wybierz kategorie wiadomości

Zapachy regulujące apetyt: zamień słodycze na zapachowy blotter

12.02.2024

Zespół dr Jacka Łyczki z Katedry Chemii Żywności i Biokatalizy UPWr rozpoczyna badania konsumenckie w ostatnim etapie badań nad stworzeniem nowej generacji środków regulujących apetyt. Na podstawie m.in. analiz chemicznych zaprojektowano już zapachowe prototypy: 12 z nich ma stymulować apetyt (np. u seniorów), 4 zmniejszać go, co z pewnością zainteresuje osoby z otyłością. Część z nich uczelnia już zgłosiła do opatentowania.

Budżet Partycypacyjny UPWr: poznaliśmy zwycięskie projekty

12.02.2024

Laboratorium Nowoczesnej Dydaktyki SALA 2.21 oraz „Szklarnia – Chill&Study” – wspólna przestrzeń do nauki i odpoczynku na Kampusie Biskupin – to zwycięskie projekty w trzeciej już edycji Budżetu Partycypacyjnego UPWr. Pierwszy z nich to inicjatywa pracownicza, drugi – studencka.

Doktorant UPWr bada zmiany pola grawitacyjnego Ziemi

08.02.2024

Doktorant Szkoły Doktorskiej UPWr Filip Gałdyn przełamuje konwencjonalne podejścia do modelowania zmian pola grawitacyjnego Ziemi, integrując obserwacje z różnych źródeł.

CIT: uczelniane centrum postępu

06.02.2024

Centrum Innowacyjnych Technologii (CIT) to największa inwestycja na UPWr w ostatnich latach. Jej wartość to ponad 138 mln złotych, z czego 70 mln to dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Sama aparatura i wyposażenie budynków kosztowały 44,5 mln zł. To sześć ośrodków badawczo-rozwojowych, których działalność przybliżymy. Pierwszym będzie CIT na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej.

Dr Habiba Khalid: - Pragnę w życiu i nauce mieć wkład w poprawę życia innych

02.02.2024

Dr Habiba Khalid współpracuje z prof. Andrzejem Białowcem nad zwiększeniem produkcji biometanu z bioodpadów. Jest to kluczowy obszar w dziedzinie odnawialnej energii, mający duże znaczenie dla zrównoważonego zarządzania środowiskiem.

Naukowcy UPWr: królewski ogrodnik projektował w Zamku Książ

30.01.2024

Projekt ogrodów Zamku Książ w latach 70. XIX wieku wykonał Eduard Neide, dyrektor królewskich ogrodów Tiergarten w Berlinie – to najnowsze ustalenia naukowców UPWr, którzy od kilku lat badają historię tego miejsca.

Cyfrowy bliźniak pomoże w transformacji energetycznej miast

26.01.2024

Naukowcy z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki UPWr pracują nad projektem DigiTwins4PEDs, który do modelowania aspektów energetycznych miast wykorzysta cyfrowego bliźniaka miasta. To krok w kierunku miast neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla i zrównoważonej przyszłości energetycznej. Badania finansuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Wybrano nową Radę Samorządu Doktorantów UPWr

25.01.2024

Przewodniczący Rady Samorządu Doktorantów Adam Cegła i wiceprzewodniczący: Justyna Załuska oraz Rafał Ramut opowiadają o planach i celach na najbliższy rok.

UPWr dołącza do sieci Baltic University Programme

23.01.2024

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu stał się oficjalnie częścią sieci Baltic University Programme (BUP). Włączenie się do tej inicjatywy otwiera przed uczelnią nowe możliwości współpracy i wymiany międzykulturowej. To także dostęp do szerokiej gamy kursów, programów i projektów edukacyjnych oraz naukowych dla studentów i pracowników uczelni.

Noc Biologów na UPWr

17.01.2024

Noc Biologów to wydarzenie, które rokrocznie przyciąga miłośników nauki biologicznej w całej Polsce. W tym roku, 12 stycznia 2024, obchodzona była jego XIII edycja pod hasłem „Tajemnice życia od komórek do biosfery”, z udziałem 30 jednostek naukowych. Wśród nich znalazł się również Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, który po raz pierwszy dołączył do tego projektu, dzięki inicjatywie dziekana prof. Adama Romana.

Czysta energia – kto jest dłużnikiem, a kto wierzycielem

17.01.2024

Mieszkańcy małych miast i wsi mogą odegrać kluczową rolę w transformacji energetycznej w Polsce. Właśnie te społeczności mają potencjał stworzenia lokalnych i niezależnych systemów, które gwarantują bezpieczeństwo energetyczne w całym kraju.

15. Koncert noworoczny – Otworzyliśmy serca i portfele

15.01.2024

Tradycyjnie, goście Koncertu noworocznego nie zawiedli i po raz kolejny, dzięki nim, pomożemy podopiecznym fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci. Z aukcji charytatywnej, sprzedaży katalogów i zbiórki z puszek udało się zebrać niemal 118 000 złotych!

15. Koncert noworoczny – transmisja

Bądźcie z nami – oglądajcie transmisję aukcji i koncertu online.

MINIATURA 7 dla trójki naukowców z UPWr

11.01.2024

Dr Katarzyna Patejuk, dr Joanna Tunikowska i dr Błażej Nowak otrzymali blisko 140 tys. złotych z Narodowego Centrum Nauki w ramach konkursu MINIATURA 7. Grant umożliwi im badania dotyczące: nowych gatunków grzybów, innowacyjnej metody leczenia guzów nowotworowych i genetycznego podłoża rodzenia przez lochy martwych prosiąt.

15. jubileuszowy Koncert noworoczny – muzyka i sztuka dla dobrej sprawy

10.01.2024

Już w piątek odbędzie się charytatywny, piętnasty Koncert noworoczny. Ten wyjątkowy wieczór, dedykowany wsparciu Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci, rozpocznie się od aukcji charytatywnej, prowadzonej przez redaktora Marka Obszarnego. Wydarzenie, które stało się już uczelnianą tradycją, co roku przyciąga tłumy gości pragnących wesprzeć szczytny cel.

O przyszłości uczelni z młodymi naukowcami

05.01.2024

Młodzi, zdolni naukowcy z nieprzeciętnymi osiągnięciami (stypendia i nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, premiera, ministra nauki, granty programu LIDER) spotkali się z prof. Jarosławem Bosym, rektorem UPWr na „śniadaniu ludzi z pasją”, by porozmawiać o przyszłości UPWr i ich roli w jej budowaniu.

• 1
  • 2