Biocervin: podsumowanie projektu

Efektem jednego z największych i najważniejszych projektów, w którym bierze udział UPWr są cztery unikalne w skali światowej prototypy wyrobów medycznych na bazie surowców z komórek macierzystych poroża jelenia szlachetnego.

Komórki macierzyste są obecnie stosowane w leczeniu wielu rodzajów schorzeń i urazów. Najczęściej są to żywe komórki pochodzące ze szpiku kostnego lub tkanki tłuszczowej pacjenta, jednak długi czas namnażania tych komórek ogranicza możliwości ich wykorzystania. Problem ten mogą rozwiązać komórki macierzyste pozyskiwane z rosnącego poroża jelenia szlachetnego – surowce i produkty wytwarzane na ich bazie są gotowe do natychmiastowego zastosowania.

Biocervin wyroby medyczne na bazie surowców z komórek macierzystych poroża jelenia szlachetnego Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu upwr stem cells spin prof. tadeusz trziszka prof. józef nicpoń
fot. materiały prasowe Biocervin

Na konferencji podsumowującej projekt Biocervin przedstawiono cztery unikalne w skali światowej prototypy wyrobów medycznych otrzymanych na bazie surowców z komórek macierzystych: opatrunek medyczny, wspomagający regenerację i gojenie po przeszczepach, żel do stosowania na rany i otarcia naskórka, żel wspomagający regenerację rogówki oka oraz żel do stosowania w jamie ustnej w przypadku wystąpienia zmian chorobowych błony śluzowej.

– To była niesłychanie wielka przygoda, która nauczyła nas tworzenia nowej formy współpracy pomiędzy uczelnią a jednostką gospodarczą. Mieliśmy tylko 16 dni na stworzenie projektu, więc decyzja nie była łatwa – trzeba było połączyć małą i prywatną firmę z dużą i publiczną uczelnią. Podjęliśmy więc tę decyzję w nadziei na sukces i jak widać, udało się. To była autentycznie piękna współpraca – mówił na konferencji prof. Tadeusz Trziszka, szczególne podziękowania kierując do prof. Józefa Nicponia, który koordynował działania ze strony uczelni.

fot. Tomasz Lewandowski

Szybkie było nie tylko tempo decyzyjne, ale i realizacyjne projektu – trwał tylko 29 miesięcy. W tym czasie na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej UPWr przeprowadzono badania z zakresu neurologii, kardiologii, gastroenterologii, stomatologii, dermatologii, chorób układu oddechowego, okulistyki i rozrodu w ramach 28 szczegółowych zadań. Nasi naukowcy wskazali kolejne potencjalne pola zastosowań medycznych homogenatu. Zaprojektowano i wybudowano również linię demonstracyjną i specjalistyczne, najnowocześniejsze w Europie laboratoria do hodowli porożogennych komórek macierzystych i wytwarzania surowców oraz produktów na ich bazie dostosowanych do wymogów stosowanych w obszarze produkcji farmaceutycznej.

fot. materiały prasowe Biocervin

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu jest członkiem konsorcjum realizującego projekt, liderem natomiast – spółka Stem Cells Spin. Projekt o pełnej nazwie: „Opracowanie prototypów wyrobów medycznych na bazie surowców otrzymanych z porożogennych komórek macierzystych” był współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach przedsięwzięcia pilotażowego: Wsparcie badań naukowych i prac rozwojowych w skali demonstracyjnej Demonstrator+ oraz ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu operacyjnego: Innowacyjna Gospodarka. Wartość projektu wyniosła 65 mln zł.

mj