Celem niniejszej pracy było opracowanie metodyki, która ma pomóc zdefiniować korzystne warunki pracy dla zbieraczy i hodowców jabłek przy minimalnym ryzyku związanym z pojawieniem się problemów w układzie mięśniowo-szkieletowym oraz przy zachowaniu wysokiej jakości owoców konsumpcyjnych.
W badaniach użyto systemu Tekscan do określenia wartości nacisków powierzchniowych przy różnych obciążeniach, działających podczas ręcznego zrywania jabłek, gdzie kształt powierzchni styku odpowiadał kształtom palców. Zanalizowano także pracę mięśni zbieracza z wykorzystaniem elektromiografii (EMG), urządzeniem, które pozwoliło mierzyć bezpośrednio obciążenie pracowników przy zbiorze. Przeprowadzone badania pozwoliły na opracowanie korzystnych warunków pracy dla producentów jabłek przy minimalnym ryzyku związanym z pojawieniem się problemów w układzie mięśniowo-szkieletowym zbieraczy i jednocześnie zachowaniem wysokiej jakości jabłek przeznaczonych do bezpośredniego spożycia.
Kierownik : dr hab. inż. Piotr Komarnicki
Celem pracy było przedstawienie wpływu obciążeń o charakterze dynamicznym na wrażliwość owoców gruszek na obicia przy zmiennych wartościach wysokości zrzutu, ilości uderzeń.
W pracy skoncentrowano się na procedurze doświadczalnej mającej na celu ilościową ocenę powstałych uszkodzeń owoców gruszki Clapp’s Favorite w zależności od zmian nacisków powierzchniowych występujących przy obciążeniach o charakterze udarowym.
Kierownik : dr hab. inż. Piotr Komarnicki
Wyznaczone zostały wartości impulsów sił, pola powierzchni styku oraz nacisków powierzchniowych w funkcji wysokości i ilości stłuczeń. Wykonano dokumentację fotograficzną, która posłużyła do przeprowadzenia komputerowej analizy obrazów w celu wyznaczenia objętości zniszczonej tkanki oraz przedstawienia oceny jakościowej wrażliwości jabłek na stłuczenia. Pomiary przy obciążeniach udarowych przeprowadzono za pomocą aparatury firmy Tekscan na specjalnie zbudowanym stanowisku badawczym, którego działanie oparte było na zasadzie wahadła. Przeprowadzone badania pozwoliły oszacować krytyczną wysokość zrzutu owocu, która nie wywoływała odkształceń o charakterze plastycznym.
Kierownik : dr hab. inż. Piotr Komarnicki
Kierownik: dr hab. inż. Piotr Komarnicki
Wykonawcy: dr hab. inż. Roman Stopa, prof. uczelni, dr inż. Łukasz Kuta, mgr inż. Małgorzata Młotek
Słowa kluczowe: obciążenie udarowe, jabłko, nacisk, EMG
umowa nr 00006/DDD.6509.00003.2018.01
2020
Wykonawcy: dr hab. Magdalena Szymura, profesor uczelni
2018-2019
Celem badań jest m.in. ocena zagrożenia i możliwości przeciwdziałania inwazji obcych gatunków roślin i zwierząt w Polsce.
Kierownik : prof. dr hab. Barbara Tokarska-Guzik (Uniwersytet Śląski w Katowicach)
Wykonawcy: dr hab. Magdalena Szymura, profesor uczelni
W dobie zachodzących zmian globalnych (zmiany klimatu, w tym powtarzające się okresy suszy, zmiany socjoekonomiczne) konieczne jest odpowiednie dostosowanie gospodarowania na użytkach zielonych. Projekt zakłada poznanie zmian zachodzących w produkcji biomasy i wartości paszowej runi w ciągu sezonu wegetacyjnego. Planowany jest pobór biomasy nadziemnej i podziemnej na poletkach wyznaczonych na podstawie analizy warunków siedliskowych. Wykonane zostaną spisy florystyczne w celu określenia dynamiki rozwoju roślinności. Planowane jest wykonanie analiz chemicznych określających zmiany wartości paszowej runi zebranych próbek. Na podstawie otrzymanych wyników powstanie plan dostosowania sposobu wypasu do zmian klimatu, wymagań współczesnego rynku i zachowania różnorodności biologicznej.
Wykonawcy: dr hab. Magdalena Szymura, profesor UPWr