wybierz kategorie wiadomości
Międzynarodowa Szkoła Doktorska UPWr: technologia żywności i żywienia
12.07.2021
Interdyscyplinarne zespoły, współpraca z zagranicznymi ośrodkami, pozyskiwanie przez doktorantów środków na własne badania dotyczące między innymi żywności funkcjonalnej – Szkoła Doktorska na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu w dyscyplinie technologia żywności i żywienia daje nie tylko szansę własnego rozwoju, ale szuka też odpowiedzi na pytania ważne dla współczesnego świata.
Karate to sposób na życie
12.07.2021
W zdrowym ciele zdrowy duch – doskonale wie kadra karate Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Dzieląc swój czas między obowiązki akademickie a sport, odnosi niemałe sukcesy w Polsce i na świecie, w tym na tegorocznych Akademickich Mistrzostwach Polski.
Młodzi naukowcy z UPWr ze stypendiami START 2021
07.07.2021
Dr Joanna Kowalska, dr Sabina Lachowicz-Wiśniewska i Radosław Zajdel, przed którym obrona doktoratu, zostali stypendystami Fundacji na rzecz Nauki Polskiej START 2021.
80. rocznica mordu profesorów lwowskich
05.07.2021
W 80. rocznicę kaźni na Wzgórzach Wuleckich we Lwowie, w lipcu 1941 roku, władze Wrocławia i przedstawiciele środowiska akademickiego złożyli kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym ofiary mordu.
Prof. Senze. Drugi rektor UPWr
05.07.2021
Interweniował o prezydenta Bolesława Bieruta, by we Wrocławiu powstał Wydział Medycyny Weterynaryjnej. Był świetnym wykładowcą i naukowcem, ale też człowiekiem wymagającym od siebie i innych zaangażowania na 1000 procent.
Węch i mikrobiom, czyli Sonata 16 i dwa granty na UPWr
02.07.2021
Jak pachną ludzie lub zwierzęta z zakażeniem wirusowym i czy można do ich diagnozowania wykorzystać psy? Jakie związki wzbogacające żywność wpływają korzystnie na mikrobiom jelitowy człowieka? Odpowiedzi na te pytania szukać będą dr Anna Matczuk i dr Sabina Lachowicz, których projekty zdobyły finansowanie w ramach programu Sonata 16 NCN.
Ponad 1,5 mln zł dla młodych naukowców UPWr
01.07.2021
Minister edukacji i nauki przyznał stypendia wybitnym młodym naukowcom, wśród których znalazło się aż ośmioro badaczy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
Preludium BIS 2 – dwa granty dla UPWr
30.06.2021
Ponad milion z programu Preludium BIS 2 NCN dostało dwoje naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. To prof. Agnieszka Noszczyk-Nowak oraz prof. Andrzej Białowiec, liderzy dwóch Wiodących Zespołów Badawczych.
Iluminacja pałacu i parku na Pawłowicach – głosowanie na najlepszy projekt studentów
28.06.2021
Studenci architektury krajobrazu zaprojektowali dziewięć scenariuszy trasy spacerowej na wrocławskich Pawłowicach – zwycięski projekt zostanie zrealizowany w we wrześniu podczas Święta sera i wina. Trwa głosowanie.
Dr Grzegorz Dejneka: – Weterynaria to sztuka leczenia zwierząt
28.06.2021
Czy jestem dobrym nauczycielem? Odpowiem jak Bruce Lee zapytany, czy jest dobrym karateką. Jeśli powiem, że tak, pomyślą, że się chwalę. A jeśli powiem, że nie, pomyślą, że kłamca ze mnie – mówi dr Grzegorz Dejneka z Katedry Rozrodu z Kliniką Zwierząt Gospodarskich.
Czerwcowe posiedzenie senatu
25.06.2021
Ostanie posiedzenie Senatu UPWr w tym roku akademickim – zorganizowane w auli Jana Pawła II – to m.in. sprawozdanie rektora z realizacji strategii i działalności uczelni w 2020 roku.
Opus 20 – granty dla naukowców z UPWr
24.06.2021
Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w programie OPUS 20 Narodowego Centrum Nauki zdobyli prawie trzy miliony złotych na swoje badania. To dr Piotr Stępień, dr inż. Jarosław Waroszewski i prof. Robert Kupczyński.
UPWr najlepszą uczelnią rolniczą w Polsce
22.06.2021
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu najlepszą polską uczelnią rolniczą w Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2021. W klasyfikacji wszystkich uczelni UPWr zajął 23. miejsce ex aequo z Uniwersytetem Gdańskim oraz Uniwersytetem Łódzkim.
Naukowy dream team: Karolina Tkacz i Igor Turkiewicz
21.06.2021
Znają się od liceum. Razem skończyli studia na technologii żywności i żywienia. Teraz pracują w jednym zespole jako doktoranci Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności pod okiem prof. Anety Wojdyło. Wspólnie wyjeżdżają na staże zagraniczne, gdzie poznają nowe metody badawcze i uczą się pracować w międzynarodowym środowisku.
UPWr wspiera walkę z suszą
17.06.2021
Od 1995 roku 17 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Przeciwdziałania Pustynnieniu i Suszy. Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych ustanowiło go, by zwrócić uwagę i decydentom, i zwykłym ludziom na zjawisko, którego skutki ludzkość odczuwa coraz częściej i coraz dotkliwiej.
Na studiach na wszystko trzeba znaleźć czas
14.06.2021
Kończy studia na bioinformatyce, biega, trenuje wioślarstwo, zna pięć języków, część studiów spędził w Belgii i Portugalii, teraz przygotowuje się do stażu w Virginii. O łączeniu wielu zajęć i zainteresowań opowiada Oleksandr Khoroshevskyi.
Arkadiusz Szkudlarek: – Dzielę czas między karierę zawodową i naukową
09.06.2021
O pasji do swoich projektów i pracy zawodowej, chęci ciągłego kształcenia się, a także o jednym z najważniejszych momentów w życiu opowiada Arkadiusz Szkudlarek, który na UPWr realizuje doktorat wdrożeniowy.
Prof. Tadeusz Olbrycht. Z pasją i konsekwentnie
07.06.2021
Był świetnym tancerzem. Doskonale jeździł konno i na nartach. Lubił pracować w niedziele i święta, bo miał wtedy uczelnię dla siebie. Prof. Tadeusz Olbrycht, wybitny naukowiec, wymagający nauczyciel, człowiek zasad.
UPWr stowarzyszony z KRPUT
02.06.2021
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu został uczelnią stowarzyszoną Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych.
Animacje o dyscyplinach: zootechnika i rybactwo
02.06.2021
Siódma animacja z cyklu „Wiemy jak", poświęcona dyscyplinie zootechnika i rybactwo, przedstawia najważniejsze zagadnienia związane z dobrostanem zwierząt i bioróżnorodnością, nad którymi pracują naukowcy UPWr.
Prof. Garlikowski: – Od studentów wymagam uczciwości, pracy i mówienia prawdy
31.05.2021
Profesor Daniel Garlikowski z Katedry Budownictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu o tym, jak wyglądają dziś relacje ze studentami, co zawsze stara się im przekazać i jaka – według niego – jest nauka w czasach pandemii.