eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Studenci, rektorzy i święto uczelni

Końcówka maja to na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu wyjątkowo gorący czas. Do Wrocławia przyjeżdżają rektorzy uczelni zrzeszonych w konsorcjum EU GREEN, dwa dni potrwają Juwenalia, ale będzie też czas na relaks i świętowanie.

Juwenalia – święto studentów, przejmujących na jeden dzień władzę w mieście – rozpoczną się w środę 22 maja, a zakończą w czwartek 23. Studenci spotkają się o godzinie 11 przy Domu Studenckim Słowianka, między Kredką i Ołówkiem, a Dwudziestolatką. Stąd ruszą w pochodzie na plac Wolności, ale miejscem docelowym jest Stadion Miejski Tarczyński Arena, gdzie na dwóch scenach (głównej i klubowej) wystąpią Young Leosia, Guzior, Tribbs, Łydka Grubasa, Fama?, Video, Otsochodzi, Nocny Kochanek, Kacperczyk. Na fanpage’u Juwenaliów można też znaleźć informacje o koncercie Braci Figo Fagot, Kolektywu Splot, Bambi Uzi, TVB czy O.S.T.R. – ikony polskiej sceny rapowej. Wstęp na imprezę jest biletowany zarówno dla studentów, jak i dla osób bez legitymacji.

juwenalia-24.jpg

Pierwszego dnia Juwenaliów Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu podpisze też umowę z miastem Wrocław – na wspólne przedsięwzięcie o nazwie Wrocławska Farma Miejska realizowane w Stacji Badawczo-Dydaktycznej UPWr w Swojczycach.

Spotkanie rektorów

Board of Rectors to strategiczne, odbywające się dwa razy w roku, spotkanie rektorów wszystkich dziewięciu uczelni sojuszu EU GREEN. Najbliższe rozpocznie się 23 maja we Wrocławiu. Podczas obrad rektorzy będą rozmawiać o wdrożeniu wspólnych modułów zajęć, dyplomie europejskim, statusie prawnym sojuszu i wielowymiarowości zagadnienia zrównoważonego rozwoju – od perspektywy społecznej przez ekonomiczną po kwestie środowiskowe. Ponadto Senat konsorcjum ma zatwierdzić Strategię Komunikacji, a na spotkaniach roboczych omawiana będzie bieżąca realizacja projektu (link do transmisji sesji inauguracyjnej Rady Rektorów, Senatu i Rady Wykonawczej EU GREEN i paneli dyskusyjnych otwartych dla gości).

eugreen_-_color_logo.jpg

– Jesteśmy z różnych krajów o różnych, nierzadko trudnych doświadczeniach. A jednak łączy nas Europa i świadomość, że kształcąc młodych ludzi na naszych uniwersytetach tak naprawdę wpływamy nie tylko na to, jakie będą nasze uczelnie, ale też miasta, regiony, gospodarka, szkolnictwo, relacje międzyludzkie i międzypaństwowe. Wpływamy więc na to, jaka będzie ta nasza wspólna Europa. I robimy to nie dla siebie, ale dla naszych wnuków, prawnuków i kolejnych pokoleń – mówi rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu prof. Jarosław Bosy, dodając, że spotkanie rektorów uczelni tworzących konsorcjum to najlepszy dowód, że EU GREEN, cele zrównoważonego rozwoju, inkluzywność, równość, współpraca, otwartość i tolerancja to nie marketingowe hasła, ale słowa, które te uczelnie, ich wykładowcy i studenci wypełniają treścią.

Święto uczelni

Piątek 24 maja to Święto Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu – podczas uroczystości w Auli im. Jana Pawła II tytuł doktor honoris causa odbierze dr hab.. Cécile Neuvéglise z Francuskiego Narodowego Instytutu Rolnictwa, Żywności i Środowiska (transmisja z uroczystości dostępna na stronie uczelni).

Podczas Święta UPWr odbędą się m.in. promocje doktorów
Podczas Święta UPWr odbędą się m.in. promocje doktorów
fot. Tomasz Lewandowski

Działalność naukowa dr hab. Cécile Neuvéglise dotyczy drożdży niekonwencjonalnych: ich bioróżnorodności, genomiki porównawczej oraz systematyki. Do jej najważniejszych osiągnięć naukowych należy opracowanie metodyki pozwalającej na identyfikację grzybów Beauveria brongniartii oraz skonstruowanie nowego szczepu tego gatunku, który znalazł zastosowanie jako komercyjny biopreparat przeciwko szkodnikowi trzciny cukrowej, opracowanie narzędzi bioinformatycznych pozwalających na ujawnienie różnic ewolucyjnych pomiędzy gatunkami drożdży. Dorobek naukowy dr hab. Cecile Neuvéglise obejmuje 95 opublikowanych artykułów w czasopismach z listy JCR z imponującym wskaźnikiem cytowalności, wyrażonym indeksem Hirscha równym 38 (5242 cytowań bez autocytowań), a także 7 rozdziałów w książkach oraz 2 patenty. Doktor Neuvéglise współpracuje z UPWr od roku 2013, a efektem tej współpracy jest m.in. 12 publikacji z zakresu inżynierii metabolicznej drożdży oraz staże naukowe, które przyczyniające się do podnoszenia kompetencji i zdobywania kolejnych stopni w karierze zawodowej przez pracowników i doktorantów Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności. 

Podczas Święta UPWr zostaną też wręczone medale i odznaki „Za zasługi dla Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu” oraz „Zasłużony dla Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu”, odbędzie się promocja doktorów i doktorów habilitowanych, a profesorowie tytularni odbiorą pamiątkowe statuetki. Uroczystość domknie wykład doktor honoris causa dr Cécile Neuvéglise.

Dni Przyrodników

Sobota będzie już piknikowo-rodzinna – Dni Przyrodników na Pawłowicach to tradycyjne spotkanie z lokalnymi producentami żywności, warsztaty dla małych i dużych, zajęcia sportowe, rękodzielnicze i występy muzyczne.

Tematem przewodnim pawłowickiego pikniku są grzyby. Będzie można nie tylko poznać ich naturalne środowiska, ale też dowiedzieć się, które można jeść spokojnie, a które są groźne dla życia człowieka. Atrakcją na pewno będą pokazy kulinarne z grzybami w roli głównej i spotkanie z psami szkolonymi do wyszukiwania… trufli, czy gry terenowe Grzybopoly i Grzybowe Polowanie. Będzie także degustacja bigosu staropolskiego, potraw regionalnych z grzybami, oraz strefa food trucków. Dla amatorów wrażeń estetycznych wystąpi Akademicki Zespół Peśni i Tańca „Jedliniok”, który poprowadzi też warsztaty z tańców ludowych. Usłyszymy także Chór UPWr wraz z solistami, a w sali balowej pawłowickiego pałacu będzie można obejrzeć film o siedzibie słynnego wrocławskiego rodu Kornów. W pałacu będzie też wystawa grupy malarskiej Otwartego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, w strefie UPWr kącik rękodzielniczy „Zapachy lasu”.

W sobotę 25 maja pawłowicki park i pałac jak zawsze przyciągną tłumy wrocławian
W sobotę 25 maja pawłowicki park i pałac jak zawsze przyciągną tłumy wrocławian
fot. Tomasz Lewandowski

Na tych, którzy cenią sobie zajęcia sportowe i dbają o zdrowie, też czeka wiele atrakcji: trening na ergometrach wioślarskich pod okiem profesjonalnego trenera, tor przeszkód i joga dla dzieci. Będą także bezpłatne badania piersi dla kobiet w wieku od 45 do 74 lat (w mammobusie), pokaz pierwszej pomocy z użyciem defibrylatora, spacer z kijkami czyli nordic walking, czy możliwość obliczenia swojego wieku biologicznego. Przez cały czas trwania pikniku będzie także możliwość wymiany sprzętu sportowego, zabawek i narzędzi ogrodniczych, znakowania rowerów, czy uzyskania porady dietetycznej dla zwierząt.

Powrót
21.05.2024
Głos Uczelni
wydarzenia

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg