnicowanie epidermy wybranych gatunków z rodziny Asteraceae” obroniła w 2004 roku, habilitację uzyskała w 2016 roku na podstawie cyklu publikacji zatytułowanego: „Inwazja nawłoci (Solidago L. i Euthamia Nutt.) w południowo-zachodniej Polsce”.

Od 2004 roku pracuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. W pracy badawczej skupia się głównie gatunkami inwazyjnymi, ich wpływem na środowisko przyrodnicze oraz metodami zwalczania i odtwarzania siedlisk, ze szczególnym uwzględnieniem zbiorowisk łąkowych. Zajmuje się także zagadnieniem związanymi z metodami utrzymania bioróżnorodności łąk i pastwisk.

Jest członkiem International Association for Vegetation Science (IAVS), Polskiego Towarzystwa Botanicznego, Polskiej Asocjacji Ekologii Krajobrazu, Polskiego Towarzystwa Łąkarskiego.

Zainteresowania pozanaukowe: Muzyka baroku i malarstwo impresjonistów, a także wycieczki górskie


Prof. dr hab. inż. Wojciech Pusz

Baza Wiedzy

wpusz.jpg

Fitopatolog i mykolog, pracujący w Zakładzie Fitopatologii i Mykologii, Katedry Ochrony Roślin. Tytuł doktora uzyskał za rozprawę poświęconą badaniom zbiorowisk grzybów, zasiedlających rośliny z rodzaju Amaranthus (2007 r.), a tytuł doktora habilitowanego za cykl prac, dotyczących zdrowotności roślin jako elementu monitoringu środowiska naturalnego na przykładzie Karkonoszy i Tatr (2016 r.). Tytuł profesora nauk rolniczych otrzymał w 2022 roku.


Jego zainteresowania naukowe skupiają się na wykorzystaniu grzybów mikroskopowych w bioindykacji środowisk mało zmienionych przez człowieka takich jak obszary wysokogórskie, polarne oraz ekosystemy podziemne. Bada zdrowotność roślin dziko rosnących, w tym gatunków rzadkich i chronionych. Interesuje się interakcjami jakie zachodzą między zwierzętami (niedźwiedzie, borsuki, nietoperze, wilki), a zbiorowiskami grzybów mikroskopowych. Rozwija badania nad chorobami roślin inwazyjnych. Pracuję nad metodami ich ograniczania w gospodarce leśnej, a także nad wykorzystaniem biostymulatorów w szkółkarstwie leśnym.


Redaktor naczelny czasopisma „Acta Mycologica” oraz członek Rady Naukowej Wigierskiego Parku Narodowego, i Rady Naukowej Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Uczestnik staży naukowych i dydaktycznych w Kazachstanie, Turcji, Finlandii, Litwie, Czechach, Słowacji oraz Norwegii (Svalbard). Członek Polskiego Towarzystwa Leśnego, Polskiego Towarzystwa Botanicznego i Polskiego Towarzystwa Fitopatologicznego. Zajmuje się także edukacją przyrodniczo-leśną. Angażuje się w mediacje w sytuacjach konfliktowych pojawiających się na linii społeczeństwo - leśnicy i myśliwi.


Koordynator ds. naukowych Ośrodka Badań Środowiska Leśnego i Hodowli Zwierząt  Łownych w Złotówku.

Koordynator Centrum Innowacyjnych Technologii „Środowisko”.

Zainteresowanie pozanaukowe: historia najnowsza Polski, ojczysty folklor, pszczelarstwo, strzelectwo i wszystko co jest związane przyrodą

dr hab. inż. Piotr Komarnicki

Baza Wiedzy UPWr

brak_zdjecia.png

Posiada wykształcenie z zakresu inżynierii rolniczej. W 2008 roku uzyskał stopień naukowy doktora nauk rolniczych za rozprawę poświęconą zagadnieniom wpływu strumienia powietrza na efektywność sitowego procesu rozdzielczego. W 2018 otrzymał stopień doktora habilitowanego za cykl prac dotyczących oceny uszkodzeń mechanicznych materiału biologicznego na podstawie pomiarów nacisków powierzchniowych. Od 2009 roku pracuje na stanowisku adiunkta w Instytucie Inżynierii Rolniczej na Wydziale Przyrodniczo-Technologicznym Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Główny zakres zainteresowań naukowych obejmuje: problematykę zagadnień kontaktowych produktów rolniczych, badania dotyczące oceny odporności owoców na uszkodzenia mechaniczne pod wpływem zmiennych obciążeń oraz modelowania materiału biologicznego przy pomocy metod MES.

Członek Polskiego Towarzystwa Inżynierii Rolniczej oraz Polskiego Towarzystwa Agrofizycznego.

Zainteresowania pozanaukowe: gitara, lutnictwo, muzyka, bieganie, motoryzacja

dr inż. Jarosław Waroszewski

Baza Wiedzy UPWr

waroszewski.png

Gleboznawca pracujący w Instytucie Nauk o Glebie i Ochrony Środowiska (UPWr). Pracę doktorską pt. Związki między seriami pokryw stokowych a morfologią i właściwościami gleb Sudetów obronił w 2011 roku. Stypendium podoktorskie (PostDoc) zatytułowane Clay minerals formation and weathering rates in soils developed from cover beds in the Karkonosze Mountains (Poland and Czech Republic) realizował na Uniwersytecie w Zurychu (2013/2014).

W swoich badaniach skupia się na interakcjach między rozwojem krajobrazu a ewolucją gleb, ze szczególnym uwzględnieniem ich erozji i stabilności w zróżnicowanych strefach klimatycznych (umiarkowanej, tropikalnej i polarnej). Ostatnio zajmuje się naukowo zagadnieniem domieszek eolicznych do plejstoceńskich pokryw stokowych a także denudacją gleb wytworzonych z lessów i materiałów wulkanicznych.

Jest aktywnym członkiem Polskiego Towarzystwa Gleboznawczego, a także WRB Working Group. Uczestnik staży naukowych i dydaktycznych w Szwajcarii, Niemczech, Austrii, Słowacji, Węgrzech, Norwegii (Svalbard) i Kamerunie. Stypendysta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach stypendium dla wybitnych młodych naukowców.

Zainteresowanie pozanaukowe: turystyka wysokogórska, kolarstwo górskie, muzyka, podróże, literatura

dr Irmina Ćwieląg-Piasecka

Baza Wiedzy UPWr

irmina_cwielag-piasecka.jpg

Dr Irmina Ćwieląg-Piasecka; chemik pracujący w Instytucie Nauk o Glebie i Ochrony Środowiska UPWr (od 2011r). Dyplom doktora nauk chemicznych uzyskała w 2011 roku na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego za rozprawę poświęconą antyutleniającym właściwościom frakcji glicerynowej po produkcji biodiesla. 

Zainteresowania naukowe to chemia środowiska, badania strukturalne materii organicznej gleby z wykorzystaniem technik spektroskopowych, rola substancji humusowych oraz biowęgla w wiązaniu ksenobiotyków organicznych w glebie, wpływ dodatku egzogennej materii organicznej do gleby na wiązanie pestycydów i translokację metali.

Doświadczenie naukowe zdobyła jako kierownik grantu NCN (poświęcony wpływowi właściwości gleby na wiązanie pestycydów przez materię organiczną), wykonawca w projektach z zakresu nauk podstawowych jak również prac rozwojowych, uczestnik staży zagranicznych (Włochy, Słowacja) oraz szkoleń.

Sekretarz Polskiego Towarzystwa Substancji Humusowych (od 2015r.), tym samym członek International Humic Substances Society; członek Polskiego Towarzystwa Gleboznawczego oraz International Society for Environmental Biogeochemistry (ISEB).

Zainteresowania pozanaukowe: literatura, muzyka, sport


dr hab. inż. Katarzyna Szopka, prof. uczelni

dr hab. Rafał Tyszka, prof. uczelni

dr hab. Jacek Urbaniak, prof. uczelni

Baza Wiedzy UPWr

jurbaniak1.jpg

Z wykształcenia biolog, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie przygotował i obronił w 2002 roku pracę doktorska pt. „Ekologia ramienic (Charophyta) w jeziorach Pojezierza Suwalsko-Augustowskiego” . Tytuł doktora habilitowanego w dziedzinie nauk biologicznych uzyskał w 2013 roku na podstawie cyklu publikacji, na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Od 2003 roku pracuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu w Katedrze Botaniki i Ekologii Roślin. Zainteresowania badawcze obejmują taksonomię , systematykę i filogeografię roślin i glonów z wykorzystaniem metod analiz molekularnych. W pracy badawczej skupia się głównie nad zmiennością populacyjną rzadkich gatunków roślin (endemitów, reliktów) występujących w ekosystemach ekstremalnych, głównie w wysokogórskich masywach gór Europy.

Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Botanicznego (PTB), Polskiego Towarzystwa Fykologicznego (PTF) oraz Group of European Charophytes (GEC). Stały recenzent czasopism biologicznych indeksowanych w wydawnictwie MDPI (Molecular Diversity Preservation International, Basel, Switzerland; https://www.mdpi.com/)”.

Zainteresowania pozanaukowe: turystyka wysokogórska (trekking), modelarstwo (Flachfiguren, Zinnsoldaten), fotografia przyrodnicza, filatelistyka.

prof. dr hab. inż. Anna Karczewska

dr inż. Agnieszka Medyńska-Juraszek

mgr inż. Joanna Kowalska

mgr inż. Aleksandra Kot

mgr inż. Monika Słupska

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpglogo-1.png