Badania

Kierownik: dr hab. Jacek Twardowski, prof. nadz.; dr Iwona Gruss, prof. dr hab. Michał Hurej

Słowa kluczowe: skoczogonki, roztocze, ziemniak, żyto, monokultura

Krótki opis: Badania prowadzono w 95-letniej monokulturze ziemniaka i żyta ozimego w porównaniu do uprawy tych roślin w wieloletnim płodozmianie przy zróżnicowanych nawożeniu. Założono, iż wieloletnia uprawa w monokulturze znacznie obniży biologiczną jakość gleby. Analizie poddano występowanie skoczogonków i roztoczy, t.j. pożytecznych organizmów występujących w powierzchniowej warstwie gleby.

Badania były prowadzone w ramach projektu Nr NN310303139 p.t. „Zespoły organizmów glebowych jako czynnik ograniczający plonowanie ziemniaka uprawianego w wieloletniej monokulturze”, kier. prof. dr hab. Michał Hurej

Kierownik: dr Iwona Gruss; dr hab. Jacek Twardowski, prof. nadz.;

Krótki opis: Badania obejmują testy ekotoksykologiczne gleb zanieczyszczonych metalami ciężkimi oraz analizy biologicznej jakości gleb w terenie. Próby do badan pobierane są z terenów wojskowych na terenie Ukrainy i Czech. Analizy oparte są na występowaniu stawonogów glebowych, w tym skoczogonków i roztoczy.

Słowa kluczowe: metale ciężkie, tereny militarne, biologiczna jakość gleb, skoczogonki, roztocze

Badania są prowadzone w ramach projektu NATO Science for Peace and Security Program Multiyear Project G4687, kier. Tatyana Stefanovska

Kierownik: dr Iwona Gruss

Krótki opis: W projekcie korzystano z platformy badawczej GCEF, na której wprowadzono zmiany klimatu w warunkach zróżnicowanego użytkowania rolniczego. Analizie poddano występowanie skoczogonków i roztoczy z uwzględnieniem ich różnorodności gatunkowej. Dodatkowo określono wpływ zmian klimatu na rozmiary ciała tych organizmów. Badania będą kontynuowane w kolejnych latach.

Słowa kluczowe: zmiany klimatu, skoczogonki, roztocze, łąki, uprawy polowe

Badania są prowadzone w ramach projektu GCEF “Global Change Experimental Facility” , kier. dr hab. Martin Schaedler

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpglogo-1.png