wybierz kategorie wiadomości

Być jak Maria Curie-Skłodowska?

08.03.2017

Była pierwszą Polką i pierwszą kobietą w ogóle, którą doceniono Nagrodą Nobla – i to dwukrotnie (choć po raz pierwszy razem z mężem Piotrem). Czy dzisiaj kobietom w nauce jest łatwiej?

Jeść czy nie jeść? Oto jest pytanie!

02.03.2017

Prof. Monika Bronkowska z Wydziału Nauk o Żywności wyjaśnia, czy warto pościć i czym się różni post od głodówki.

Trzeba badać to, co użyteczne dla ludzi

02.02.2017

Pisał wiersze, chciał zostać sprawozdawcą sportowym, ale ostatecznie wybrał naukę. Chemik, autor największej liczby patentów na UPWr, prof. Czesław Wawrzeńczyk świętował jubileusz 50-lecia pracy.

Komercjalizacja bez tajemnic

19.01.2017

Dr Bartosz Greczner z Działu Innowacji, Wdrożeń i Komercjalizacji UPWr o komercjalizacji wynalazków i najważniejszych związanych z tym problemach.

Rektor Trziszka o planach na nową kadencję

05.10.2016

Profesor Tadeusz Trziszka opowiada o planach na najbliższe cztery lata, zdradza, dlaczego w zarządzaniu ważna jest zasada TQM i jakie jest jego credo.

Jaka jest rola naukowców? Dzielić się wiedzą

14.09.2016

Dr Włodzimierz Kita, fitopatolog i mykolog, opowiada o swojej fascynacji światem grzybów i o tym, dlaczego warto mieć zasady.

Jesteśmy po to, by przewidywać i ostrzegać

01.07.2016

Jubileusz 70-lecia – prof. Zofia Więckowicz o tym, jak nie została astronomem, czy zawód planisty to polityczna profesja i dlaczego w gospodarce przestrzennej 2+2 nie musi być 4.

Nie zamieniłbym meteorologii na inną dziedzinę

30.06.2016

Jubileusz 70-lecia – prof. Marian Rojek o tym, jak został pogodynką, porzucając meliorację dla meteorologii, o Dniach Przyrodnika i zmianach klimatycznych na Ziemi oraz o tym, co jest prawdziwym zagrożeniem dla ludzkości.

Jesteśmy tylko cząstką natury

29.06.2016

Jubileusz 70-lecia – prof. Krzysztof Kuczewski o swoich pasjach związanych z wodą, o tym, czego uczy studentów i dlaczego i w życiu, i w pracy ważne są uczciwość i sprawiedliwość.

Uczelnia to wielkie dobro wspólne

28.06.2016

Jubileusz 70-lecia – prof. Andrzej Drabiński, prorektor UPWr do spraw rozwoju uczelni, o pracy naukowej i karierze administracyjnej, o satysfakcji, rodzinie i planach na domatorstwo.

Kiedyś trzeba było być dobrym ze wszystkiego

27.06.2016

Jubileusz 70-lecia: prof. Jerzy Sobota o tym, czego szuka na dnie oceanu, dlaczego nie został geografem, choć z geografią mu po drodze i co łączy Norwida z hydromechaniką.

Granty NCN: lecznicze algi

15.03.2016

Algi z Bałtyku wzbogacone w odpowiednie pierwiastki śladowe w połączeniu z komórkami macierzystymi, regenerującymi trzustkę mają leczyć nieuleczalne do tej pory choroby u koni – Laboratorium Mikroskopii Elektronowej to mała pracownia z dużymi grantami.

Biocervin: podsumowanie projektu

07.03.2016

Efektem jednego z największych i najważniejszych projektów, w którym bierze udział UPWr są cztery unikalne w skali światowej prototypy wyrobów medycznych na bazie surowców z komórek macierzystych poroża jelenia szlachetnego.

Odebrać grabki! Minister na UPWr

02.03.2016

Rozmowa z dr. Piotrem Dardzińskim, wiceministrem nauki i szkolnictwa wyższego, nadzorującym w resorcie Departament Innowacji i Rozwoju.

Tajemnicza sprawa z nockiem rudym

18.02.2016

Dr Tomasz Kokurewicz – krajowy ekspert ds. ochrony nietoperzy – analizuje rozwiązania, które pozwolą w Unii Europejskiej zminimalizować problem, jakim są dla nich… drogi.

Co naukowcy wiedzą o suszach?

19.01.2016

Asyryjskie imperium upadło prawdopodobnie z braku wody. O suszach w Polsce w okresie objętym obserwacjami i na podstawie kronik piszą dr Joanna Markowska i prof. Laura Radczuk.