Projekt Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego NN310303139
2010-2014

Kierownik: prof. dr hab. Michał Hurej

Wykonawcy: dr hab. Jacek Twardowski, prof. uczelni, dr Iwona Gruss; prof. dr hab. Stanisław Pietr, prof. dr hab. Elżbieta Pląskowska

Krótki opis: Badania były koordynowane przez Katedrę Katedrę Ochrony Roślin. Analizy prowadzono w 95-letniej uprawie ziemniaka w monokulturze w porównaniu do uprawy tej rośliny w płodozmianie pięciopolowym. Celem było określenie zmian w środowisku glebowym pod wpływem różnych typów uprawy, w tym analiza zgrupowań pożytecznych organizmów (mezofauny glebowej, bakterii i grzybów) oraz czynników chorobotwórczych.

Słowa kluczowe: skoczogonki, roztocze, ziemniak, wieloletnia monokultura

2012-2020

Kierownik: dr hab. Martin Shaedler

Wykonawcy: dr Iwona Gruss

Krótki opis: GCEF stanowi platformę to badań nad zmianami klimatu w warunkach zróżnicowanego użytkowania rolniczego zarządzaną przez Instytut Helmholzta (Niemcy). Czynnik klimatyczny obejmuje podwyższoną temperaturę powietrza i obniżenie opadów. Projekt skupia się na analizach środowiska glebowego oraz pokrywy roślinnej.

Słowa kluczowe:zmiany klimatu, organizmy glebowe, agrocenozy, zróżnicowane użytkowanie

PBZ-MNiSW-06/I/2007
2007-2010

Kierownik: Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin-PIB

Wykonawcy: dr hab. Jacek Twardowski, prof. uczelni, prof. dr hab. Michał Hurej

Krótki opis: Celem grantu była ocena wpływu kukurydzy transgenicznej na organizmy nie docelowe

Słowa kluczowe: kukurydza transgeniczna, MON 810, organizmy pożyteczne

NN 310441538
2010-2012

Kierownik: prof. dr hab. Michał Hurej

Wykonawcy: dr hab. Jacek Twardowski, prof. uczelni, prof. dr hab. inż. Marcin Kozak

Krótki opis: Celem projektu było określenie wpływu uprawy współrzędnej łubinu wąskolistnego z pszenżytem jarym na szkodliwą i pożyteczną entomofaunę.

Słowa kluczowe: uprawy mieszane, strączkowe, zbożowe, organizmy pożyteczne, szkodniki

01-B090/0027/18

Kierownik: dr hab. Jacek Twardowski, prof. uczelni

Wykonawcy: prof. dr hab. Michał Hurej

Krótki opis: Celem projektu była ocena występowania fauny pożytecznej na polach uprawnych i sąsiadującej mieszance kwitnących roślin.

Słowa kluczowe: bioróżnorodność, fauna pożyteczna, uprawy rolnicze

Projekt NCN  2016/21/B/ST10/02221
2017-2022

Projekt NCN 2014/13/B/ST10/02978
2015-2019

Projekt NCBiR nr PBS1/A8/11/2013
2013-2017

Wykonawca: prof. dr hab. inż. Anna Karczewska
KBN nr N N305 395538
2010-2013

grant MNiSW
2010-2013

Kierownik: dr hab. Magdalena Szymura, prof. uczelni

Wykonawca: CAVES - Complexity, Agents, Volatility, Evidence and Scale”, 6th EU Framework Program.

NATO Science for Peace and Security Program Multiyear Project G4687
2016-2018

Kierownik: Tatyana Stefanovska

Wykonawcy: dr Iwona Gruss, dr hab. Jacek Twardowski, prof. uczelni

Krótki opis: Projekt był prowadzony na byłych terenach militarnych Europy Środkowo-Wschodniej. Celem była ocena jakości gleb pod względem chemicznym i biologicznym, jak również poszukiwanie rozwiązań oczyszczania skażonych gleb.

Słowa kluczowe: tereny militarne, fitoremediacja, biologiczna jakość gleby, metale ciężkie

Projekt badawczy NCN
2010-2014

Numer: NN310303139

Kierownik: Prof. dr hab. Michał Hurej

Wykonawcy: dr hab. Jacek Twardowski, prof. uczelni; dr Iwona Gruss

Krótki opis: Badania były prowadzone w 95-letniej uprawie ziemniaka w monokulturze w porównaniu do uprawy tej rośliny w płodozmianie pięciopolowym.  Celem było określenie zmian w środowisku glebowym pod wpływem różnych typów uprawy, w tym analiza zgrupowań organizmów (mezofauny, bakterii i grzybów).

Słowa kluczowe: skoczogonki, roztocze, ziemniak, wieloletnia monokultura